4 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Gebeliğin 4. haftası anne adayını bekleyen değişimler, yaşanacaklar, ultrason görüntüleri ve doktora gitmeden önce bilinmesi gerekenler. Bazı tavsiyeler ve implantasyon kanaması hakkında bilgilendirme.

gebeligin dorduncu haftasi 315x225 - 4 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Gebeliğin 4. haftası halen ilk günlerden sayılır ve çoğu kadın bu haftada dahi hamile olduğunun farkına varmayabilir.

Bir bakışta özet

Bebeğiniz henüz 3 milimetre kadar dahi uzamadı. Fakat beyni ve merkezi sinir sistemi çoktan şekillenmeye başladı. Dördüncü hafta gebelik belirtileri konusunda en kritik semptomların görüldüğü haftadır.

Bebek Gelişimi

Bebeğiniz henüz 3 milimetre kadar dahi uzamadı ve haşhaş tohumuyla kıyaslanacak olursa küçük kalır. Küçük bir boyuta sahip olmasına rağmen çok büyük gelişmeler çoktan yaşanmaya başlamıştır.

Bebeğinizin beyin ve merkezi sinir sistemi nöral tüpleriyle orantılı olacak şekilde gelişmeye başladı. Kalp ve dolaşım sistemi de şekillenmeye yavaş yavaş başlıyor. Akciğer ve bağırsaklar için ise henüz ilk etkileşimler baş gösteriyor.

Anne Adayı

Hamileliğinizin dördüncü haftasında bolca gebelik belirtisi hissedeceksiniz. Göğüsleriniz şişebilir, hassaslaşabilir hatta üzerinde lekelenmeler görülebilir. Hamilelik belirtileri yazımızı okuyarak 4’üncü haftada sizi bekleyen tüm belirtileri öğrenin; Hamilelik Belirtileri: En Erken Ortaya Çıkan Semptomlar (REHBER)

Hamilelik testini yaptıysanız ve sonuç pozitif ise kadın doğum uzmanınızla görüşmenizin vakti geldi. En kısa sürede doktorunuza ziyarette bulunun ve takip sürecine başlayın.

(NOT: Bazı kadınlarda hamilelik testi; yeterli hormon sentezlenmemiş olduğundan dolayı bu haftalarda negatif sonuç verebiliyor. Bu nedenle 2-3 hafta içerisinde aralıklarla hamilelik testi yapmaya devam etmeniz önemlidir ve hamilelik testinin %100 doğru sonuç vermeyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.)

Kadın doğum uzmanıyla yapacağınız ilk randevuda size ailenizle ve yakın akrabalarınızın hamilelik süreçleriyle ilgili sorular sorulacak ve hamileliği refah içerisinde geçirebilmeniz için size özel tavsiyelerde bulunulacak. Randevu takviminiz de yüksek ihtimalle doktorunuzla ilk buluşmanız olan bu gün belirlenir.

Öneriler

Hamilelik süresince çoğu annede diş etleriyle ilgili problemler gözlemlenmektedir ve dişlerin bakımının ihmal edilmemesi çok önemlidir. Bu nedenle hamileliğinizin dördüncü haftasından itibaren çevrenizdeki bir diş hekimiyle temas kurmanız iyi olabilir.

Gebeliğin henüz ilk dönemi olan bu günlerde dahi dikkat etmeniz gereken çok önemli şeyler vardır.

İmplantasyon kanaması, hamileliğin ilk günleri ve ilk aylarında ortaya çıkabilecek bir şeydir. Bu konuda endişelenmemeye dikkat edin.

Kafa karışıklığına mahal vermeden açıklanacak olursa; bu kanama döllenen yumurtanın gelişmeye başlayabilmek adına uterusun astarına yapışması neticesinde oluşur.

İmplantasyon kanaması çoğu zaman tıbbi bir tedavi gerektirmez ve herşeyin yolunda olduğunu gösterir. Bir istatistik paylaşılacak olursa her 3 kadından 1’i hamileliğinin ilk aylarında implantasyon kanaması yaşamaktadır.

Eğer fiziksel bir aktivite yapmaya başlamadıysanız egzersiz rutini için doktorunuzla görüşün, sizin için en uygun tavsiyeyi o verecektir.

İlaç almadan önce doktorunuza danışmanın vakti geldi, an itibariyle alacağınız reçeteli veya reçetesiz her türlü ilaç ve takviye için doktorunuzdan izin almanız gerekiyor.

< 3 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 5 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.