Hamileliğin İkinci 3 Aylık Dönemi – Acunay https://acunay.com Hamilelik, sağlık, çocuk gelişimi ve güzellik gibi konularda bilgiler barındıran web sitesi. Fri, 12 Jan 2018 18:02:01 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.1 https://acunay.com/wp-content/uploads/2017/03/cropped-ikon-32x32.png Hamileliğin İkinci 3 Aylık Dönemi – Acunay https://acunay.com 32 32 22 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi https://acunay.com/22-haftalik-hamilelik-belirtiler-tavsiyeler-bebek-gelisimi/ https://acunay.com/22-haftalik-hamilelik-belirtiler-tavsiyeler-bebek-gelisimi/#respond Fri, 12 Jan 2018 17:55:18 +0000 https://acunay.com/?p=1228 22 haftalık hamilelik

22 haftalık gebelik deri çatlaklarının boy göstermeye başladığı bir döneme denk gelir. 22 haftalık hamilelikte bebeğin gelişimi, annedeki değişiklikler ve daha fazlasını öğrenin.

22 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
22 haftalık hamilelik

22 haftalık gebelik itibariyle anneler kendilerini çok daha iyi ve enerjik hissetmeye başlayabilir. Hamileliğin 3’üncü trimesterine yaklaştıkça hamilelik belirtileri giderek daha az günlük hayatı etkileyecektir.

Yüksek ihtimalle geçtiğimiz hafta yani 21 haftalık hamileyken bebeğinin ilk hareketlerini hissettin. An itibariyle bebeğin artan hızla büyümeye devam edecek ve bu nedenle rahmin genişlemesi, dolayısıyla da çeşitli krampların boy göstermesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta yaşananları öğrenmek için tıklayın: 21 haftalık hamilelik hakkında bilinmesi gerekenler.

Bebek Gelişimi

22 haftalık hamilelikte bebeğin boyu 28 cm, kilosu ise 450 – 550 gram aralığındadır. Bebek, giderek daha çok insana benziyor ve yavaş yavaş fetüs görünümünü kaybetmeye başladı.

Bu haftalarda çekilecek ultrason görüntüleri bebeğinin son haliyle oldukça benzerlik gösterecek, ancak hızlı bir kilo artışı da söz konusu.

22. hafta, bebeğinin gözleri için oldukça kritik bir hafta. Bu hafta içerisinde bebeğin en hızlı ve yoğun gelişimi gözlerinde yaşayacak. Göz kapakları ve pigmentleri hızla gelişiyor.

22 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü

22 Haftalık Gebelik Belirtileri

Aslında bu hafta ve takip eden birkaç hafta çok ciddi bir hamilelik belirtisi yaşaman ya da gündelik hayatının zorda kalması söz konusu değil. Yine de bazen aşağıda yer alan hamilelik belirtileri bazı annelerin canını sıkabiliyor. Yaşanması muhtemel gebelik belirtileri şu şekilde;

 • Varisli damarlar,
 • Hemoroid,
 • Karın ve kasık ağrısı,
 • Sırt ağrısı,
 • Vajinal akıntı,
 • Deri çatlağı,
 • Şişmiş el ve ayaklar,
 • Nefes problemleri.

Varisli Damarlar

Kan basıncının ve kanın artması sonucu gebelik süresince varis problemi görülmesi muhtemeldir. Çoğu zaman bacaklarda ortaya çıkan varisli damarların üstesinden gelmek için oturduğunuz yerde çok fazla durmamaya ve ara sıra ayağa kalkıp etrafta gezinmeye dikkat edin. Ayaklarınızı kalbinizin üstünde kalacak şekilde yukarıda tutabilirsiniz.

Detaylı bilgi: Hamilelikte varis nasıl geçer? (ÖĞREN)

Hemoroid

Hemoroid de tıpkı varisli damarlar gibi hamilelik süresince yaşanması beklenen gebelik belirtileri arasında yer alır. Rahmin büyümesi ve kasıklarınıza daha fazla baskı yapmaya başlaması hemoroid sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Şiddetini azaltmak için bol bol su içip, lifli gıdalar tüketmeye ve kısa yürüyüşler yapmaya özen gösterin. Doktorunuza danışmayı da unutmayın.

El ve Ayak Şişmesi

Hamilelikte el ve ayak şişmesi sık yaşanan problemlerden birisidir. Bu beklenen bir semptomdur ve çoğu zaman müdahale etmeyi gerektirmez, ancak şiddetinin yüksek olması ve gündelik hayata etki etmesi halinde doktora başvurulması gerekir. El ve ayaktaki şişmeler doğumdan sonra kendiliğinden tamamen iyileşecektir.

Sırt Ağrısı

Bebeğinizin büyümesiyle vücudunuzun denge merkezi de sapmaktadır. Bu omurganıza ek yük binmesine ya da duruş bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Hamile yastığı ile uyumayı deneyebilirsiniz.

Deri Çatlağı

Deri çatlaklarının ortaya çıkması hamilelik süresince oldukça normaldir. Bebeğinizin ve buna bağlı olarak rahminizin büyümesi derinizin de genleşme sınırlarını zorlamaya devam edecektir, bu çatlaklar hamilelik süresince görülür. Doğum sonrasında ise renkleri solmaya başlar ve çok daha az dikkat çeker. Bol bol su içmek, cilt onarımına katkıda bulunacaktır.

22 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/22-haftalik-hamilelik-belirtiler-tavsiyeler-bebek-gelisimi/feed/ 0
21 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi https://acunay.com/21-haftalik-hamilelik-belirtiler-tavsiyeler-bebek-gelisimi/ https://acunay.com/21-haftalik-hamilelik-belirtiler-tavsiyeler-bebek-gelisimi/#respond Thu, 11 Jan 2018 19:51:41 +0000 https://acunay.com/?p=1221 21 haftalık gebelik

21 haftalık gebelik yolun yarısını tamamlamak anlamına gelir. Bu hafta içerisinde iştahının ve enerjinin arttığını hissedeceksin.

21 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
21 haftalık gebelik

Gebeliğin 21. haftası tam anlamıyla bir kilometre taşıdır çünkü yolun yarısı an itibariyle tamamlandı. 21 haftalık gebelik bazı aşırılıkların olduğu haftalardan birisidir, işte anneyi ve bebeği bekleyen değişiklikler!

Annedeki Değişiklikler

Karnınız iyiden iyiye büyümeye devam ediyor. Buna alışmak için normalde olduğundan çok daha geniş kıyafetler giyebilir ve dikey çizgili elbiseleri tercih edebilirsiniz.

Bebeğinizin karnınızda sık sık hareket ettiğini hissetmeniz gerekir, fakat bu öylece günlük yaşantınıza etki edecek şiddette değil bir süre yalnızca karnınıza odaklandıktan sonra fark edebileceğiniz hareketlerdir. Yani şiddetinin düşük olması konusu endişe edilecek bir şey değildir.

Bebekteki Değişiklikler

Bebeğiniz 21 haftalık hamilelik itibariyle 22 santim uzunluğa ulaştı ve aşağı yukarı 340 gram ağırlığında. Bir sebze ile kıyas edilmesi gerekirse havuç boyunda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bebeğiniz ilk defa bu hafta içerisinde gözlerini açabilir. Amniyotik sıvıyı yutması ya da parmaklarının belli olması da mümkündür.

