9 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Hamilelik döneminin 9’uncu haftasına ilişkin hazırladığımız bu yazıda yaşayacağınız fiziksel ve ruhsal değişiklikleri, bebeğinizin ne kadar gelişeceğini ve neleri düşünmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

9 haftalik gebelik bebek 315x225 - 9 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Artık ciddi olmanın vakti geldi. An itibarıyla 9 haftalık hamilesin ve muhtemelen bebeğinin de resme dahil olmasıyla birlikte hayatının nasıl görüneceğini merak ediyorsun. Bu bağlamda anne ve babaların akıllarına gelen ilk değişiklik ekonomik anlamda olabiliyor, çocuk yetiştirmenin maliyeti anne veya baba için ek iş mecburiyetine dahi neden olabiliyor.

İçinizi bunaltmak istemem, ancak bu haftadan sonra bebeğiniz için dolaylı yoldan bazı harcamalar yapmaya başlayabilirsiniz. Eşinizle birlikte bütçenizi ve harcamalarınızı kontrol altına alıp hamileliğinizin ilerleyen haftaları için bir plan yapmayı düşünebilirsiniz.

İlerleyen haftalarda hamilelik iznine ayrılmanız gerekebileceğinden dolayı şirketinizin prosedürleriyle ilgili insan kaynaklarıyla görüşmeniz de iyi olabilir.

Bir bakışta özet

Bebeğinizin organları, sinir sistemi ve kas dokusu işlevsel bir yapıya bürünmeye başlıyor. Küçük el ve ayak parmakları şekillenmeye başladı. Kadın doğum uzmanıyla ilk randevunuzu önümüzdeki günlerde planlayacaksınız.

Bebeğin Boyu

Bebeğiniz hamileliğinizin 9’uncu haftasından itibaren yaklaşık olarak 2.5 cm büyüklüğüne ulaşmıştır. Bebeğinizin ağırlığı ise neredeyse 2 gram.

Bebeğiniz bu haftadan önce olduğu gibi hızla gelişiyor ve büyüklüğü bir meyve ile kıyaslanacak olursa gözünüzde canlanması amacıyla kiraz büyüklüğünde olduğu söylenebilir.

9 haftalık embriyo

Bu hafta sizin ve bebeğiniz için çok önemli bir hafta; çünkü bu haftadan itibaren bebeğinize embriyo demeyeceğiz ve fetus olarak adlandırılacak. Bebeğinizle birlikte hamileliğinizin ilk 3 aylık dönemini neredeyse tamamlamak üzeresiniz ve bu oldukça önemli bir gelişme.

Bebeğin Kalp Atışları

Henüz fiziksel bir his için erken olabilir, ancak bir şeyler duymak için erken sayılmaz. Bebeğin karnınızın neresinde bulunduğuna bağlı olmakla birlikte kalp atışları duyulabilir.

Gelişen ultrason teknolojisi sayesinde duyulabilen kalp atışlarını doktorunuzun duyamaması halinde endişelenmenizin gereği yok, bebeğinizin uterusun bir köşesinde utangaç bir şekilde beklediğini düşünebilirsiniz.

Birkaç hafta içerisinde bu mucizevi sesi duymaya başlayacaksınız.

Annedeki Değişimler

Bu haftadan itibaren vücudunuz gebelik hormonu olarakta adlandırılan hCG ile dolup taşmakta ve bunun anlamı gebelik belirtilerinin en şiddetli olduğu dönemlerden birisini yaşadığınızdır.

Ancak

Hatırlatmakta fayda var; sizi tekrardan kendiniz gibi hissettirip normale döndürecek olan hormonların salınımından yalnızca 2 veya 3 hafta uzaklıktasınız. Önümüzdeki haftalardan itibaren gittikçe normalleşen daha çekilebilir bir hamilelik süreci sizi bekliyor.

Ruh Halindeki Değişimler

Mide bulantısı, akne problemi ve diğer sorunların da etkisiyle kendinizi normalde olduğunuzdan çok daha öfkeli ve bunalmış hissedebilirsiniz. Duygularınızı kontrol etmenin zorlaştığı bu dönemde biraz yalnız kalmak istemeniz çok normaldir ve endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir, ancak muhabbet edip sosyalleşmek iyi olabilir. Eğer ciddi anlamda kimseyle görüşmek istemiyor, görüşmeleriniz sürekli öfke patlamalarıyla sonuçlanıyorsa yalnız kalıp film izlemeyi düşünebilirsiniz.

