Ertesi Gün Hapı: Kullanımı, Yan Etkileri ve Adet Gecikmesi (Rehber)

İlişki sonrasında alınan ertesi gün hapı hakkında bilinmesi gereken her şey. Nasıl kullanılacağı, ne zaman alınması gerektiği, hamileliği önleyip önlemediği, fiyatı ve diğer tüm detaylar.

ertesi gün hapı

Vücuttaki progesteron salınımını arttıran ve bu sayede hamileliğe engel olan hapa ertesi gün hapı denilmektedir. Bu hap sayesinde korunmasız ilişkiye girilmesi sonrasında gebelik riski ciddi derecede düşürülebilir ve bir nevi doğum kontrol yöntemi uygulanmış olur.

Her ne kadar etkin bir çözüm olarak bilinse de ertesi gün hapının pek yakından tanınmadığını en baştan açıkça ifade etmekte fayda var. Öncelikle bu hapı düzenli kullananlar hapın vücutları üzerinde bırakacağı yan etkiler konusunda pek fazla bilgi sahibi değil, ek olarak ertesi gün hapının her zaman için mükemmel sonuç vermeyeceği de bilinmeli. Bu açıdan ertesi gün hapı nedir, ertesi gün hapı nasıl kullanılır ve ertesi gün hapıyla ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir gibi çeşitli spesifik konulara değinilmesi faydalı olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Nedir

Ertesi gün hapı alındıktan sonra vücutta çok yüksek miktarlarda progesteron salınımı gerçekleştirir. Bu hormon sayesinde gebelik için gerekli olan koşulların sağlanmasının önüne geçilir ve doğum kontrolü sağlanmış olur.

Yerleşme ve implantasyon kanamasının önüne geçen, yumurtanın döllenmesini ciddi şekilde zorlaştıran ertesi gün hapının genellikle kondom kullanılmadan girilen ilişki sonrasında veya kondomun yırtıldığının fark edilmesi halinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bilgi al: İmplantasyon kanaması nasıl görünür

Ertesi gün hapını diğer doğum kontrol haplarından ayıran en önemli özellik düzenli kullanım gerektirmemesidir. Ertesi gün hapının hangi markayı tercih ettiğinize bağlı olarak bir veya iki defa alınması gebelik kontrolü için yeterli olabilmektedir.

Fakat bu her ne kadar kullanışlı gibi dursa da aniden hormon salınımını ciddi şekilde arttırması nedeniyle vücutta bazı yan etkiler meydana getirmekte ve çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır

Ertesi gün hapını kullanmak için cinsel ilişki sonrasında aksiyon alınmalıdır. İlişkiye girdikten sonra 3 gün içerisinde ilk hapın alınması, ilk hapın alınmasının üzerinden 12 saat geçtikten sonra da ikinci hapın alınması gerekir.

Eğer tek doz olarak kullanılan bir ertesi gün hapı tercih edildiyse tek sefer kullanılması gerekmektedir. Genel itibariyle ortalama kiloların 70’in üzerine çıkması sonrasında ertesi gün haplarında dozaj artışına gidilmişti. Bunun sebebi ertesi gün hapının eski türlerinin 70 kilo ve üzeri kadınlarda etki bırakmamasıydı. Fakat son çıkan ertesi gün hapları 70 kilo ve üzeri kadınların da istifade edebileceği dozajda hormon salınımını mümkün kılıyor.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalı

Ertesi gün hapını eğer mümkünse cinsel ilişki sonrasında hemen almak gerekir. Cinsel ilişkinin hemen ardından ertesi gün hapı kullanılması halinde hamileliği neredeyse % 99 oranında engellemek mümkündür, fakat aradan zaman geçtikçe ertesi gün hapının etkisi de azalmaktadır. Bu nedenle kullanım için her ne kadar 72 saat süre veriliyor olsa da olabildiğince kısa süre içerisinde hapı almakta fayda var.