21 Haftalık Hamilelikte Ultrason Görüntüsü

Belirtiler

Bu hafta canınızı en çok sıkacak konu damarlarınızdaki varislerdir. Varislerle ilgili detaylı rehberimizi okumak için “Gebelikte Varis Problemi ve Önleme Yolları” isimli makalemizi okuyabilirsiniz, ancak burada da kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Varis

Rahminiz giderek genişliyor ve baskı yapmaya devam ediyor. Bu durum damarlarınızda varis oluşmasının en önemli nedenidir. Doğumdan sonra da bir süre daha devam eden bu sorundan kurtulmak için çoğu zaman bir şey yapmak gerekmez ve kendiliğinden geçer.

Varisli damarların görünümünü önlemek ve iyileştirmek için:

 • Bacaklarınızı kalbinizden daha yüksekte tutmaya özen gösterin,
 • Uzun süre aynı yerde oturmayın ve arada bir kısa yürüyüşler yapın,
 • Beslenmenize dikkat edin ve bol bol su için.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde en sık karşılaşılan problemlerden birisi de idrar yolu enfeksiyonudur. 21 haftalık gebelik itibariyle bu sorundan muzdarip olma ihtimaliniz çok yüksektir. Rahminizin mesane üzerindeki baskısının artması nedeniyle ortaya çıkan bu sorunu önlemek için doktorunuzla görüşün. İdrar yolu enfeksiyonunu ayırt etmek için gözlemlemeniz gereken semptomlar şunlardır:

 • İdrar yaparken ağrı ve yanma,
 • Daha sık idrara çıkma,
 • Uzun süre idrarını tutamama,
 • Kasık bölgesinde ağrı ve kramp,
 • Titreme,
 • Ateş,
 • Kötü kokulu idrar.

Bu semptomları görmeniz halinde doktorunuza başvurun.

Sivilce ve Ciltte Yağlanma

Akne ve cilt yağlanması 21 haftalık gebelikte yaşanması muhtemel sorunlardan birisidir. Hormonların aşırı çalışması nedeniyle ortaya çıkan bu sorunları önlemek için:

 • Günde iki defa temiz bir şekilde ılık suyla yüzünüzü yıkayın,
 • Kozmetik malzemelerinin yağsız olduğundan emin olun,
 • Saçınız sık yağlanıyorsa her gün yıkayın.

Sağlık Önerileri

Bu hafta itibariyle 1 ile 3 kg kilo almış olmalısınız. Bunun çok üzerinde kilo aldıysanız beslenmenize dikkat etmelisiniz, daha az kilo aldıysanız da doktorunuzla görüşmelisiniz. Fakat daha az kilo alımı sağlıklı besleniliyor olması halinde çoğu zaman endişe etmeyi gerektirmez.

Hamilelikte cinsel ilişki normal bir gebelikte ve karmaşık bir durum söz konusu olmadığında tamamen güvenlidir.

Bu nedenle cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sorun yoktur. Fakat riskli bir hamilelik söz konusuysa cinsel aktivitenin güvenli olup olmadığını öğrenmek için mutlaka doktorunuzla görüşün.

21 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/21-haftalik-hamilelik-belirtiler-tavsiyeler-bebek-gelisimi/feed/ 0
20 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi https://acunay.com/20-haftalik-gebelik/ https://acunay.com/20-haftalik-gebelik/#respond Wed, 07 Jun 2017 19:51:09 +0000 https://acunay.com/?p=772

20 haftalık gebelikte çoğu kadın bebeğinin cinsiyetini ve rahatsızlığı olup olmadığını gösteren bir anatomi taraması yaptırır.

20 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>

20 haftalık gebelik hamileliğinin tam ortası olarak düşünülebilir ve hissedeceğin hamilelik belirtilerinin de zirvede olduğu bir hafta olarak tasvir edilebilir.

Bu hafta açlığın sanki hiç giderilmeyecekmiş gibi bir his olarak canını sıkabilir, ancak canını sıkmana gerek yok bu neredeyse tüm gebelerde 20 haftalık gebelik itibariyle sıkça rastlanan bir durum.

Yüksek ihtimalle artık bebeğinin cinsiyetini öğrendin ve karnında ciddi anlamda şişmeye başladı, yapılacakları, anne adayındaki değişiklikleri ve gebelik belirtilerini daha yakından tanıyalım..

Bir bakışta özet

Aşermeye başlayabilirsiniz, ancak sağlıksız yiyeceklerden olabildiğince uzak durmanız çok önemli. Bebeğinizin ilk tekmelerini hissetmeniz oldukça muhtemel. Kasılmalar genellikle endişelenmeyi gerektirmez, ancak kanamayla birleşmesi halinde doktora başvurulması gerekir. Kasılmalar hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Anne Adayındaki Değişiklikler

Bebeğinin hareket ettiğini hissetmeye başladın mı?

Annedeki değişiklikler arasında bu hafta açık ara en öne çıkan durum karında hissedilecek tekme ve yumruklar olacaktır.

Eğer daha önce bir doğum yaptıysanız tekme ve yumrukları 16 haftalık gebelik itibariyle hissetmeye başlamış olabilirsiniz, ancak ilk defa anne olacaklar yüksek ihtimalle bu haftadan itibaren bu hisleri yaşayacaktır.

Bu hafta itibariyle anne adayları otobüslerde kendilerine daha sık yer verildiğini gözlemleyebilir. Karnınız şişmeye başladı, ancak halen hamile olup olmadığınız tam olarak anlaşılamıyor.

Bu sırada maruz kaldığınız bakışlar canınızı sıkmasın ve sizi strese sokan şeylerden uzak durmaya çalışın.

Yorgunluk ve halsizlik halen müzdarip olduğunuz bir gebelik belirtisi olabilir, bunun için iyice dinlendiğinizden ve sağlıklı beslendiğinizden emin olun.

Hamilelikte nasıl sağlıklı besleneceğini öğrenmek için tıkla

Kilo Alımı

Hamileliğin ilk haftasından itibaren bu haftaya gelene kadar 3,5 – 9 kg arasnda kilo almış olman gerekir. Yani hamilelikten önce 50 kiloysanız bu hafta itibariyle 55 veya 60 kilo olmanız herşeyin yolunda olduğunu gösterecektir.

Bebek Gelişimi

20 haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık olarak 17 santimetre kadardır. Bebeğin bir meyve ile mukayese edilecek olursa muz büyüklüğünde olduğu söylenebilir. 20 haftalık bebek kaç gram olur diye merak ediyorsanız, bebeğinizin ağırlığının yaklaşık olarak 300 gram olduğunu bilmeniz iyi olacaktır.

Bebeğinizin kafasında saçları oluşmaya başladı, lanugo ismi verilen ince tüyler ise vücudunun heryerini kaplıyor.

Eğer daha önceden doğum videoları izlediyseniz beyaz bir madde görmüş olabilirsiniz. Doğumdan hemen önce ortaya çıkan bu maddenin adı vernix caseosa’dır ve 20 haftalık hamilelikte oluşmaya başlayan bir katmandır.

