3 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Hamilelik döneminin 3. haftasında bebeğinizin gelişimi, anne adayının yaşayacakları hakkında detaylı bilgi ve ultrason görüntüleri. Gebeliğin üçüncü haftasına ilişkin bilmeniz gerekenler..

hamileligin 3 haftasi gebelik 315x225 - 3 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Gebeliğin 3. haftası oldu bile, ancak daha yolun başında sayılırsın.

Şimdiden bilinçli bir hamilelik dönemi geçirmek için araştırma yapman takdire şayan ve bizde sana bu haftanın nasıl geçeceğiyle ilgili bilgilendirmelerde bulunacağız.

Hamileliğin üçüncü haftası genellikle yumurtlama ve implantasyonun meydana geldiği dönemdir.

Bir bakışta özet

Anne, gebeliğin 3. haftası içerisinde bolca hormon üretecek ve bu hormonlar hamilelik testinin sonuç vermesi için işe yarayacak. Kasık ağrısı, göğüste hassaslaşma ve bazı fiziksel değişimler gözlemleyebilirsiniz. Yaşam tarzınızı değiştirmeye başlamak için oldukça güzel bir hafta.

Hamilelik Hesaplaması

3 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi
Yumurtlama dönemi

Çoğu zaman hamileliğin hesaplanması konusunda tartışmalar ortaya çıkmaktadır zira genellikle kadınlar ne zaman hamile kaldıklarını (ovulasyon gününü bilmek zordur) bilmeyebiliyor, dolayısıyla da hamileliğin hesaplanması konusunda son adet döneminin ilk günü (LMP) yardımcı oluyor.

Son adet döneminin ilk günü hamilelik hesaplamasında baz alınırsa, yaklaşık 40 haftalık bir takvim ortaya çıkıyor ve 40 haftanın son günü doğum yapacağınız gün olarak hesaplanıyor.

Anne Adayı

Birçok kadın gebeliğin 3. haftası içerisinde henüz ciddi fiziksel değişikliklerle karşılaşmaz, ancak bazı kadınlar kramplar yaşamaya, ovulasyon kapsamında artan vajinal akıntıya maruz kalabilmektedir. Eğer bu ağrıların aşırı olduğunu düşünürseniz doktorunuzla görüşebilirsiniz, ancak unutmayın, bunların yaşanması her şeyin yolunda olduğunun göstergesidir.

Anne adayının yaşadığı bir değişiklik olarak algılanmayabilir, ancak bu hafta içerisinde heyecan verici bir gelişme yaşanacak.

Nedir O?

Şöyle ki; gebeliğin 3. haftasında yumurtalıklar fallop tüplerinden uterusa doğru kutsal yolculuğuna başlar ve bu ilerleme sırasında olgun bir yumurta buraya bırakılır.

Fallop tüplerinde gezinen spermlerden birisi işte bu bırakılan yumurtayı dölleyecektir ve bu sürecin sonunda ortaya çıkan zigot, fallop tüplerini geçerek uterus duvarına kendiliğinden yerleşecek. Yerleştiği yer ise bebeğinin 40 haftalık hamilelik süresince gelişimini sürdüreceği yer diğer bir deyişle rahimdir.

Bebek Gelişimi

Blastosist hızla çoğalmakta ve büyümekte. Blastosistin bir kısmı hCG (insan karyonik gonadotropin) üretecek ve plasenta haline gelecek. Hamilelik testleri işte bu hormonu tespit etmekte ve size hamile olup olmadığınızı söylemekte.

Fetal gelişimlerin en önemli ve en kritik yönleri olan beyin, omurilik, kalp ve gastrointestinal sistem gelişimi bu haftadan itibaren başlamaktadır.

Bebeğinin boyu ne kadar bilmek ister misin?

Bebeğin hamileliğin 3. haftası toplamda .048 milimetre uzunluğuna ulaştı ve bu boyut insan gözüyle görülebilecek bir hücre boyutudur.

Öneriler

Egzersiz yapman gebelik dönemi boyunca önemlidir. Bir egzersiz rutinine başlamadan önce mutlaka kadın doğum uzmanınıza danışın ve neler yapabileceğinizi sorun. Genel verilen tavsiyelere itibar etmeden önce mutlaka doktorunuzla görüşün, çünkü kişisel bir rahatsızlığınız nedeniyle egzersiz yapmanız sakıncalı olabilir.

Yeterli miktarda protein, kalsiyum ve folik asit aldığınızdan emin olun, sağlıklı beslenin ve düzenli uyuyun. Bol su içmeyi de ihmal etmeyin. Buraya tıklayın ve hamilelikte nasıl sağlıklı besleneceğinizi rehberimizi okuyarak öğrenin.

İpuçları

Bu haftadan itibaren vücudundaki değişimler seni bunaltabilir, yeteri kadar istirahat edip sevdiğin şeylere zaman ayırdığından emin ol. Gevşe ve hamile olduğunu kabul edip buna göre yaşamaya başla. Eşinizle bol bol konuşun, endişelerinizi dile getirin ve birlikte vakit geçirin.

< 2 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 4 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.