Bilgi al: Hamileliği önleme

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri

Ertesi gün hapı vücutta bir anda çok ciddi miktarlarda progesteron hormonu salınımına neden olmaktadır. Bu kapsamda hamilelik hormonu olarak da nitelendirilen progesteronun çok ciddi ve şiddetli yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkilerden bazıları:

 • Göğüslerde hassaslaşma,
 • Kanama,
 • Baş ağrısı,
 • Halsizlik ve yorgunluk,
 • Baş dönmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Kasık ağrısı,
 • Kusma,
 • Mide bulantısı,
 • Adet düzensizliği.

Bilgi al: Hamilelik belirtileri

Ertesi Gün Hapı Kaç Defa Kullanılabilir

Ertesi gün hapları her adet dönemi içerisinde sadece 1 defa kullanılabilmekte, ikincisinde hiçbir işe yaramamaktadır. Bu açıdan korunmasız ilişkiye girmeden önce ertesi gün hapının ikinci kullanımında bir fayda sağlamayacağını bilmekte ve alternatif doğum kontrol yöntemlerine başvurmakta fayda var.

Ek olarak uzun vadeli kullanımından da kaçınılmalıdır. Ertesi gün hapının uzun süreli kullanımı sonrasında hormon dengesizliği problemlerinin baş göstermesi ve adet düzeninin ciddi şekilde bozulması mümkündür.

Ertesi Gün Hapı Sonrası Kanama

Ertesi gün hapı kullanımı sonrasında kanama görülmesi muhtemeldir. Ara adet kanaması olarak tasvir edilen bu durum progesteronun bir anda aşırı salgılanması daha sonra salgılanmasının neredeyse tamamen sona ermesi nedeniyle yaşanmaktadır. Her kadının kanamayla karşılaşması söz konusu değil fakat bazı kadınların ertesi gün hapı kullanımı sonrasında kanamayla karşılaşabileceğini bilmesi, bunun beklenen bir şey olduğunu öğrenmesi çeşitli endişelerin önüne geçebilir.

Ertesi Gün Hapı Fiyatları (2018)

Ertesi gün hapları marka ve dozajlarına bağlı olarak 10 TL – 50 TL arasında değişen fiyatlarla satın alınabilmektedir. Satın almak için eczanalere başvurulabilir. İnternetten alınması planlanan hapların ve satıcıların güvenilirliği iyi analiz edilmelidir.

Ertesi Gün Hapı Erken Adet Yapar Mı

Nadiren de olsa bazı kadınlar ertesi gün hapı kullandıktan sonra erken adet olabilmektedir. Adet düzenini bozma ihtimali bulunan bu hapların çoğu zaman adet gecikmesine neden olduğu görülse de adetin erken gerçekleşmesine sebebiyet verebileceği de bilinmelidir.

Ertesi Gün Hapından Sonra Adet Gecikmesi

Ertesi gün hapı kullanımı sonrasında adetin birkaç gün gecikmesi muhtemeldir. Normal tarihinde de gerçekleşebilir fakat birkaç gün geciktiği sıkça görülmüştür. Bu kapsamda eğer normal şiddette ve daha öncekilerden farklı olmayan bir renkte kanama gerçekleştiyse endişelenecek bir şey yoktur.

Fakat unutulmaması gereken en önemli detay adet gecikmesine stresin de neden olabileceğidir. Büyük bir panik ve stresle adetin gerçekleşmesini bekleyen kadınlar, sırf bu panik ve stres nedeniyle adet gecikmesi sorunuyla karşılaşabiliyor.

Eğer adetin üzerinden iki üç gün kadar süre geçtiyse fakat halen kanama gerçekleşmediyse 4’er gün aralıklarla iki defa gebelik testi yapmak faydalı olacaktır.

Ayrıca nadiren de olsa ay içerisinde iki defa ertesi gün hapının kullanıldığı durumlarla karşılaşılabilmektedir. Hiç tavsiye edilmeyen bu çifte kullanımın sonrasında adet düzeninin ciddi şekilde bozulması da muhtemeldir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa adetin gerçekleşmesi adına doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

14 Soru Yanıtlandı

  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.