Vernix caseosa görevi itibarıyla bebeğinizi sıvıdan korur ve dıştan gelecek müdahalelere karşı da bedeni savunduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda bebeğinizi sarmalayan koruyucu bir katman olarak düşünülebilir.

20 Haftalık Gebelik Belirtileri

İkinci trimesterinizin tam olarak ortasındasınzı ve bu hafta itibariyle biraz daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. İştahınız geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi kapalı değil, ki bu oldukça etkileyici bir gelişme.

Gebeliğin 20. haftasında karşılaşacağınız hamilelik belirtileri şu şekildedir;

 • Ağrılar
 • Deri çatlağı
 • Cilt pigmentasyonu
 • Aşerme
 • Kasılmalar

Aşermek

Hamilelikte sıkça karşılaşılan aşerme, anne adayının bir gıdaya karşı inanılmaz bir istek duyması anlamına gelebilir.

Anne adayları genellikle turşu veya dondurmaya aşermektedir ve doğru bilinenin aksine aşermenin bebeğin ihtiyaçlarını karşılamakla bir alakası yoktur.

Frontiers in Psychology tarafından konuya ilişkin yayınlanan bir makalede bu durumun tamamen psikolojik olduğu ve zararlı yiyecekleri canın istemesi halinde sevilen yiyeceklerden mümkün olduğunca zararsız olanları seçerek azar azar yenilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

*Frontiers in Psychology’nin yazısına ulaşmak için tıkla.

Tavsiyeler

Anatomik tarama için oldukça iyi bir hafta, bebeğinizin beyninden parmak uçlarına kadar her detayının incelenmesi ve herşeyin yolunda olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

Amniyotik sıvı seviyesini, plasentanın vücudun neresinde bulunduğunu ve bebeğinizin cinsiyetini gözler önüne serecek bu tarama oldukça önemlidir ve mutlaka yapılması gerekir.

Dışarı çıkıp düzenli yürüyüşler yaparak temiz havayı içinize çekin. Dilerseniz bir hobi edinmeyi düşünebilirsiniz.

Ne Zaman Acilen Doktora Gitmelisin

Bu hafta bazı kasılmalarla karşılaşabilirsin, ancak bu kasılmalar tüm hamile kadınların başına gelir. Bu yüzden endişe etmeyi gerektirmez, ancak ağrı çok şiddetliyse ve vajinal kanama mevcutsa erken doğum belirtisi olabilir ki bunun için hemen bir doktora başvurman iyi olacaktır.

20 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/20-haftalik-gebelik/feed/ 0
19 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi https://acunay.com/19-haftalik-gebelik/ https://acunay.com/19-haftalik-gebelik/#respond Sun, 21 May 2017 15:50:41 +0000 https://acunay.com/?p=750 19 haftalık gebelik

19 haftalık gebelikte, bebeğiniz sağlıklı bir şekilde gelişmişse 2. düzey ultrason ile cinsiyeti belirlenebilir. Daha fazlasını öğrenin!

19 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
19 haftalık gebelik

19 haftalık gebelik ile neredeyse yolun yarısında sayılırsınız. Bu hafta birkaç farklı nedenden dolayı önemli bir hafta olarak düşünülebilir.

Halen bebeğinizin hareket ettiğini hissetmediyseniz yüksek ihtimalle bu hafta ilk çarpıntıları hissedeceksiniz. Bu haftaya kadar karnınızda bir bebeğiniz olduğunu hissetmemiş dahi olabilirsiniz, ancak bebeğiniz giderek aktifleşiyor ve bunun bazı sonuçları olacak.

Yine bu hafta içerisinde bir ultrason çektirmeniz muhtemel. İlk 3 aylık dönemde çekilen 1. seviye ultrasona nazaran çok daha detaylı bir incelemenin yapılacağı bu ultrasonda bebeğinizin organları dahi ayrıntılı şekilde görülebilecek.

Bu sayede bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyüp büyümediğini kontrol edip müdahalede bulunulması gerekirse önlem alınabilmiş olacak.

Bir bakışta özet

Bebeğiniz duygusal sinir merkezlerini geliştiriyor. Böbrekler sindirime başlayacak. Anne adayı için yorgun bir hafta olabilir.

Anne Adayındaki Değişiklikler

Bedeniniz, minik bebeğinize geçicide olsa hoş ve konforlu bir ev yapmak için çok çaba gösteriyor. Karnınızda meydana gelen bu hareketlenmenin sonuçları yorgunluk ve halsizlik olabilir, ancak bazı anne adaylarında bu durumun tam zıttı ile karşılaşılabiliyor.

Yüksek ihtimalle her 5 gebeden 4’ü gibi sizde 9. haftada yorgunluk ve halsizlikle karşılaşacaksınız.

Meydana gelecek diğer değişiklikler ise kilo alımıyla ilgili olacak. Geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi kilo almaya devam edeceksiniz ve buna ek olarak göğüslerinizde çok ciddi bir büyüme fark edeceksiniz.

Göbeğinizin altından kasıklarınıza doğru inen kahverengi bir çizgi fark edebilirsiniz. Bu çizgi doğuma kadar size eşlik edecek, ancak gebelikten bir süre sonra kendiliğinden kaybolacaktır.

Bebek Gelişimi

Bebeğiniz yaklaşık olarak 18 santimetre uzunluğa ulaştı, ağırlı ise yaklaşık olarak 200 gram kadar.

Bebeğinizin böbrekleri çoktan idrar üretmeye başladı.

Empati kurma, anlayış gösterme ve diğer duyguların merkezi olarak kabul edilen bölgeler ise beyindeki gelişimlerine hızla devam ediyor.

Eğer bebeğinizin cinsiyeti belli olduysa ve kız çocuğunuz olacaksa, kendisi çoktan 6 milyon kadar yumurtalık üretti ve cinsel gelişimi halen devam ediyor.

19 Haftalık Hamilelik Belirtileri

İkinci trimesterinizde karşılaşacağınız hamilelik belirtileri şu şekildedir;

 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Sık idrara çıkmak
 • Kilo almak
 • Büyüyen ve hassaslaşan göğüsler
 • Karında kahverengimsi bir çizgi
 • Sabah bulantısı
 • Mide ekşimesi
 • Uykusuzluk
 • Dolgun ve parlak saçlar
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi

Bu belirtilere ek olarak hamilelik boyunca karşılaşacağınız tüm hamilelik belirtilerine ilişkin detayları okumak isterseniz şu makalemize bakın;

Bulantı Nasıl Geçer

Mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi problemleri geçtiğimiz haftalarda bırakmış olmanızı dilerdik, ancak bunu okuduğunuza göre sizde her 4 hamile kadından 2’si gibi halen bu rahatsızlıklara sahipsiniz.

Mide bulantısı veya mide ekşimesini gidermek için öncelikle bir doktorla görüşün, artık bunun vakti geldi..

Doktorunuzla görüştükten sonra ek olarak zencefil ve nane gibi gıdaları yemeklerinizde tüketmeyi ihmal etmeyin. Bu gıdalar mide için oldukça yararlıdır ve tedavi konusunda size ciddi katkı sağlayacaktır.

