2 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Gebeliğin ikinci haftası bebek ve anne için oldukça kritik bir haftadır ve bu haftadan itibaren annenin mutlaka beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Bebek saatlik olarak geliştiği bu haftada vitamin, mineral ve folik asit takviyelerine bolca ihtiyaç duyar. Dolayısıyla bu besin maddelerinin edinilmesi 2 haftalık hamile olan anneler için kritik öneme sahiptir.

2 haftalık gebelikte hamilelik belirtileri kendisini çok ciddi şekilde belli etmez fakat dikkatli anneler yine de bir şeylerin ters gittiğini anlayacaktır.

Bir bakışta özet

Vücudunuz bir sonraki hafta salınıma başlayacak gebelik hormonlarını üretmeye başladı. Aslında 1 aylık hamile sayılırsın, bu nedenle beslenmene dikkat etmeye başlamalısın.

Yaşanacaklar

Hamileliğin ikinci haftasında hiçte hamile gibi hissetmezsiniz, ancak bebeğiniz inanılması güç bir hızla gelişmeye başlar. Hatta saatlik bazda dahi gelişmeler kaydedilmektedir. Gebeliğin ikinci haftası bebeğinize dair en hızlı gelişimlerin gözlemlendiği haftadır.

Bedeniniz çoktan hamilelik süresince ihtiyacınız olan hormonları üretmeye başladı ve tüm bunlar yalnızca iki haftalık hamilelik süreci içerisinde oluyor.

Bebek Gelişimi

Hamileliğin ikinci haftasında cinsiyet belli olur mu diye merak edebilirsiniz; bebeğinizin cinsiyeti çoktan belli oldu ve organları da yavaş yavaş oluşmaya başladı, ancak cinsiyetinin ultrason görüntüsünde belli olması yani görülüp tespit edilebilmesi için henüz erken. Bunu sizin öğrenebilmeniz için bebeğinizin cinsel organının gözle görülebilecek düzeyde gelişmesi gerekir.

Bebeğinizin gelişiminin en kritik dönemlerinden olan ikinci haftada beslenmenize dikkat edin ve gereken her türlü vitamin ve mineral kaynağını tükettiğinizden emin olun.

Eğer hamilelikte nasıl beslenmeniz gerektiğini bilmiyorsanız buraya tıklayarak hamilelikte sağlıklı beslenme isimli makalemizi okuyun. Bu hafta bebeğinize ilişkin gerçekleşen tek şey büyümek!

Annedeki Değişimler

Hemen bu haftadan itibaren doğru vitamin ve minerallerin alınması çok büyük önem arz etmekte. Hamilelik testi yaptınız ve olumlu cevap aldınız diye düşük riski yok değildir. Kendinize elinizden gelen en büyük özeni göstermelisiniz.

Bebeğinizin gelişimine katkı sağlamak ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için folik asit takviyelerini ihmal etmeyin, ayrıca bu hafta kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz bu nedenle doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz bir multivitamin isteyebilirsiniz.

Bu hafta hissiyatınızda ilginç farklılıklar gözlemlenebilir bu nedenle kendinizi rahatlatıcı ve stresinizi giderici aktiviteler yapmanız iyi olacaktır. Her insanın keyif aldığı şeyler farklıdır ve bu nedenle sizi mutlu eden şeyleri yapmaya özen gösterin.

Eşinizle sağlıklı bir yolculuğa ilk adımı atın ve sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulun.

Sigara

Sigara içmek sizin ve bebeğinizin yaşam kalitesini düşüreceği gibi bazı doğuştan gelen rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir, bu ve bunun gibi onlarca nedenden dolayı sigarayı hayatınızdan çıkarın!

Hamilelik dönemi sigaradan ebediyen kurtulmanız için mükemmel bir fırsat, evinizin içerisinde sigara içilmemeli zira pasif içiciliğin de zararlı olduğu ispatlandı. Bu dönemi sigarayı hayatınızdan çıkarmak için değerlendirmeniz oldukça uygun düşecektir.

< Hamileliğin İlk Haftası Hafta Hafta Hamilelik 3 Haftalık Hamilelik >

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

2 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi” hakkında 24 soru yanıtlandı

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.

