Doğum Sancısı Nasıl Başlar ve Anlaşılır: Doğumun 7 Belirtisi

Doğuma hazırlıksız yakalanmamak için doğum öncesinde ortaya ilk çıkan 7 belirtiyi öğrenin. Kasık ağrısı, doğum sancısı, sırt ağrısı ve daha fazlası, işte doğum bekleyen annenin aklında tutması gerekenler.

doğum belirtileri

Daha önceden doğum yapmış, defalarca anne olmuş kadınlar dahi doğum sancısının nasıl anlaşılabileceği konusunda bazı kafa karışıklıklarına sahiptir. Çünkü doğum sancısı, son dönemlerde artan braxton hicks yani yalancı doğum sancıları arasında pek de dikkat çekmeyen bir sancı olarak başlar, ancak bir süre devam etmesi üzerine endişeler boy gösterir.

Bu açıdan endişeye mahal vermeden, basit analizlerle doğum sancısı nasıl anlaşılır, doğum sancısı nasıl başlar ve doğum sancısı belirtileri nelerdir gibi çeşitli soru işaretlerinin yanıtlanması iyi olacaktır.

1. Kasık Ağrısı

Bebeğinizin giderek aşağı yönlü baskı uygulaması kasığınızda şiddetli bir ağrı hissetmenize neden olabilir. İlk defa anne oluyorsanız, bu ağrının şiddeti daha fazla olacaktır. Doğum kaynaklı kasık ağrısını diğer kasık ağrılarından ayırması şiddeti itibariyle sizin için pek de zor olmaz.

2. Servikslerin Açılması

Doğum sırasında bebeğinizin dışarı çıkabilmesini mümkün kılabilmek adına serviks kasları yani rahmin vajinaya açılan kısmı ciddi şekilde genişler. Bu kaslar gerçekten çok güçlüdür ve açıldığında, anne bunu rahatlıkla hissedebilir. Servikslerin açılmaya başlaması da doğumun en önemli belirtileri arasında yer alır.

3. Eklemlerin Gevşemeye Başlaması

Doğuma geri sayım başladığında eklemler de giderek gevşemeye başlamaktadır. Bu kapsamda giderek artan gevşeklik, yorgunluk, dinginlik ve halsizlik hali de doğum belirtileri arasında yer almaktadır.

4. Şiddetli ve Düzenli Kasılmalar

Doğumun en net ve bilindik belirtisi kasılmalardır. Fakat kafaları karıştıran nokta yukarıda da değinildiği gibi son dönemlerde yalancı doğum sancılarının artmasıdır. İşte bu noktada yalancı doğum sancısıyla gerçek doğum sancısını ayırabilmek gerekir.

Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yalancı doğum sancılarının düzensiz ve göreceli olarak hafif şiddetle gerçekleşmesine karşın, gerçek doğum sancısının düzenli ve ciddi şiddetle gerçekleşiyor olmasıdır.

Gerçek doğum sancısı doğuma yaklaştıkça şiddetlenir ve şiddeti azalmak yerine sürekli artmaya devam eder.

5. Su Gelmesi

Gebeliğin son dönemlerinde uykuların kaçmasına neden olan şeylerden birisi de doğum suyunun gelme ihtimalidir. Çoğu kadın, hiç beklenmedik bir anda hiç beklenmedik bir yerde suyun gelmesinden ve doğuma hazırlıksız yakalanmaktan korkar. Fakat yapılan araştırmalar ve başvurulan istatistiklerin ortaya koyduğuna göre kadınların sadece % 8’lik küçük bir grubu doğum sancıları başlamadan önce doğum suyunun gelmesi durumuyla karşılaşıyor.

Doğum suyunun gelmesi tabii ki de en kritik doğum belirtisi, fakat bu çoğu zaman düzenli ve ritmik doğum sancısının ardından gerçekleşiyor. Yani doğum sancılarının şiddeti giderek artmaya başladığında doğum suyunun gelmesini beklemeden kısa süre içerisinde hastaneye gitmek iyi olacaktır.

Ayrıca korkulanın aksine çok şiddetli bir sıvı akıntısı gerçekleşmeyecektir. Bebeğinizin başı aşağı doğru olduğundan dolayı içeriden dışarıya su sızmasını ciddi şekilde engelleyecektir. Bu nedenle doğum suyu genellikle beklenen şiddetin altında gerçekleşir.

6. İshal

Doğumun başarılı ve sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için rahmin boynunu kontrol eden prostaglandinler gevşemeye başlar. Bu durum doğum sürecinin erken dönemlerinde ishal olunmasına neden olabilir.

7. Sırtın Şiddetli Şekilde Ağrıması

Çoğu hamile kadın, büyüyen rahmin vücut denge merkezini değiştirmesi nedeniyle sırt ağrısıyla zaten uzun süredir yüzleşmektedir, ancak bu sırt ağrısı emin olun diğerlerinden farklı.

Doğum öncesinde karşılaşılan sırt ağrısının şiddeti daha önce karşılaşılanlara nazaran çok daha fazladır. Nadiren de olsa aşağı doğru hareket etmeye çalışan bebeğin, annenin omurgasına çarpması mümkün olabiliyor.

Bu durum söz konusu olduğunda omurgada sabit ve çok şiddetli bir ağrı hissediliyor.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.