Gebelikte Alerjiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte alerji belirtileri, alerjiyi diğer semptomlardan nasıl ayırabileceğiniz ve alerjinin bebeğinize zararlı olup olmayacağı gibi konularda bilmeniz gerekenler.

gebelikte alerji

Gebelik süresince karşılaşılan burun tıkanıklığı, göz kızarıklığı, kaşıntı ve türevi problemlerden farklı olarak alerjisi olan annelerin özellikle mevsim geçişlerinde ciddi sorunlar yaşaması muhtemeldir.

Gebelikten önce var olan bir alerjinin devam etmesi söz konusu olabileceği gibi ilk defa gebelik sırasında bir alerjik reaksiyonla karşılaşılması da mümkündür. Bu nedenle hamilelikte alerji sorunuyla yüzleşen anneler için alerjinin gebeliği nasıl etkileyeceğini bilmek önemlidir.

İlk Defa Gebelikte Ortaya Çıkan Alerjiler

Daha önce herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşmayan annelerin gebelik süresince alışılmadık alerji semptomlarıyla karşılaşması muhtemeldir. Hamilelik süresince neredeyse her 5 kadından 1’i daha önce varlığını dahi bilmediği ya da karşılaşmadığı bir alerjik reaksiyonla mücadele ediyor.

Bu nedenle gebelik öncesinde herhangi bir şeye karşı alerjinin olmaması gebelikte alerjik reaksiyonlarla karşılaşılmayacağı anlamına gelmiyor.

Hamilelikte Alerji Bebeği Nasıl Etkiler?

Çoğu gebelik semptomundan farklı olarak alerjik reaksiyonların bebeğe doğrudan bir etkide bulunduğu kanıtlanamamıştır. Yani alerjisi olan annelerin güvenli ve sağlıklı bir hamilelik yaşaması mümkündür.

Bu süreçte karşılaşılan alerjik reaksiyonlar anneyi her ne kadar berbat hissettirse de bebek bu durumdan hiç etkilenmeyecektir. Yine de alerjik reaksiyonlardan kurtulmak için tedavi olunması gerekir.

Hali hazırda kullanılabilecek olan alerji ilaçlarının bir kısmı gebelik için uygun değildir. Bu nedenle herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte Alerji Belirtileri

Gebelik süresince karşılaşılan semptomlardan farklı olarak alerjinin ayırt edilebilmesi gerekir. Bu nedenle alerji belirtilerini sıralamak yararlı olacaktır:

  • Burun tıkanıklığı,
  • Peş peşe hapşırma ve burnun ucunda kaşıntı,
  • Baş ağrısı,
  • Burun akıntısı,
  • Göz kaşıntısı,
  • Deri kaşıntısı,
  • Damak kaşıntısı,
  • Göz yaşarması.

Mevsim geçişlerinde saman nezlesi olmamaya, tozlu ortamlarda bulunmamaya ve hayvanlardan olabildiğince uzak durmaya ya da hayvanların bakımını düzenli olarak yapmaya özen gösterin.

Alerji kaynaklı sorunlar zaman içerisinde giderek şiddetlenirken, hastalık kaynaklı sorunların zaman içerisinde hafiflediği gözlemlenmektedir. Bu nedenle karşılaştığınız sağlık sorununun alerji kaynaklı olup olmadığını anlayabilmek için şiddetine dikkat etmeniz yararlı olacaktır.

Alerji Nasıl Ayırt Edilir

Alerjik reaksiyonları gebelik semptomlarından ayırt etmek gerçekten zordur. Fakat alerjik reaksiyon olarak yorumlanabilecek bir semptomla karşılaşıldığında bazı şeylere dikkat edilmesi halinde ayırt etmek daha kolay olacaktır.

Bir sorunla karşılaştığınızda bu sorunla beraber nelerin gerçekleştiğine dikkat etmeniz gerekir. Örneğin burnunuz tıkandıysa ve farklı herhangi bir sorun yoksa muhtemelen gebelik süresince meydana gelen hormonal değişimlerden kaynaklanan bir sorunla karşı karşıyasınız. Fakat burun tıkanıklığı ile birlikte kaşıntı, baş ağrısı, gözlerde yaşarma vb. de boy gösteriyorsa alerjik reaksiyon olma ihtimali çok yüksektir. Doktorunuza başvurarak alerji testi yaptırabilirsiniz.

