6 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Gebeliğin 6. haftası anne adayının yaşayacağı değişiklikler, bebekteki gelişim ve organ oluşumu hakkında bilgiler. Bebeğin ultrasondaki görüntüleri ve gebeliğin 6. haftası dikkat edilmesi gerekenler.

gebeligin 6 haftasi 315x225 - 6 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

6 haftalık gebelik embriyonik gelişimin hızla başladığı bir dönemin ilk kıvılcımlarının ortaya çıktığı zamandır. Gebeliğin 6. haftası, embriyo çok ciddi bir gelişim kaydedecektir.

Bebeğinizin hayati organları ve vücut sistemleri hızla büyümeye başlar. Çoktan oluşan kalp, beyin ve omurilik gibi sistemler ise gelişmeye devam ediyor.

Bir bakışta özet

Bebeğinizin kalbi neredeyse haşhaş tohumu büyüklüğüne erişti. Hayati organları yerini aldı. Artık beslenme düzeninizi değiştirmenin vakti geldi.

Bebek Gelişimi

Gebeliğin 6. haftası bebeğiniz tıpkı bir kurbağa yavrusuna benzer. Büyüklüğü neredeyse bununla bağdaştırılabilecek bir düzeydedir. Bebeğinizin kalbi; basit ve tek bir borudan yavaş yavaş daha kompleks ve dört odacıklı bir organa dönüşmeye başlar.

Bebeğinizin diğer hayati organlarından olan; böbrekler, akciğerler ve karaciğer çoktan yerine yerleşti, ancak halen yapılması gereken onlarca iş var.

Sonunda bebeğinizin kolları ve bacakları olacak olan küçük tomurcuklanmalar da boy göstermeye başladı.

Bebeğinizin kalp atışları bazen vajinal ultrason taramasında saptanabilecek düzeye ulaştı.

Bebeğinizin gözleri olacak çukurlar, kulakları olacak çıkıntılar milimetrik düzeylerde oluşmaya başlıyor dolayısıyla azıcık dahi olsa bebeğiniz çevredeki sesleri duymaya başlar.

Bebeğiniz hamileliğinizin 6. haftasında çok ince ve bir o kadar saydam deri tabakayla kaplıdır.

6 Haftalık Gebelik Belirtileri

Gebeliğin bu aşamasında çok ciddi fiziksel bir değişim görülmez ve hamile olup olmadığınızdan endişe ediyor olabilirsiniz. Buna ek olarak, aşağıdaki gibi hamilelik belirtileri yaşamaya başlayabilirsiniz.

  • Günün genellikle ilk saatlerinde görülen bir mide bulantısı ya da kusma.
  • İştah kaybı. Bazı sevdiğiniz gıdalardan uzak durmanız hatta acıkmamak.
  • Ciddi seviyede yorgunluk ve halsizlik.
  • Karında şişlik.
  • Göğüslerde şişme ve hassasiyet artışı. Bazı kadınlarda lekelenme.
  • Daha sık idrara çıkma isteği ve gece uykudan uyanıp tuvalete gitme ihtiyacı duymak.
  • Duygusal değişiklikler.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen şeyler

Anne Adayı

Hamileliğin altıncı haftasına kadar hormonal semptomlar hızla artmaya devam eder ve bu haftadan itibaren en üst seviyeye çıkar. Bu sinir bozucu hormonlar nedeniyle özellikle de beta hCG yüzünden sabahları mideniz bulanabilir, yorgunluk hissedebilirsiniz.

Beta hCG, implante embriyo hücreleri tarafından üretilen bu gebelik hormonu, 8 ila 10 hafta içerisinde en üst seviyesine ulaşır ve hamileliğin geri kalanı için kullanılmak üzere bolca depolanır.

Sabahları hissettiğiniz mide bulantısı aynı zamanda B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir, ancak bir takviye almadan evvel mutlaka doktorunuzla konuşun.

Bu haftadan itibaren beslenirken yalnızca enerji verecek sağlıklı gıdaları tüketirken kendinizi değil bebeğinizi de düşünmelisiniz. Bebeğinize zararlı olabilecek gıdalardan uzak durun. Hamilelikte sağlıklı beslenme makalemizi mutlaka okuyun.

Bol miktarda temiz hava soluyun, çokça dışarı çıkıp yeşil alanlarda bulunun, yeterince güneş ışığı aldığınızzdan emin olun.

Öneriler

Hamileliğin 6. haftası henüz ilk zamanlar gibi görünse dahi, yapılacak işler listeniz şişmeye devam ediyor.

Bu haftadan itibaren çoğu kadın hamile olduğunu fark eder ve kadın doğum uzmanıyla görüşür. Sağlık uzmanınız sizin için bazı testler yapıp günlük hayatınızı inceleyecek ardından gereken testleri yaptırıp sağlığınızı değerlendirdikten sonra size özel bazı tavsiyelerde bulunacaktır.

Yapılacak testlerden bazıları; Jinekolojik muayene, göğüs muayenesi, kan testi, demir ölçümü, bağışıklık denetimi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon testi ve şeker ölçümü olabilir.

Hamileliğin 6. haftasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey, artık iki kişi olduğunuzun bilincine varmak ve buna göre bebeğinize zararlı olabilecek besinlerden uzak durmaktır.

Sigara, alkol ve bazı pişmemiş gıdalar hem bebeğiniz hem de sizin için zararlıdır.

< 5 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 7 Haftalık Hamilelik >

2 Soru Yanıtlandı

    • Beril P.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.