Hamilelikte Yenilebilecek Balıklar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte yenilebilecek balık türleri, uzak durulması gerekenler ve daha fazlasını keşfedin! Civa oranının balık tüketimine etkisini öğrenip balık yemenin bebeğinize nasıl fayda sağlayacağına tanık olun.

hamilelikte balık tüketimi

Yapılan yeni araştırmalara göre bebeğinizin gelişimine katkıda bulunmak için balık yemek kritik bir öneme sahip. Anahtar ise doğru balığı yemek!

FDA (ABD Sağlık Bakanlığı) tarafından yayınlanan son makalede belirtilene göre hamile olan ya da hamile kalmayı planlayan kadınların Omega 3s (EPA & DHA), protein ve daha fazla vitamin & mineral tüketmesi gerekiyor. Demir, D vitamini, B6, B12, Niasin, Potasyum, Selenyum ve Tiamin yani kısaca balık!

Tavsiye edilen ise besin maddeleri arasından en uygun olan balık türünü tüketmek. Doğru balığı seçmek demek civa ve PCB oranlarının hamilelikte sorun çıkarmayacak düzeyde olduğu, çinko ve demir miktarının yararlı düzeyde bulunduğu balık anlamına gelmektedir.

Uzak durulması gereken popüler balıklar arasında karides, çipura, konserve ton balıkları ve bazı derin su balıkları bulunuyor.

Hamilelikte balık yemek yıllardır tartışılan bir konu ve halen kesin olarak bir sonuca varılabilmiş değil. Bebeğiniz için çok önemli bazı besin öğelerini bolca barındırmasıyla ilgi çeken balıklar civa miktarları sebebiyle hamileleri kendilerinden uzaklaştırıyor.

Ne Kadar Yemeli

Sağlık Bakanlığı tarafından tavsiye edilen miktar haftada 220-250 gram arası balık tüketmek ki bu miktar yaklaşık olarak 2-3 porsiyona denk gelmektedir. Hamile, hamile kalmak isteyen veya emziren kadınlar için de bu miktar geçerli ve hafta içerisinde mutlaka 2-3 porsiyon balık tüketmiş olmak gerekiyor.

Zararlı Balıklar

Her ne kadar yararlı olsa da bazı balık türleri barındırdığı civa miktarı nedeniyle risk oluşturabiliyor. Kirli göl ve nehirlerde yaşayan balılkar, okyanusun çok derinlerinde rastgelinen balıklar ve küçük kabuklular uzak durmanız gerekenlerdendir.

Kral uskumru, köpek balığı, imparator balığı, kılıçbalığı ve atlantik kılıçbalığı kesinlikle hamileyken yememeniz gereken balıklardandır.

Yenilebilecek Balıklar

Hamsi, siyah levrek, yengeç, kedi balığı, mezgit, uskumru, kefal, orkinos, istiridye, ıstakoz, ringa, somon, sardalya, turnabalığı, tatlısu levreği, sardalya, alabalık ve mezgit hamilelikte yemenizde sakınca olmayan balıklardandır.

Kaynak ABD Sağlık Bakanlığı Balık Çizelgesi

Pişirme Önerisi

Gebelikte çiğ ve tam pişmemiş etlerden uzak durmanız gerekir. Tam pişmeyen balıklar, tehlikeli bakteri ve parazitler içerebilirler.

Taze, şoklanmamış ve dışarıda çok fazla bekletilmemiş deniz ürünlerini tercih edin. Hemen pişirmeyecekseniz buzdolabında pişirene kadar kapalı bir kapta saklayın.

Balığınızı fırında 60 derecede pişirmeniz sağlıklı bir öğün hazırlamanızın ilk adımını oluşturacaktır. Zevkinize göre yeşil sebze ve limon gibi ekler ile tat verebilirsiniz, ancak yağda kızartma veya buğlama gibi pişirme tekniklerinden uzak durun.

Yararları

Balık, bebeğinizin cilt dokusunun, kas hücrelerinin, saçlarının ve kemiklerinin gelişimini ciddi şekilde destekler. İçeriğinde bulundurduğu amino asit ve birinci kalite yağsız proteinler bebeğinizin bebeğinizin boyunun uzaması için yararlı olacaktır.

Bebeğinizin beyni için de harika bir besin öğesi olan balıkl, hızlı ve kolay sindirilebilen bir gıdadır. İçerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri ile bebeğinizin beyin hücreleri daha hızlı gelişir ve dolayısıyla zeka gelişimine de katkıda bulunur.

Erken doğum riskini azaltır. Yayınlanan son bilimsel makalelerden edinilen bilgiye göre düzenli ve sağlıklı şekilde pişirilmiş balık tüketen kadınlar, bu gibi etkenlere dikkat etmeyen kadınlara nazaran çok daha az erken doğum yapıyor.

Balık Yağı

Batı Avustralya Üniversitesi’nce yapılan bir araştırma sonucunda hamile anne adaylarının bu süreçte balık yağı takviyesi alması halinde daha sağlıklı bebeklere sahip olduğu saptanmıştır.

Balık yağı hamilelik döneminde tüketilir mi diye sormanıza gerek yok direkt olarak doktorunuzdan size bir balık yağı tavsiye etmesi için ricada bulunabilir ya da kendiniz için en uygun olanı eczacınızdan temin edebilirsiniz.

Balık yağının en temel görevi vücudun farklı DNA dizilerinin yerine metil grupları ekledikten sonra hücrelerin büyümesine ve dizilimlerde yer alan hücrelerin daha kuvvetli şekilde birbirlerine bağlanmasına katkıda bulunmaktır.

Balık yağı tüketirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tüketimin çok fazla abartılmamasıdır. Söz konusu takviyeye göre günlük tavsiye edilen porsiyon miktarı değişeceğinden dolayı genel bir tavsiyede bulunmak mümkün değil. Eğer ilgili balık yağı takviyesini alırken eczacınız ne kadar tüketeceğinizle ilgili bir bilgi paylaşmadıysa kutudan çıkan prospektüsünü inceleyebilirsiniz.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.