Öğünlerinizi küçültün, ancak daha sık yemek yiyin. Bu yöntem özellikle mide ekşimesinin giderilmesi için önemlidir.

Sivilcelerin mi var?

Eğer sivilceler çıkmaya başladıysa, sivilcelerden kurtulmak için şu yazımıza göz atın;

Uykusuzluk Nasıl Geçer

Yan tarafa doğru yatmayı alışkanlık haline getirmiş hamileler için uykusuzluk çok büyük bir problem değil, ancak yüzüstü veya sırtüstü uyumaya alışkın kadınların sayısı da azımsanamaz.

Hamilelikte uykusuzluğun en önemli nedeni uyku pozisyonunda yaşanan sorunlardır. Bu nedelne öncelikle sağınıza veya solunuza doğru yatmanız gerektiğinin bilincinde olun.

Daha sonra bu pozisyonda uyurken size katkıda bulunacak hamilelik yastıklarını satın almayı düşünün.

Gün içerisinde egzersiz yaptığınızdan ve kafein konusunda dikkatli davrandığınızdan emin olun.

Gece yatmadan önce ılık süt içmek çok daha rahat bir uyku çekmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Ne zaman Endişelenmelisin

Kasığınızda ve karnınızdaki krampların ciddileşmesi halinde doktorunuzla bu durumu paylaşın. Birkaç dakikadan uzun süren fiziksel her ağrı müdahaleyi gerektirebilir ve mutlaka araştırılmalıdır.

Ateş, kusma, kanama ve vajinal akıntı ile karşılaşmanız halinde bir hastaneye başvurun.

Baş ağrısı çok sık rastlanan bir hamilelik belirtisidir ve genellikle müdahale gerektirmez. Fakat baş ağrınız günlük hayatınızı etkileyecek düzeye ulaştıysa doktorunuzdan ilaç talebinde bulunmayı düşünebilirsiniz.

Tavsiyeler

Sağlıklı beslendiğinizden, gerekli soruları doktor ve hemşirelere sormaktan çekinmediğinizden emin olun.

Ağrılarınızın şiddetini ve sıklığını mutlaka takip edin ve doktorunuzun ağrılarınız ile ilgili size soracağı ilk şeyin bunlar olduğunu unutmayın.

Eşiniz ile maddi konuları konuşmaya başlamanız için iyi bir zaman, doğum yaklaşıyor ve yapılması gereken ödemeler olacak.

İşte okumanız için size bazı yazı tavsiyeleri;

19 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/19-haftalik-gebelik/feed/ 0
18 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi https://acunay.com/18-haftalik-gebelik/ https://acunay.com/18-haftalik-gebelik/#respond Thu, 18 May 2017 19:01:14 +0000 https://acunay.com/?p=734 18 haftalık gebelik

18 haftalık gebelikte bebeğinizin ilk defa hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyeti de belli olabilir. Anne adayında görülecek değişiklikleri, bebeğin gelişimini ve bilmeniz gerekenleri öğrenin!

18 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
18 haftalık gebelik

Gebeliğin 2. üç aylık dönemine ilişkin neredeyse tüm hamilelik belirtilerini yaşayacağınız 18 haftalık gebelik ile anne olmaya biraz daha yakınsınız.

Bir bakışta özet

Bebeğinin duyu organları hızla gelişiyor. Karnından kasıklarına doğru inen kahverengi çizgi endişelenmeyi gerektirmez Bazı hamilelik belirtilerinin şiddeti azalıyor.

Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin 18. haftasında bebeğinin boyu yaklaşık olarak 14 cm, kilosu ise yaklaşık olarak 200 gr kadardır.

Bebeğinizin duyu organlarına ilişkin ciddi ve hızlı gelişmelerin olacağı bu hafta oldukça önemlidir.

Bebeğinin kulakları artık kafasının dışarısından görünecek şekilde gelişmiştir ve sesinizi algılayabilir.

Bebeğinin gözlerine ilişkinde güzel gelişmeler vardır. Örneğin bebeğin artık olması gerektiği yere yerleşen gözlerinden ışığı algılamaya başlayabilir.

Bebeğinizin duyu organları ile beyin arasındaki koordinasyonu sağlayacak miyelin adı verilen sinir hücresi de hızla gelişiyor.

Pek çok hamile, 18 haftalık hamilelikte bebeğinin ne durumda olduğunu öğrenip doktor tavsiyesi almak için ultrasona başvuruyor. Eğer bebeğinizin ultrason sırasında utangaç davranmazsa yüksek ihtimalle bebeğinizin cinsiyetini öğrenirsiniz.

Anne Adayındaki Değişiklikler

18 haftalık gebeliğe gelinceye kadar yüksek ihtimalle karnını iyice büyüttün. İkinci trimesterde, sağlıklı kilo aldığını söyleyebilmesi için bir anne adayının mutlaka yaklaşık 4-5 kilo almış olması gerekir. Hamileliğin her ayında da ortalama 1-2 kilo alması beklenir.

Bu rakamlar, gebeliğe başlarken kaç kilo olduğunuzla bağlantılıdır ve buna göre değişebilir.

Bebeğin gün geçtikçe daha hareketli oluyor ve bu durum karnında farklı şeyler hissetmene neden olabilir. Kelebeklenme ve gıdıklanma hissi 18. haftada en sık yaşanan gebelik belirtilerindendir.

18 Haftalık Hamilelik Belirtileri

Yüksek ihtimalle bu hafta yaşayacağınız gebelik belirtilerinin şiddeti geçtiğimiz dönemlere nazaran çok daha az olacak. İlginç bir hamilelik belirtisi canınızı sıkabilir; bir yandan çok enerjik hissederken diğer yandan hiçbir şey yapmak istemeyebilirsiniz. 18. haftada yaşayacağınız diğer belirtiler şu şekildedir;

 • Ellerde ve kollarda karıncalanma veya uyuşma hissi
 • Karpal tünel sendromu
 • Kasılma
 • Ellerin, ayakların altının veya karnın kaşınması
 • Göbeğinizin aşağısından kasıklarınıza doğru inen kahverengi bir çizgi
 • Mide ekşimesi
 • Gaz
 • Şişkinlik
 • Daha sık idrara çıkma isteği
 • Tıkanma
 • Baş dönmesi

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu hamile kadınlar arasında çok sık görülen bir belirtidir. Bilekte sıkışan bir sinirin neden olduğu bu sendrom, ellerinizde ve kollarınızda karıncalanmayla birlikte uyuşma ve ağrıya neden olacaktır. Gebe kadınların yarısından fazlası bu hamilelik belirtisiyle mutlaka karşılaşır.

Nasıl geçer?

Şöyle ki; bilgisayarın başında çok oturduğunuz bir işte çalışıyorsanız ortamınızda ergonomik değişiklikler yapmayı amaçlayın.

Blender, elektrikli süpürge vb. titreşime neden olan aletlerden uzak durun ve elinizle ağrıyan bölgeyi yavaşça ovun.

İyi haber ise karpan tünel sendromunun doğumdan hemen sonra kendiliğinden geçecek olmasıdır. Bu sendromun sizde görüldüğünden eminseniz mutlaka doktorunuzla görüşün.

