2 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Gebeliğin ikinci haftası bebek ve anne için oldukça kritik bir haftadır ve bu haftadan itibaren annenin mutlaka beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Bebek saatlik olarak geliştiği bu haftada vitamin, mineral ve folik asit takviyelerine bolca ihtiyaç duyar. Dolayısıyla bu besin maddelerinin edinilmesi 2 haftalık hamile olan anneler için kritik öneme sahiptir.

2 haftalık gebelikte hamilelik belirtileri kendisini çok ciddi şekilde belli etmez fakat dikkatli anneler yine de bir şeylerin ters gittiğini anlayacaktır.

Bir bakışta özet

Vücudunuz bir sonraki hafta salınıma başlayacak gebelik hormonlarını üretmeye başladı. Aslında 1 aylık hamile sayılırsın, bu nedenle beslenmene dikkat etmeye başlamalısın.

Yaşanacaklar

Hamileliğin ikinci haftasında hiçte hamile gibi hissetmezsiniz, ancak bebeğiniz inanılması güç bir hızla gelişmeye başlar. Hatta saatlik bazda dahi gelişmeler kaydedilmektedir. Gebeliğin ikinci haftası bebeğinize dair en hızlı gelişimlerin gözlemlendiği haftadır.

Bedeniniz çoktan hamilelik süresince ihtiyacınız olan hormonları üretmeye başladı ve tüm bunlar yalnızca iki haftalık hamilelik süreci içerisinde oluyor.

Bebek Gelişimi

Hamileliğin ikinci haftasında cinsiyet belli olur mu diye merak edebilirsiniz; bebeğinizin cinsiyeti çoktan belli oldu ve organları da yavaş yavaş oluşmaya başladı, ancak cinsiyetinin ultrason görüntüsünde belli olması yani görülüp tespit edilebilmesi için henüz erken. Bunu sizin öğrenebilmeniz için bebeğinizin cinsel organının gözle görülebilecek düzeyde gelişmesi gerekir.

Bebeğinizin gelişiminin en kritik dönemlerinden olan ikinci haftada beslenmenize dikkat edin ve gereken her türlü vitamin ve mineral kaynağını tükettiğinizden emin olun.

Eğer hamilelikte nasıl beslenmeniz gerektiğini bilmiyorsanız buraya tıklayarak hamilelikte sağlıklı beslenme isimli makalemizi okuyun. Bu hafta bebeğinize ilişkin gerçekleşen tek şey büyümek!

Annedeki Değişimler

Hemen bu haftadan itibaren doğru vitamin ve minerallerin alınması çok büyük önem arz etmekte. Hamilelik testi yaptınız ve olumlu cevap aldınız diye düşük riski yok değildir. Kendinize elinizden gelen en büyük özeni göstermelisiniz.

Bebeğinizin gelişimine katkı sağlamak ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için folik asit takviyelerini ihmal etmeyin, ayrıca bu hafta kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz bu nedenle doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz bir multivitamin isteyebilirsiniz.

Bu hafta hissiyatınızda ilginç farklılıklar gözlemlenebilir bu nedenle kendinizi rahatlatıcı ve stresinizi giderici aktiviteler yapmanız iyi olacaktır. Her insanın keyif aldığı şeyler farklıdır ve bu nedenle sizi mutlu eden şeyleri yapmaya özen gösterin.

Eşinizle sağlıklı bir yolculuğa ilk adımı atın ve sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulun.

Sigara

Sigara içmek sizin ve bebeğinizin yaşam kalitesini düşüreceği gibi bazı doğuştan gelen rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir, bu ve bunun gibi onlarca nedenden dolayı sigarayı hayatınızdan çıkarın!

Hamilelik dönemi sigaradan ebediyen kurtulmanız için mükemmel bir fırsat, evinizin içerisinde sigara içilmemeli zira pasif içiciliğin de zararlı olduğu ispatlandı. Bu dönemi sigarayı hayatınızdan çıkarmak için değerlendirmeniz oldukça uygun düşecektir.

< Hamileliğin İlk Haftası Hafta Hafta Hamilelik 3 Haftalık Hamilelik >