Hamilelikte Alerji Tedavisi

Bazı doktorlar gebelik süresince karşılaşılan alerjik reaksiyonların üstesinden gelmek için ilaç tedavisine başvurur. Fakat büyük bir çoğunluk gebelikte alerji sorunuyla karşılaşan anneler için herhangi bir ilaç tedavisi uygulamaz ve hayata dair bazı ufak değişiklikler yapılması tavsiyesinde bulunur.

Bu konuda yaşanan görüş ayrılıklarının en temel sebebi gebelikte ilaç kullanımının önüne geçilmek istenmesi ve alerjinin bebeğe doğrudan etkide bulunmamasıdır.

Yine de bunun kararını verebilmek için bazı tetkikler yapılması gerektiğini, gebelik süresince de alerji tedavisi uygulanabileceğini bilmek gerekir. Ayrıca neye karşı alerjik reaksiyonun ortaya çıktığı ve bunun üstesinden nasıl gelinebileceğiyle ilgili bilgi de ancak doktor muayenesinden sonra öğrenilebilecektir.

Hamilelikte Alerji İlacı ve Alerji İğnesi Kullanımı

Gebelik süresince alerji ilacı kullanımının ya da alerji iğnesi yaptırmanın herhangi bir sakıncası yoktur fakat bunların tercih edilmediğini de bilmek gerekir.

Yukarıda da değinildiği gibi gebelik süresince karşılaşılan alerjik reaksiyonların bebeğin sağlığına doğrudan etki ettiğiyle ilgili henüz herhangi bir ispat yoktur. Bu nedenle muayene sonrasında ilaç tedavisi ya da iğne yerine daha çok günlük hayatta yapılacak değişikliklerle ilgili tavsiyeler verilmektedir.

Fakat doktorun gerekli görmesi halinde alerji iğnesi yapması ya da ilaç tedavisine başlaması da mümkündür. Doktora sormadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır, çünkü bazı alerji ilaçları gebelik süresince kullanıma uygun değildir.

Gebelikte Alerjiden Korunmak

Gebelik süresince alerjiden korunmanın tek yolu ilaç kullanmak değildir. Yapılacak bazı değişiklikler ileride alerjik reaksiyonlarla karşılaşmamak adına önemlidir. Denemeniz gereken şeyler şunlardır:

Sigara içen kişilerden ve sigara içilen ortamlardan uzak durun. Sigara dumanı alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir ve bu nedenle gebelik süresince kesinlikle dikkatli olunmalıdır.

Polen alerjisi olanların filtreli klima kullanması çok iyi olacaktır. Eğer dışarı çıkılması gerekiyorsa sarı renk güneş gözlüğü giymek, eve geri gelindiğinde ayakkabıları dışarıda çıkarmak, el ve yüz temizliğini de girer girmez hemen yapmak gerekir.

Toz alerjisi olanların zaman geçirdiği yerleri çok temiz tutması gerekmektedir. Gebelik süresince her gün temizlik yapılamayacağı için bir temizlikçi ile çalışmak, filtreli vakum kullanmak, ıslak paspasla temizlik yapmak iyi olacaktır. Ek olarak çatı katı, bodrum ya da küflü olabileceğini düşündüğünüz yerlerden uzak durmanız gerekir.

Hayvanlara alerjisi olanların bunu herkese söylemesi iyi olacaktır. Dışarıda bir hayvanla temas eden kişilerin yanınızda olması dahi alerjik reaksiyonların boy göstermesine neden olabilir. Bu nedenle hayvanlara alerjiniz olduğunu herkesin bilmesini sağlamanız, evin içerisinde hayvan beslememeniz ya da en azından gebelik süresince farklı bir kişinin bakımına vermeniz gerekir.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.