Vücutta Ağrılar

Sırtınız, kasıklarınız veya uyluklarınız ciddi şekilde ağrıyabilir.

Rahminizin genişlemesiyle birlikte şişen karnınız vücudunuzun denge merkezini değiştirir, ancak vücudunuz bu yeni duruma kısa sürede alışamaz.

Şişen karnınız ve duruş bozuklukları bu gibi ağrılara neden olabilir.

Vücut ağrıları için tavsiye yazılar:

Gece yatarken bacaklarınızda kramp görülme ihtimali de çok yüksektir. Yatmadan hemen önce bacaklarınızı nemlendiriciyle ovun ve rahat bir pozisyonda uyuyun.

Kaşıntı

Karnın kaşınması, ancak kaşınması halinde dahi geçmemesi ve içten gelen bir kaşıntı hissi gebeliğin en sık rastlanan belirtilerindendir.

Karındaki kaşıntının yanında, ellerde ve ayak tabanlarında hissedilen kaşıntı bazen can sıkıcı olabiliyor.

Bu kaşıntı tercih ettiğiniz kumaş nedeniyle olabilir, bu nedenle öncelikle kaşınan bölgeyle en çok temas eden kıyafetinizi ve en çok giydiğiniz çoraplarınızı farklı kumaşlardan yapılmış olanlarala değiştirin.

Eğer bu yazıyı okuyorken karnınız, elleriniz veya ayaklarınız kaşınıyorsa anlık bir çözüm önerisi olarak nemlendirici kullanmayı deneyebilirsiniz. Nemlendirici kremle kaşınan bölgeyi kibarca ovun.

Ancak kumaşları değiştirmeyi unutmayın, çünkü nemlendirici kalıcı çözüm olmayacaktır.

Kahverengi Çizgi (Linea Nigra)

Karındaki gerilme dolayısıyla ortaya çıkan linea nigra yani göbekten kasıklara doğru inen kahverengi çizgi, hamile kadınların neredeyse yüzde 90’ında görülmektedir.

Genellikle hamileliğin ikinci üç aylık döneminde ortaya çıkmaya başlarlar ve önlemek için yapılacak pek birşey maalesef yoktur.

Tavsiyeler

Eğer bir diş hekimiyle görüşmeyeli uzun zaman olduysa şimdi tam vakti!

Bu haftaya kadar yaşanan hamilelik belirtileri yüksek ihtimalle diş etlerinizin tahriş olmasına ve kanamasına neden oldu.

Gebelik, diş ve diş eti rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kalıcı bir rahatsızlığın ortaya çıkmaması için dişlerinizi düzenli olarak muayene ettirin.

Doğumu nerede yapacağınızı düşünmeye başlamanızın artık vakti geldi. Gebeliğin neredeyse yarısını tamamladınız ve bu gibi kritik kararlar için araştırma yapmanız gerekir. Önünüzde henüz bolca zaman varken bu kararı vermeniz, ciddi bir stresten kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı bir beslenme düzenini takip ettiğinizden, zararlı yiyecek ve içeceklerden kaçındığınızdan emin olun. Eğer hamilelikte beslenme konusunda henüz araştırma yapmadıysanız beslenme üzerine yazdığımız rehberi okuyun, bilmeniz gerekenleri öğrenin;

Ne Zaman Endişelenmelisin

İkinci üç aylık dönemde aşağıdakilerden birisiyle karşılaşmanız halinde doktora başvurmalısınız;

 • Vajinal kanama
 • Akıntı ve vajinal bölgede koku
 • Ateşlenme
 • Titreme
 • İdrara çıktığınızda yanma veya ağrı hissi
 • Kasıklarınızda kramp veya ağrı

Ayak bilekleriniz, yüzünüz veya ellerinizde ciddi bir şişme gözlemliyorsanız ya da hızla şiştiğini fark ediyorsanız doktorunuzla görüşün.

Ayrıca yen ilaçlar veya bitkisel yöntemler denemeden önce doktorunuzla görüşmeyi de unutmayın.

18 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/18-haftalik-gebelik/feed/ 0
17 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi https://acunay.com/17-haftalik-gebelik/ https://acunay.com/17-haftalik-gebelik/#respond Sat, 13 May 2017 21:32:02 +0000 https://acunay.com/?p=694

17 haftalık gebelikte, annede siyatik sinir ağrıları, kabızlık, gaz, mide bulantısı, mide ekşimesi gibi gastrointestinal problemler görülebilir. Tavsiyelere ve bilinmesi gerekenlere göz atın!

17 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>

17 haftalık gebelikte bazı hamilelik belirtilerinin artık yavaş yavaş geçmesi gerekir. Umarız, an itibariyle geçtiğimiz haftalarda yaşadığın ağrı ve acılardan kurtulmuşsundur.

Bir bakışta özet

Bebeğiniz vücudunu ısıtabilmek için yağ dokusu geliştiriyor. Siyatik sinir ağrınızın farklı bir şey olmadığından emin olmak için doktorunuzla görüşün. Kabızlık ve gaz problemini basit değişiklikler ile önlemeniz iyi olacaktır.

Annedeki Değişiklikler

An itibariyle gebeliğin ikinci üç aylık dönemindeki semptomlarla karşılaşman mümkün olabilir, ancak mide bulantısı, yorgunluk ve halsizlik gibi gebelik belirtilerinin de artık yavaş yavaş geçmesi gerekir.

Rahminizde hızla büyüyen bebeğiniz bulunduğu ortamı genişletmeye devam ederken, organlarınız da bundan nasibini alır.

Rahminizin büyümesiyle birbirine yaklaşmaya başlayan organlarınız; mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Gastrointestinal (GI) sorunların baş göstermesi de mümkündür.

*gastrointestinal : mide ve bağırsak gibi sindirim sisteminin etkin organlarını karşılayacak bir terim anlamında kullanılmaktadır.

Kilo Alımı

Eğer hamileliğin başlangıcında BMI’nız 18,5 ile 24,9 arasında ise almanız gereken kilo miktarı 2,5 – 6 kg aralığında olmalıdır.

Bunun anlamı hamilelikten önce 50 kiloysanız hamileliğin 17. haftasında 52 ila 56 kilo arasında olmanız gerektiğidir.

Kilo alımı; yaşam şartları, beslenme düzeni ve diğer sağlık sorunları nedeniyle tabiki farklılık gösterebilir, ancak genel ortalama yukarıdaki gibidir.

Bebeğin Gelişimi

17 haftalık hamilelikte bebeğinizin boyu 12-13 santimetreye kadar uzayabilir. Ağırlığı ise yaklaşık olarak 115 ila 140 gram arasında değişecektir.

Eğer bir sebze ile tasfir edilecek olunursa ‘Soğan’ şu an bebeğinizin büyüklüğü ile bağdaştırılabilir.

Gebeliğinizin 17’nci haftasına kadar kıkırdak dokudan oluşan iskelet yavaş yavaş kemik haline gelmeye başladı. Bebeğinizin vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olacak yağ dokusu da kas dokusunun altındaki yerini alıyor.

