Doğum Sigortası Fiyatları (2018) ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum sigortası kapsamında gebelik süresince meydana gelebilecek finansal sorunları aşmak, sağlıklı bir gebelik ve bebek için gerekli tedavilere hiç pahasına erişmek mümkün olabilir. Bu kapsamda doğum sigortası ve ilgili poliçeyle ilgili bazı detaylara değinilmesi gerekir.

doğum sigortası fiyatları

Özel sağlık sigortası kapsamında olan kişilerin teminatları arasında dahil edebileceği niteliklerden birisi de doğum sigortası olmuştur. Doğum sigortası sayesinde başta hamile kalmayı düşünen kadınlar olmak üzere hali hazırda gebelik sürecinde olan kadınların da çeşitli imkan ve avantajlara sahip olması mümkün hale getirilmiştir.

Her ne kadar ilk bakışta anne sağlığını korumak adına düzenlenen bir sigorta poliçesi olarak bilinse de doğum sonrası bebek sağlığının korunması adına da çeşitli teminatlar kapsam içerisinde tutulabilmektedir. Bu açıdan doğum sigortası nedir, doğum sigortası fiyatları 2018 yılında ne kadar olmuştur ve türevi konulara değinilmesi yararlı olabilir.

Doğum Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortasının standardı dışında kalan özel bir durum olarak hamileliği kapsamı içerisine alan ve gebelik süresince meydana gelebilecek çeşitli sağlık sorunlarına karşı maddi güvence sağlayan poliçeye doğum sigortası denilmektedir.

Normal şartlar altında sigorta şirketleri doğumu özel sağlık sigortası poliçesi dahilinde tutmaz ve talep edilmesi halinde doğum sigortası için ek teminat ister. Bu kapsamda talep edilen ek teminat doğum sigortasından yararlanabilmek için gereklidir.

Doğum Sigortası Neleri Kapsar?

Doğum sigortasının neleri kapsayacağı aslında bir standarda bağlanmış değildir ve çeşitli talepler doğrultusunda yeniden oluşturulabilen esnek bir yapıdadır. Yine de standart bir doğum sigortası hastane ve doğum masraflarını, ambulans ücretlerini, yeni doğan bebeğin belirli bir yaşa gelinceye dek ihtiyaç duyduğu bakım masraflarını kapsamaktadır. Çoğu doğum sigortası sezeryan doğumları da kapsamı içerisinde tutmaktadır, ancak bu durumun yine de sigorta şirketiyle özellikle görüşülmesi ve netleştirilmesi gerekir.

Bilinmesi Gerekenler

Tüm doğum sigortası poliçeleri bir bekleme süresine sahiptir. Yani doğum sigortası yaptırdığınızda şirketin ne zamandan itibaren hamilelikle ilgili masraflarınızı karşılayacağını mutlaka öğrenmeniz gerekir. Ülkemizdeki çoğu sigorta şirketi 6 aylık bekleme süresi talep etmektedir, ancak bazı şirketler bu süreyi 1 yıl olarak da belirleyebilir. Bekleme süresinin mantığına göre anne adayı doğum sigortası yaptırdıktan sonra şirketin belirlediği bekleme süresi geçene kadar bekledikten sonra hamile kalmalıdır, daha öncede hamile kalınabilir fakat şirket sadece bekleme süresi olarak belirlediği vade dolduktan sonra masrafları karşılamaya başlayacaktır. Bu nedenle eğer gebelik istiyorsanız olabildiğince erken doğum sigortası yaptırmanız ciddi indirimlerden yararlanmanızı sağlayabilir.

Yine tüm hamilelik sigortaları belirli bir üst limite sahiptir. Bu limitlere kadar yapılacak harcamalar sigorta şirketi tarafından karşılanır, ancak üst limitlerin dışına çıkan maliyetlerin poliçe sahibi tarafından karşılanması gerekecektir. Dolayısıyla üst limitlerin ne olduğu da sigorta şirketiyle mutlaka görüşülmelidir.

Doğum Sigortası Fiyatları 2018

Doğum sigortası yaptırmak isteyen kişilerin sigorta tekliflerini değerlendirdikten sonra nüfus cüzdanıyla birlikte başvuruda bulunması yeterli olmaktadır. Başvuru sonrasında kısa süre içerisinde poliçe hazırlanıp işleme koyulabilmektedir.

2018 yılı için doğum sigortası fiyatları aşağı yukarı 3000 TL’den başlamakta ve istenen teminatlara göre daha da yükselmektedir. Talep edilmesi halinde sigorta şirketi aracılığıyla primlerin 9 aya varan vadelerle taksitlendirilmesi de mümkündür.

En Ucuz Sigorta Hangi Firmada

Doğum sigortası özel bir poliçe olduğu için birçok farklı teklifle karşılaşılabilir. Bu nedenle yalnızca bir sigorta şirketinden teklif almaktansa olabildiğince fazla firmayla iletişime geçmek ve sigorta teklifi istemek mantıklı olacaktır. Teklifler kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve her zaman için pazarlık yapılabileceği unutulmamalıdır.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş;

TwitterFacebookWhatsAppGoogle+Pin

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.