  • Merhaba Anyela,

   Beta testinin bir kere daha tekrarlanması ve değerin artıp artmadığının kontrol edilmesi gerekiyor.

   Sevgiler.

 1. Merhaba bnm ismi can yeni hamileyim karın ağrısı var ve bide kasıt ağrısı var belim de ağır var

 2. Merhaba ilk defa sevgilimle iliskiye girdim ama icime bosalmadi disari bosaldi 2 hafta oldu cinsel istek artti ve hafif mide bulantisi var daha once iliskiye girmedim normal mi? Yoksa hamilemiyim

 3. Adetim 6gün gecikti Beraberligimde herangibi bir boşalma olmadı ama zevk suyuyla hamile kalmışmıyımdır çok kötüyüm ne yapmaliyım

 4. Merhaba. Ben eşimle tatile gittim lakin regl dönemine denk geldiği için primolut kullandım. Eşimle ilişkiye girdikten 3 gün sonra adet oldum lakin bu kanamam diğerlerinden farklıydı normalde 7 gün süren kanamam 4 gün sürdü ve normalden daha az ve daha açık renkte kanamam geldi. Kanamam geldikten 6 günn sonra ise az miktarda açık kırmızı kann geldı. 15 gün geçmesine rağmen mide bulantısı ve bazı yemeklerden tiksinme yaşıyorum. Baş ağrılarım başladı. Adet olacakmışım gibi kasıklarım ağrıyor. Acaba gebe kalma riskim nedir

 5. Merhaba 21 mayısta hcg testim 3.15 çıktı 23 mayısta yani bugün tekrar yaptrdik 4.47 ye çıkmış sizce hamilelik varmi

 6. Merhaba ben bi aylık evliyim adetime daha 10 gün var ama bi tuhaf hissediyorum ara ara başım dönüyor gibi oluyorum belim çok ağrıyo iki gündür sizce test yapmak için erkenmi

  • Merhaba Sultan,

   Önümüzdeki haftalarda yapılacak testlerle belli olacaktır, değerin en az iki katı artması durumunda gebelik oluştuğu anlaşılır.

   Sevgiler.

  • Mrbb ben dogum kontrol hapi kullandim yumurtlama gununden 2 gun once icmedim ve adetime 12 gun kala 3 4 gun suren kanamam oldu bu neyden kaynaklidir acaba

 7. Karnimda batmalar oluyor anı kramplar giriyor ve bundan 1 hafta once kan testi yaptım ama sonuç negatif. Kabızlık yaşıyorum ve yumurta akına benzer bi akıntı oluyor bende. Ellerim ve ayaklarim sürekli yanıyor. Acaba hamile miyim sizce?

 8. Merhaba ben 18.04.2018 tarihinde aşılama yaptırdım.aşılamanın 14. Gününde beta hcg değerim 9.17 çıktı.Birkaç gün sonra tekrar yaptırdığımda değerim 37.89 a yükseldi.değerimin yükselmesi gebe olduğum anlamına geliyor değil mi?Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Gebe bir kadının beta HCG değeri her iki günde bir önceki değerin ortalama iki katı kadar olur yani senin durumunda gebelik ihtimali oldukça yüksek.

   Sevgiler.

  • Merhaba Tuba,

   Evet olabilir, bu salgılanan hormonlarla ilgili bir durum. Eğer aşırıya kaçarsa ve baygınlık derecesine kadar gelirse mutlaka doktoruna başvur.

   Sevgiler.

 9. 11.günde test yaptım negatif çıktı dogrumudur ayrıca ikinci hafta bu hafta karnımda şişlik kaşıntı ve ara batmalar oluyor hamilemiyim acaba sanki kendimi dokuz aylık hamile gibi hissediyorum kan testi yapsam erkenmi olur

 10. Merhaba ben çatlatma iğnesin yaptırdıım on beş gün önce test yaptırsam çıkar mı olur

  • Merhaba Gülistan,

   Hangi testi yaptırmayı düşünüyorsun? Bir alttaki soruya verdiğim cevabı oku lütfen orada paylaştığım yazının içerisinde hangi testin ne zaman sonuç vereceği yazıyor.

   Sevgiler.

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.