17 Haftalık Gebelik Belirtileri

Gebelik takibinizin 17’nci haftasında karşılaşmanızın muhtemel olduğu bazı hamilelik belirtileri

 • Mide ekşimesi
 • Hazımsızlık
 • Mide bulantısı
 • Gaz
 • Kabızlık
 • Cilt pigmentasyonu
 • Siyatik sinir ağrısı

Gastrointestinal Sorunlar

Mide yanması, hazımsızlık ve mide bulantısı gibi Gastrointestinal sorunlar gebeliğinizde karşılaşabileceğiniz en yaygın rahatsızlıklardan yalnızca bazılarıdır ve hamilelik sürecinde neredeyse tüm kadınlar tarafından en az birisi tecrübe edilir.

Mide ekşimesi, yediklerinizin boğazınıza tekrar gelmesi ve yemek yemek istememeniz Gastrointestinal sorunların bir sonucu olmaktadır ve mutlaka üzerine gidilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Doktorunuz mide ekişmesi için sizden bir talep bekliyor olabilir, eğer bu sorunlar çok fazla canınızı sıkmaya başladıysa mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Çünkü yüksek ihtimalle doktorunuz açısından bu sorunların müdahale gerektirdiği nokta sizden bir şikayet geldiği noktadır.

Gaz ve kabızlık hamileliğinizi olumsuz yönde etkileyebilecek oldukça sık rastlanan Gastrointestinal sorunlardır. Bu rahatsızlıkları beslenme ve yaşam tarzınızda yapacağınız basit değişikliklerle aşmanız mümkün. Yüksek lifli besinlerle beslenmeyi, bol bol su tüketmeyi deneyin.

Sık sık ayağa kalkıp evi turlamayı da unutmayın.

Cilt Pigmentasyonu

Yüzünüzde ve göğüslerinizde kahverengi veya siyah lekeler oluşuyorsa bunun sebebi yüksek ihtimalle bir hamilelik belirtisi olan cilt pigmentasyonudur.

Gebelik maskesi olarakta adlandırılan bu durum için yapılan araştırmalar, sebebinin hormon değişiklikleri olduğunu tespit etti.

Cilt pigmentasyondan korunmanın en etkili ve basit çözümü güneş ışığından uzak kalmaya çalışmaktır. Özellikle öğle saatlerinde güneşin UV ışınlarından korunmak için şapka ve gözlük takmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Siyatik Sinir Ağrısı

Belinizden kalça ve bacaklarınıza doğru inen bir ağrı ve yanma hissi siyatik sinir ağrısının en ayırt edici özelliğidir.

Araştırmacılar gebe kadınların bu ağrıyı neden yaşadığını henüz tespit edemedi, ancak çalışmalar halen sürüyor.

Ağrı genellikle bacaklarınızdan birisinde ciddileşir ve sadece orası ağrıyormuş gibi hissettirebilir.

Bir havuza gitmeyi ve biraz yüzmeyi deneyin. Yüksek ihtimalle yüzmeniz bacak ağrınızı hafifletecektir. Eğer evinizde küvetiniz bulunuyorsa içerisini suyla doldurup bacaklarınızı yukarı aşağı harekette ettirebilirsiniz.

Tavsiyeler

Alçak topuklu veya hamilelik için özel olarak üretilen ayakkabıları edinin. Göbeğiniz şişerken duruşunuzdaki bozukluklar ciddi sırt ve bel ağrılarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu durumu engellemek için yapabileceğiniz en etkili çözüm ise ayakkabı seçiminize dikkat etmek olacaktır.

Bebeğinize isim düşünmeye başlayın. Yüksek ihtimalle bu noktada bebeğinizin cinsiyetini öğrenmişsinizdir, çoğu kadın 16-20 haftalık hamilelikte bebeğinin cinsiyetini öğreniyor.

Ne Zaman Endişelenmelisin

Düşük riski 17 haftalık hamilelikte her ne kadar azalmış olsa da halen bir ihtimal vardır.

Vajinal kanama veya sızıntıyla birleşen bir karın ağrınız varsa derhal doktorunuza başvurun. Ateşiniz varsa da bir hastaneye gitmeniz gerekiyor.

Siyatik sinir ağrısı çok şiddetlenirse ve farklı bir rahatsızlık olduğundan şüphelenirseniz bundan emin olmak için doktorunuza başvurun.

17 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/17-haftalik-gebelik/feed/ 0
16 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi https://acunay.com/16-haftalik-gebelik/ https://acunay.com/16-haftalik-gebelik/#respond Thu, 11 May 2017 23:25:53 +0000 https://acunay.com/?p=681

16 haftalık gebelikte anne adayındaki değişiklikler, bebeğin gelişimi, hamilelik belirtileri ve bilmeniz gerekenleri öğrenin.

16 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>

Gebeliği yarılamanıza neredeyse 4 hafta kaldı ve 16 haftalık gebelik ile en heyecan verici dönemlerden birisine girmek üzeresiniz. Bebeğinizin hareket ettiğini beklenmedik bir anda hissetmeniz oldukça muhtemel!

Eğer bu ilk hamileliğiniz ise bebeğinizin atacağı ilk tekmeyi veya hareket etmesini hissetmeniz bir veya iki hafta kadar sonra olabilir. Çoğu kadın bebeğinin hareket ettiğini dışarıdan göremese de hisseder. Bu genellikle hareket halindeyken olması nedeniyle hissetmeyi güçleştirir, ancak bu haftalarda bebeğinin hıçkırdığını dahi hisseden anneler vardır.

Bir bakışta

Bebeğiniz ilk hareketlerini bu hafta yapabilir. Annede yaşanacak değişikliklerin neredeyse hepsi iyi yönde. Gebelik belirtileri yavaş yavaş azalıyor, ancak halen endişelenmeyi gerektirebilecek şeyler var.

Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin ikinci trimesteri yani ikinci üç aylık dönemi ‘gebeliğin balayı’ olarak nitelendirilir. Bunun sebebi ise anne adayının henüz bir veya iki hafta önce olduğundan çok daha huzurlu ve rahat hissetmesidir.

Haftalar ilerledikçe azalan gebelik belirtileri ve semptomlar, hamileliği çok daha çekilebilir kılmaktadır ve ikinci üç aylık dönem gebeliğin en sevilen dönemidir.

Yüksek ihtimalle doktorunuzla yapacağınız bir sonraki görüşmede sırt üstü uyumamanız gerektiğiyle ilgili tavsiyelerde bulunulacak. Bu, vücudunuzu desteklemek adına fazladan yastık kullanmanız gerektiği anlamına gelecektir. Uyku ve dinlenme çok önemli olduğundan dolayı bu eylemlerden maksimum verimi almalı, ancak hamileliğinize zararlı şeylerden de kaçınmalısınız. Sırtüstü uyumanız da zararlı olan şeylerdendir.

Uyku kalitenizi arttırıcı ve gebeliğe özel üretilen bazı hamilelik yastıklarını satın almayı düşünebilirsiniz. Bu yastıklar, gebelik için özel olarak tasarlanmıştır ve uyku kalitenizi ciddi denilebilecek şekilde arttırır.

