Folik Asit Alımı ve Hamilelik

Hamilelikte folik asit alımı neden bu kadar önemli ve alınmazsa ne olur? Doğum kusurları ve bebeğinizin gelişimine nasıl bir etkisi olduğunu öğrenmek için folik asiti daha yakından tanıyalım.

folik asit içeren gıdalar

Folik asit tam anlamıyla hamileliğinizin süper kahramanı! Hamilelikten önce de alınması gereken folik asit hamilelik döneminde vazgeçilmez besin öğelerinden birisi haline gelmektedir.

Ama neden? – okumaya devam edin

Doğumdan önceki dönemlerde folik asit alımının öneminden gebelikte beslenme isimli makalemizde bahsetmiştik. Folik asit kısaca doğum lekelerinin, doğuştan gelen ciddi hastalıkların ve daha çok sayıda rahatsızlığın bebeğinizden uzak kalmasına yardımcı olur.

Nedir

Folat olarak adlandırılan B vitamininden meydana gelen folik asit, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinden, beyindeki sinir hücreleriyle omurga arasındaki iletişimi sağlamaya kadar vücudun çeşitli yerlerinde çok kritik öneme sahip olan bir formdur.

Folik asit alımına en çok katkıda bulunan besin doğal tahıl ürünleridir. Folat, koyu yeşil sebzelerin ve narenciyelerin içerisinde de bolca bulunmaktadır.

Ne Zaman Başlanılmalı

Doğuştan gelen rahatsızlıklar genellikle hamileliğin ilk 3 veya 4 haftasında ortaya çıkmış olur. Bu nedenle bebeğinizin bu aylarda bedeninizde depolanmış folatı kullanabilmesi çok önemlidir. Bu aylarda beyin ve omurilik geliştiren bebeğinizin her koşulda bolca folik asit ihtiyacı doğacaktır.

Yapılan bir araştırmaya göre hamile kalmadan önceki dönemlerde düzenli olarak folik asit tüketen kadınlar, erken doğumun önüne normale nazaran 2 kat daha fazla geçiyor ve daha sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi tarafından hamile kalmak isteyen kadınlara, gebe kalmadan önceki ay düzenli olarak folik asit tüketimi ve cinsel birleşimden sonraki dönemde de düzenli olarak bu alışkanlığın sürdürülmesi öneriliyor.

Ne Kadar Folik Asit

Hamilelik dönemindeki tüm kadınlar için günlük önerilen folat miktarı 400 mikrogram kadardır. Günlük olarak vitamin veya mineral takviyesi alıyorsanız içeriğini kontrol ederek ne kadar folik asit ihtiyacınızı buradan karşıladığınızı öğrenebilir ve eksiği kapatacak yöntemler araştırabilirsiniz.

Hamileliğin dönemlerine göre tüketmeniz gereken folik asit miktarları;

  • Hamile kalmaya çalışırken: 400 mikrogram / Günlük
  • Hamileliğin ilk üç ayında: 400 mikrogram / Günlük
  • Gebeliğin 4 ve 9’uncu ayaları arasındaki dönem: 600 mikrogram / Günlük
  • Emzirirken: 500 mikrogram / Günlük

Alınmaması Halinde

Eğer vücudunuzda yeterli miktarda folik asit bulunmazsa, bebeğinizin sinir sistemi yeterince gelişemez ve doğuştan gelen ciddi rahatsızlıklara sahip olabilir. Bu rahatsızlıklar arasında en çok karşılaşılanları şunlardır;

  • Spina bifida: omuriliğin veya omurganın eksik gelişimi
  • Anensefali: beynin en kritik bölümlerinin eksik gelişimi

Anensefali olarak doğan bebekler ne yazıkki uzun süre hayata tutunamazlar. Spina Bifida ile dünyaya gelen bebekler ise yüksek ihtimalle ömür boyu bakıma muhtaç ve sakat kalacaklardır.

Ancak iyi haber! Yeterli miktarda folik asit alımı bebeğinizin sinir sistemi, omurga, omurilik ve beyin kusurlarından kendisini koruyabilmesi için %50 daha fazla şans yaratır.

Eğer daha önce spina bifida veya anensefali ile doğan bir bebeğiniz varsa folik asit alımını günde 4000 (dört bin) mikrograma kadar çıkarmanız doktor tarafından önerilebilir. Daha önce böyle bir durum ile karşılaştıysanız mutlaka doktorunuza bu sorundan bahsetmeli ve sizin için yeterli olacak folik asit miktarını öğrenmek adına testler yaptırmalısınız.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.