Mide Bulantısı

Hamilelik dönemindeki neredeyse diğer tüm kadınlar gibi sabahları miden bulanabilir ve bu sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Bazen tüm gün boyunca da sürebilen mide bulantısı 9 haftalık ikizlere sahip olmanız halinde çok daha şiddetli bir hal alabiliyor.

9 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi
9 haftalık hamile anne karnı görüntüsü.

B6 vitamini, zencefil ve bazı atıştırmalıklar hamile kadınların mide bulantısına iyi gelmektedir. Sizin için işe yarayan bir yöntem keşfettiğinizde bu hamilelik dönemi boyunca mide bulantısını gidermenizde yararlı olacaktır.

Daha Sık İdrara Çıkma İsteği

Rahminizin gittikçe genişlemesi ve pelvik bölgelerinize kan akışının artması nedeniyle daha sık tuvalete gitmek isteyebilirsiniz. Bu durumun bol su içmenize engel olmamasına dikkat edin ve her daim yeterince su içtiğinizden emin olun. Hamilelikte beslenme önerileri isimli makalemizden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yorgunluk ve Halsizlik

Hormonlarınız 9 haftalık büyüklüğe sahip fetüsünüzü daha fazla büyütmek için ara vermeden çalışmaya devam ediyor ve bu nedenle kendinizi olması gerekenden çok daha yorgun hissedebilirsiniz. Bu yorgunluktan kurtulmak için beslenmenize dikkat edip, yeterince kalori tükettiğinizden emin olmalısınız.

Burun Tıkanıklığı

Yüksek ihtimalle bu sizin için oldukça beklenmedik bir durum olacak, ancak burun tıkanıklığı bundan sonra en sık karşılaşacağınız hamilelik belirtisi olabilir.

Vücudunuzda salgılanan hormonlar mukus üretimine ilişkin bazı değişikliklere neden olacaktır ve bu nedenle burnunuz tıkanabilir. Olası bir hamilelik belirtisidir ve genellikle endişe etmeyi gerektirmeden kendiliğinden geçer.

Baş Ağrısı

Başınızın ağrıması da oldukça sık karşılaşılan bir hamilelik belirtisidir ve genellikle diğer hamilelik belirtileriyle birleşince çekilmez bir gün geçirmenize neden olur. Baş ağrısından kurtulmak için temiz havada vakit geçirdiğinizden, yeterince su tükettiğinizden, stresten uzak durmaya çalıştığınızdan ve birkaç saatte bir yemek yediğinizden emin olun.

İlaç almayı düşünebilirsiniz, ancak bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuz veya eczacınız ile hamilelik döneminde kullanıma uygun olup olmadığını görüşmelisiniz.

Tüm Hamilelik Belirtileri

Tavsiyeler

Hamile olduğunuzu henüz duyurmak istemeyebilirsiniz, ancak yaşayabileceğiniz semptomlar nedeniyle işinizin aksaması olası ve bu nedenle en azından iş yerindeki yöneticilerinize haber etmeniz iyi olabilir.

Bu haftadan itibaren kendinizi kahkaha attıktan 1 saat sonra hıçkıra hıçkıra ağlarken bulabilirsiniz, ancak bu durum sizi korkutmasın genellikle kendiliğinizden dengeyi bulursunuz. Eğer bu durum sizi ciddi anlamda bunaltmaya başlarsa sizi iyi hissettiren aktivitelere günlük hayatınızda daha fazla yer vermeyi düşünebilirsiniz.

Kadınlar genellikle ilk 3 aylık dönemde düşük riski nedeniyle hamile olduğunu çevresiyle paylaşmayı pek düşünmez. Bununla beraber, bazı kadınlar özenle seçilmiş bazı kişilerle hamile olduğunu söylemektedir; sizin için en makul seçeneğin hangisi olacağını düşünmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

Burun tıkanıklığı için bir sprey almayı düşünebilirsiniz, ancak öncesinde mutlaka eczacınıza danışmalısınız.

< 8 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 10 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.