Bebek Gelişimi

Bebeğiniz gebeliğin 16. haftası itibarıyla çok daha hareketli bir yapıya bürünecektir. Dolaşım ve idrar sisteminin hızla geliştiği şu günlerde okkalı bir tekme yemeniz muhtemel.

Bebeğinizin gözleri, kulakları ve dudakları olması gerektiği yani kalıcı olarak duracağı yere artık yerleşmiştir ve çok daha normal bir görünüm kazanmıştır.

Bebeğinizin kafası da geçtiğimiz aylara göre çok daha dik duruyor.

Bebeğinizin bacakları hızla uzamaya devam ediyor ve eğer bebeğiniz kız olacaksa yumurtalıklarında binlerce yumurta oluşmaya başladı.

Gebeliğin bu aşamasında bebeğiniz kafasından cinsel organına kadar ölçülür. 16 hafta içerisinde çoğu bebek 11 santimetre uzunluğa erişmiştir, kilosu ise yaklaşık olarak 100 gram kadardır.

Bir avokado ile gözünüzde canlanabilir.

Yinede kısa süre içerisinde bebeğinizin boyunu çok daha yüksek rakamlarla ifade edeceğimizi unutmayın. Çok yakında bebeğiniz bir anda hızla uzamaya başlayacak.

Hamilelik Belirtileri

Çoğu kadın, gebeliğin 16. haftasında sabahları mide bulantısından şikayet eder. Bunun yanında unutkanlık başlangıcı ve konsantre olmakta zorlanmanız da muhtemeldir.

Geçtiğimiz haftalarda yaşadığınız gebelik belirtilerinden çoğu bu hafta da aynen devam eder. 16 haftalık gebelikte karşılaşacağınız hamilelik belirtileri şu şekildedir;

 • Artan kan hacmi nedeniyle çok daha parlak bir cilt.
 • Kabızlık sorunu
 • Mide ekşimesi ve / veya bulanması
 • Burun kanaması
 • Gaz
 • Kilo almaya devam
 • Hemoroit
 • Unutkanlık
 • Konsantre olmakta güçlük çekmek ve dikkat dağınıklığı

Yaşadığınız bu belirtiler canınızı sıkıyorsa, doktorunuzla veya hamileliğinde benzer belirtileri yaşamış bir arkadaşınızla konuşun.

Hamilelik Işıltısı

Vücudunuzdaki kan miktarının artması neticesiyle yüzünüz çok daha parlak görünebilir. Giderek aktifleşen hormonlar, bu günlerde cildinizi çok daha parlak ve ilgi çekici bir görünüme bürüyebilir.

Eğer yüzünüz çok yağlanırsa ve bu durum sizi rahatsız ederse, yağsız bir cilt temizleyicisi kullanın.

Kabızlık

Kabızlık, ciddi anlamda problem teşkil edebilecek bir gebelik belirtisidir ve mutlaka giderilmesi gerekir. Taze ve kurutulmuş meyveler tüketmeyi deneyin.

Yüksek lifli besinler ve bol bol su tüketimi kabızlığın kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır. Badem, fasulye, kepekli ekmek ve diğer tahılları tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Mide Ekşimesi

Eğer mide ekşimesi giderek daha kötü bir hal alıyorsa, tetikleyici gıdalar bulunması muhtemeldir. Kızarmış veya baharatlı gıdalar genellikle mide ekşimesine neden olmaktadır.

Bu gibi gıdalardan bir süre uzak durmayı deneyin ve ne olacağını görün.

Burun Kanaması

İlk bakışta endişe verici bir belirti gibi görünebilir, ancak ara sıra burun ve diş eti kanamaları görülmesi gebelikte oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Burun kanaması genellikle zararsızdır ve buna artan kan hacminiz neden olur. Burnunuzdaki küçük kılcal damarlar, taşıyabileceğinden fazla kan taşımaya zorlanınca yırtılır ve burnunuz kanar, işte hepsi bu!

Burun kanamasını geçirmek için

 1. Kafanızı kalbinizden daha yukarıda tutun.
 2. Başınızı eğmeyin.
 3. İşaret parmaklarınızla burnunuzu 5 dakika kadar kapatın.
 4. Burnunuzun üzerine buz torbası koyun ve selpakla sızan kanı temizleyin.

Tavsiyeler

Mide bulantısının geçtiği veya geçmeye başladığı şu günlerde egzersiz rutini edinmenin tam vakti!

Tatlı ve gereksiz şekerlerle dolu besinlerden uzak durmaya çalışın. Eğer canınız çok tüketmek isterse meyveli yoğurt gibi daha makul seçeneklere yönelin.

Tuzlu gıdalara karşı dikkatli olun ve mümkünse bunların alternatiflerini tüketmeyi deneyin. Protein ve kalsiyum içerikli gıdalar her zaman dostunuzdur!

Önerilen içerik: Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Rehberi

Gün içerisinde en az 30 dakika boyunca yürüyün. Yüzmek ve yürümek yapabileceğiniz en sağlıklı egzersizlerdendir, ancak bir egzersiz rutinine başlamadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Diğer yandan beşik, bebek koltuğu, bebek monitörleri ve bebeğinize yönelik diğer eşyaları ürünleri araştırmak için iyi bir haftadasınız.

Ne Zaman Endişelenmeli

Bebeğinizin düzenli olarak hareket ettiğini hissediyorken bir anda 12 saat boyunca bebeğinizin hareketsiz kaldığını farkederseniz, hastaneye başvurmanızda fayda var.

Bebeğinizin hareket ettiğini henüz hiç hissetmediyseniz endişelenmeyin, 20 haftalık gebeliğe kadar hareket hissedilmeyebilir.

Kanama ve göğüsteki lekelenmelerle birlikte ciddi bir karın ağrınız varsa bunu doktorunuzla paylaşmalısınız.

16 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/16-haftalik-gebelik/feed/ 0
15 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi https://acunay.com/15-haftalik-gebelik/ https://acunay.com/15-haftalik-gebelik/#respond Wed, 10 May 2017 22:29:22 +0000 https://acunay.com/?p=667

15 haftalık gebelikte bebeğin gelişimi, anne adayını bekleyen değişimler ve ultrason görüntüleri hakkında bilmeniz gerekenleri keşfedin!

15 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>

15 haftalık gebelik, anne adaylarının yavaş yavaş rahatlamaya başladığı dönemlerin habercisidir. Bu haftadan sonra mide bulantısı, yorgunluk ve halsizlik gibi hamilelik belirtilerinden çoğu günler geçtikçe azalmaya başlayacaktır.

İlerleyen haftalardan itibaren arkanıza yaslanarak gebeliğin keyfini çıkarabilirsiniz. Yapmanız gerekenleri öğrenmek için ise Öneriler başlığının altındaki paragrafı okuyabilirsiniz. Duruş bozuklukları ve bazı rahatsızlıklar mutlaka giderilmesi gereken sorunlardır.

Bir bakışta özet

Bebeğin artık seni duyabiliyor. Burun tıkanıklığı konusunda eczacından yardım alman gerekebilir. Karnında çıkan kahverengi çizgiler canını sıkmasın.

