7 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

7 haftalık hamilelik süresince bebeğinin ne kadar geliştiği, bu hafta neler yaşayacağın ve minik bebeğinin ultrasonda nasıl görüneceğiyle ilgili bu içerikte senin için bazı tavsiyelerimiz de var.

gebeliğin 7. haftasında bebek

İlk üç aylık dönemin yarısından fazlası neredeyse geride kaldı ve halen tam olarak hamile gibi hissetmiyorsunuz, ancak şuan gebeliğin 7. haftası içerisindesiniz.

Bebeğinizin ne kadar büyümüş olduğunu tarif etmek adına baklagil veya meyvelerle karşılaştırmak size garip gelebilir, ancak aklınızda canlanması için oldukça ideal bir yöntemdir.

Şuan bebeğiniz tam bir fasulye tanesi büyüklüğüne ulaştı. Rahminizin büyüklüğü ise bir portakal kadar.

Bebeğiniz hamileliğin 7. haftası itibarıyla rahme düştükten sonra 10 bin kat büyümüş oldu ve neredeyse 1 cm uzunluğunda.

Bir bakışta özet

Bebeğiniz şuan bir fasulye büyüklüğüne ulaştı. Grip vb. kısaca bulaşıcı hasta olan insanlardan uzak durmanız yararlı olabilir. Çok yağlı yiyeceklerden uzak durun.

İçindekiler

Anne Adayı

7 haftalık gebelik süresince kabızlık en çok sıkıntı çekeceğiniz rahatsızlık olabilir. Bolca salınımı gerçekleşen progesteron hormonu nedeniyle bağırsaklarınızın çalışması yavaşlayabilir ve bu nedenle kabızlık sorunu ortaya çıkmaktadır.

Bolca sıvı tükettiğinizden ve lif bakımından zengin içerikli gıdaları tükettiğinizden emin olmanız kabızlık sorununu gidermenizde yardımcı olacaktır.

Bilgi Al: Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir

Hamileliğinizin önceki haftalarında ortaya çıkan hamilelik belirtilerini hissetmeye devam edebilirsiniz. Mide bulantısı, ruhsal bunaltılar, kusma ve mide ekşimesi en çok görülen rahatsızlıklardır.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer

Ağız hijyeninizde sorunlar baş gösterebilir ve garip bir tat ya da koku sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle ağız hijyeninize özen gösterdiğinizden emin olun, diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.

Bu hafta içerisinde bolca sivilce; yüzünde veya vücudunun farklı bölgelerinde boy gösterebilir ve ikinci ergenlik dönemini yaşıyor gibi hissedebilirsin. Bu hormonal aktivitenin hızla artması nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur ve endişe etmeni gerektirmez, kısa süre içerisinde bu sivilceler kendiliğinden azalacaktır.

Hamilelikte sivilce problemi canını sıkmaya başladıysa hamilelikte sivilce ile ilgili makalemizi ve tedavi yöntemlerini okuman iyi olabilir.

Bu hafta içerisinde biraz kilo aldığını ya da kilo verdiğini farkedebilirsin. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde bu durumla sıkça karşılaşılır.

Çok yorgun hissetmeye devam edebilirsin, erken gebeliğin en çok görülen bu semptomu belki de hamilelik boyunca peşini bırakmayacaktır.

Belirtiler

Bebek büyümeye devam ettikçe baş gösterecek olan hamilelik belirtileri de artacaktır. Bu hafta itibariyle olası yaşayabileceğiniz hamilelik belirtileri şu şekildedir;

  • Mide bulantısı
  • Kasık ağrısı
  • Kusma
  • Göğüste lekelenme
  • Sürekli olarak halsizlik ve yorgunluk hissi
  • Hassaslaşan göğüsler
  • Aşermek ya da iştahsızlık yaşamak
  • Kramplar yaşamak

Duygusal Değişiklikler

7 haftalık gebelik içerisinde çok fazla duygusal değişimler gözlemlenmeyebilir. Belki biraz stres yaşayabilirsin.

Hamile kaldığınızı farketmeniz bu hafta içerisinde olduysa bu durumla bir anda karşılaşmanız sizi etkileyebilir. Nasıl bir anne olacağınızı merak ediyor olabilir ya da anne olamayacağınızdan endişe ediyor olabilirsiniz ve bu nedenle arkadaşlarınızla bolca sohbet etmekten çekinmemeniz önemlidir.

Bebek Gelişimi

Bebeğinizin iskeleti ortaya çıkmaya başlıyor ve yüzünün karakteristik özellikleri de boy göstermeye başladı. Burun çoktan oluşmaya başladı ve dudakların ilk tomurcukları da baş gösteriyor.

Bebeğinizin ağzı, dili, kolları ve bacakları bu haftadan itibaren oluşmaya başlar. Şuan çok belli değiller ancak ilerleyen haftalarda etkileyici boyutlara ulaşacaklar.

Bu hafta bebeğiniz için beyin gelişimi en kritik öneme sahip. Bu hafta içerisinde bebeğiniz dakikada yaklaşık olarak 100 yeni beyin hücresi oluşturmakta.

Bebeğinizin cinsel hormonlarının sentezleneceği sistemler bu hafta şekillenmeye başlar ancak bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için henüz çok erken. Basitçe; cinsiyet belli, ancak bunu öğrenmeniz için erken.

Bebeğinizn böbrekleri olması gereken yerde duruyor, ancak henüz kanı süzmeye başlamadı. Yakında bebeğinizin 7 ay boyunca idrar üretmesini sağlamaya başlayacak ve boşaltım sisteminin en önemli yapı taşlarından birisi haline gelecek.

Hamilelikte grip olmak bebeği etkiler mi, tehlikeler neler?

Tavsiyeler

Bir dişçiye randevu alın. Ağız sağlığınızdaki zayıflıklar ve diş eti hastalıkları bazı sorunlara yol açabilir.

Hamileliğiniz süresince sağlıklı bir ağız sahibi olmanız gerekemektedir. Diş hekiminize hamile olduğunuzu ve dişlerinizi kontrol ettirmek istediğinizi belirtin.

Öğünleriniz arasındaki süreyi çok fazla açmayın, sıkça ve sağlıklı besinler tüketin. Zencefilli kurabiyeler bazı kadınlar için çok rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Elinizin altında tuzlu kurabiye ya da kraker bulundurmak yararlı olabilir, bir anda çok ciddi bir açlık bastırabilir ve bu sizi ciddi anlamda rahatsız edecektir. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmak adına tuzlu kraker ya da kurabiye bulundurmak yararlıdır.

< 6 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 8 Haftalık Hamilelik >

2 Soru Yanıtlandı

    • Beril P.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.