5 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Gebeliğin 5. haftası bebeğin gelişimi, anne adayının yaşayacakları, sağlıklı beslenme önerileri ve ULTRASON görüntüleri. Hamileliğin 5’inci haftasına ilişkin bilmeniz gereken her şey.

gebeligin 5 haftasi hamilelik 315x225 - 5 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Gebeliğin 5. haftası hamilelik belirtilerinden bazılarını hissetmeye başlamış olduğun haftadır.

Hamileliğin 5. haftası itibarıyla artık bebeğin için uzun senin için eğlenceli bir yolculuk başlıyor demektir.

Bir Bakışta Özet

Bebeğin gebeliğin 5. haftası itibarıyla 5 milimetre kadar büyüklüğe sahip olacak. Çok yakında kalbi de atmaya başlayacak. Yeni sağlıklı şeyler denemekten çekinmeyin ve bol miktarda dinlenin.

Bebek Gelişimi ve Büyüklüğü

Hamileliğinizin 1 ayı geride kaldı ve bebeğiniz yavaş yavaş büyümeye başladı.

Bebeğinizin boyu toplamda 5 milimetre kadar. Kalbi, beyni ve omurgası inanılmaz bir hızla gelişiyor. Yakında, çok yakında bebeğinizin kalbi atmaya başlayacak ve önümüzdeki haftalarda edineceğiniz bir ultrason görüntüsünde ekranda titreşim görmeniz muhtemel.

Bebeğinizin beyniyle omuriliği arasındaki bağlantıyı sağlayan nöral tüp gelişimine devam ettikçe bebeğinizin gelişimi de hızlanır. Bu da kalp atış hızı, kan dolaşımı ve beslenme gibi en kritik işlevlerin bebeğiniz için yapılabilmesini sağlar.

İşaret parmağınızı ışığa doğru tutun ve tırnağınızı inceleyin, işte bebeğinizin boyu o kadar ve o gördüğünüz tırnak büyüklüğündeki organizma, ilerleyen haftalarda kilolarca ağırlığa sahip olacak.

Anne Adayı

Anne adayları genellikle bu veya bundan sonraki hafta hamile olduğunu öğreniyor, dolayısıyla en çok merak edilen konu da 1 ay geride kalmış olduğu için normal şeylerin yani günlük aktivitelerin yapılıp yapılamayacağı oluyor.

Bu hafta öne çıkan hamilelik belirtilerinden birisi de anne adayında görülen duygusal değişimlerdir. Gerek salgılanan hormonlar gerekse öğrenilen hamileliğin verdiği sorumluluk ve alışılmadık bu durum anne adayının sürekli olarak duygusal değişimler yaşamasına neden olabilir. Bu süreçte yapabileceğiniz en yararlı şey eşiniz veya bir arkadaşınızla bolca sohbet edip temiz hava almaktır. Kendinizi eve kapamamalı ve stres yapmanıza neden olan şeylerin üzerine düşmelisiniz.

Hem sizin, hem bebeğinizin sağlık potansiyelinin en üst seviyesinde olması gereken dönemin başlangıcı bu haftadır.

Doğum öncesine kadar aktif bir şekilde yaptığınız ve tükettiğiniz herşeye dikkat etmelisiniz.

Eğer bir işte çalışıyorsanız, fiziksel olarak çok zorlayıcı ya da riskli bir iş değilse aynı tempoda çalışmaya devam edebilirsiniz. Eğer işinizin riskli veya zorlayıcı olup olmadığına karar vermekte zorlanıyorsanız; doktorunuza sorun.

Eğer düzenli olarak spor yapan bir anne adayıysanız, doktorunuzla spor aktiviteniz hakkında görüşün, bazı kadınların hamilelik dönemi için egzersiz pek yararlı olmayabiliyor.

Hamileliğin 5. haftasında hamilelik testleri genellikle doğru sonuç vermektedir, bunu test etmek için iyi bir zaman.

Gerek karnınız, gerek diğer fiziksel özellikleriniz dışarıdan halen aynı görünebilir, ancak genellikle yorgun hissettiğiniz bir hafta olacağını söylemek doğru olur.

Doğum öncesi kadın doğum uzmanıyla yapacağınız randevuyu teyit etmek için güzel bir hafta eğer hamilelik testiniz olumlu sonuç verdiyse randevu için zaman ayarlayın.

Kasık ve Bel Ağrısı

Gebeliğin bu erken evresinde uterusunuz büyümeye başladıkça, belinizin ve kasıklarınızın ağrıması muhtemeldir. Hafif kramplar hissedebilirsiniz ve neredeyse tüm kadınların bunu yaşadığını bilmek sizi rahatlatabilir.

Vajinal kanamanız yoksa genellikle bu ağrılar normaldir, ancak bazı kadınlar vajinal kanama yaşayabilmekte ki bu durumda doktorunuzla görüşmeniz iyi olacaktır.

Not: Kanamanız olsun, olmasın eğer ciddi seviyede kasık ağrısı veya bel ağrısı hissediyorsanız, acil servise, doktorunuza ya da bir hastaneye başvurmalısınız.

Beslenme Önerileri

Hamileliğinizin 5’inci haftası itibarıyla sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturmak önemlidir. Gerekli folik asitleri, vitaminleri ve mineralleri aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Mutlaka okuyun: Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olan folik asit ve diğer destekleyici gıdalar mutlaka günlük diyetinizin bir parçası olmalıdır.

Bu güne kadar henüz folik asit tüketmediyseniz dahi başlamak için geç değildir.

D vitamini de gebelik döneminin en önemli noktalarından birisidir, zira vücudunuzdaki kalsiyum ve fosfatın yani kısaca kemik ve dişlerinizin güçlü kalması için çok önemli bir vitamindir. Bebeğiniz de bu vitaminden bolca istifade edecektir.

Bu haftadan sonra mutlaka bir kan testi yaptırmanız gerekiyor, doktorunuzla yapacağınız bir sonraki kontrolde bu test yapılacaktır.

Demir seviyenizin mutlaka ölçümlenmesi gerekiyor ve demir eksikliğiniz olması halinde bunun için takviye kullanmanız önerilecek. Kan testi yapılmasının nedeni de bunu saptayıp demir seviyesinin ne durumda olduğunu belirlemektir.

Hamileliğinizin 5’inci haftasında kokular sizin için çok can sıkıcı olmaya başlayabilir bu nedenle peynir vb. gıdaları elinizin altından uzak tutmak isteyebilirsiniz.

< 4 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 6 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.