Belirtiler ve Değişimler

Daha önce de söylediğimiz gibi, on beşinci haftada anne adayında fiziksel olarak önemli değişimler yaşanmayacaktır.

15 haftalık gebeliğe kadar anne adayları genellikle 5 kilogram kadar kütle kazanmaktadır. Bu miktar kadından kadına farklılaşabilir, ancak 5 kilogram normal kabul edilen bir değerdir. Bu haftadan itibaren karnından kasıklarına doğru inen kahverengi bir çizgi dikkatini çekebilir. Bu çizgi ilerleyen zamanlarda kaybolacaktır ve endişelenmeyi gerektirmez.

Bu hafta yaşanacak en büyük değişim rahminizi çevreleyen bağların hızla büyümeye başlaması olacak. Bu durum kasık ve karın ağrısına neden olabilmektedir. Eğer bu ağrılar vajinal kanamayla birleşirse mutlaka doktorunuzla görüşün.

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz geçtiğimiz dönem boyunca kilo almaya devam ederek 50 gram ağırlığa ulaştı bile ve boyu 10 cm uzunluğunda

Bebeğinizde bu hafta görülecek en büyük değişim; kulaklarının yavaş yavaş sertleşmesidir. Bebeğiniz, sertleşen kulak kemiği sayesinde annesinin kalp atışlarını, konuştuğunu ve nefes aldığını duyabilir.

Çoğu kadın bu haftalarda çocuğuna klasik müzik dinletmeye başlar.

Her ne kadar bebek rahmin içerisinde hareket etmeye başlamış olsa da anne adayı için şiddetli tekmeler hissetmenin vakti henüz gelmedi. Çoğu kadın 15 haftalık hamilelikte dahi henüz bir tekme hissedememiş olabilir.

Çok nadirde olsa bebeğiniz bu haftalarda hıçkırmaya başlayabilir. Bu durumda anne adayının bebeğe dair fiziksel tepkileri hissetmesi biraz daha kolaylaşmaktadır.

Bebeğiniz rahminizin içerisinde kaşlarını çatıyor, yerini değiştiriyor ve rahat etmeye çalışıyor. Geçtiğimiz 1 haftalık süreçte bebeğinizin kol ve bacakları kafasından çok daha hızlı büyüdü.

Bebeğinizin kafası halen vücudunun en büyük bölümünü oluşturuyor, ancak bu durum zamanla değişecek.

Öneriler

Eğer ilk hamileliğinizi yaşıyorsanız bu hafta karnınız çok fazla şişik olmayacaktır. Bu nedenle hamilelikte çok işinize yarayacak bazı teknikleri öğrenmek için güzel bir hafta olabilir.

Örneğin hamilelikte nasıl yürümeniz gerektiğini ve duruş bozukluklarını gidermek için neler yapabileceğinizi keşfedin.

Burun tıkanıklığı konusunda eczacınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Folik asit ve balık tüketmeyi ihmal etmeyin.

15 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/15-haftalik-gebelik/feed/ 0
14 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi https://acunay.com/14-haftalik-gebelik/ https://acunay.com/14-haftalik-gebelik/#respond Tue, 09 May 2017 21:07:40 +0000 https://acunay.com/?p=568

14 haftalık hamilelikte anne adayını bekleyen gelişmeler, yaşanacak bazı hamilelik belirtileri ve nasıl giderileceği hakkında bilgi edinip, bebeğinizin gelişimi konusunda merak ettiklerinizi öğrenin.

14 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>

14 haftalık hamilelik ile ikinci trimester yani üç aylık döneme girmiş bulunuyorsunuz ve bebeğiniz yavaş yavaş son halini almaya başlıyor, hatta bazı kişisel farklılıkları (parmak izi vb.) oluştu bile!

Bir bakışta özet

Bebeğin artık kendi parmak izine sahip. Boyu yarım bir muz kadar. Burun tıkanıklığı 14 haftalık gebelikte en sık rastlanan hamilelik belirtilerindendir.

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz 14’üncü hafta itibarıyla yaklaşık olarak 8-10 cm uzunluğa erişmiştir. 42 gram ağırlığındaki bebeğin her geçen gün hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

Bebeğinin boyunu bir meyve ile kıyaslayacak olursak; yarım bir muzu düşünmen bebeğinin büyüklüğünü gözünde canlandırman için yeterli olacaktır.

Bebeğinin saçları ve kaşları oluşmaya başladı. Küçük parmaklarında sadece kendine özel parmak izini oluşturan bebeğinin bacakları da hızla büyümektedir.

Bebeğin bu haftadan itibaren bazı mimikler sergilemeye başlayabilir. Örneğin; kaşlarını çatmaya ya da yukarı-aşağı oynatmaya başlayabilir. Bu egzersiz zamanla bebeğinin göz kırpmasını sağlayacak kasları geliştirecektir.

Anne Adayı

Bebeğinin bu haftalarda karnını pervasızca tekmelediğini hissedebiliyor olabilirsin. Bu durum acı vermekten çok garip bir his şeklinde yorumlanmaktadır.

Bu durum bazı kadınlarda mutluluk verici bir gelişme olarak yorumlanırken, bazı kadınların sinirlenmesine neden olmaktadır. Her halükarda endişelenecek bir durum değildir.

Burun kanamaları, gece uyurken horlamak ve kimsenin daha önce yaşamamış olduğu bazı gebelik belirtileri ile karşılaşıyor olabilirsiniz.

Hamilelikte burun tıkanıklığı, bu haftadan itibaren belki de canını en çok sıkacak olan konudur, ancak tıkanıklık ile birlikte burun kanaması da görülüyorsa doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bu haftada aşermeye başlayabilirsiniz. İlginç yemekleri isteyebilir hatta bunu yemeden uyuyamayabilirsiniz, genel tavsiye bu gibi durumlarda istenilen şeyin yenilmesi yönünde olsa da pika sendromu gibi rahatsızlıklardan uzak durduğunuzdan emin olun.

Öneriler

Maalesef bazı kadınlar 14 haftalık gebelikte dahi sabahları mide bulantısı yaşamaya devam edebiliyor. Eğer bu haftaya kadar mide bulantısı için farklı yöntemler denedi, ancak sonuç alamadıysan mutlaka doktorunla görüşmelisin.

Zencefil, çay, püre ve bazı tuzlu besinler mide bulantısına iyi gelmektedir.

Hamileliğin bu haftasından itibaren çok fazla hareket etmek istemeyebilirsin, ancak her gün en azından açık havada yürüyüşe çıkman çok önemli.

Gece yatmadan 15 dakika kadar yürümeniz, sabahları daha mutlu ve huzurlu uyumanızı sağlayabilir; diğer yandan gece uyurken odanızın havadar ve temiz olduğundan emin olun.

Bu haftalarda libidonuzda yani cinsel arzularınızda artışlar hissedebilirsiniz, bu durum oldukça yaygındır ve endişelenmenizi gerektirmez. Doktorunuz aksini belirtmediği sürece cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Folik asit tüketmeyi unutmayın, sırt ağrılarınız için gereken önlemleri alın ve sağlıklı şekilde gerektiği kadar balık tükettiğinizden emin olun.

14 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/14-haftalik-gebelik/feed/ 0