Adetten Önce Hamile Kalınır Mı: Yumurtlama Dönemi Aslında Ne

Adetten önce hamile kalmak mümkün fakat yumurtlama gerçekleştikten sonra 12-24 saatlik süre içerisinde harekete geçmek gerekiyor. Bu tarihi ve süreci bilmek anne olabilmek için oldukça önemlidir.

adetten önce hamile kalınır mı

Adetten önce hamile kalınır mı tarzı sorular soran bir kadın bu dönemde adeta bir dedektife dönüşebilir. Şüphesiz kısa süre içerisinde birçok farklı bilgiye erişilmesi de bazı kafa karışıklıklarının ortaya çıkmasına neden olacaktır, dolayısıyla adetten önce yani yumurtlama döneminden sonra hamile kalınır mı farklı açılardan değinilmesi yararlı olabilir.

Yumurtlama (Ovülasyon) Nasıl Gerçekleşir

Hamile kalmak istiyorum diyen kadınlar için ovülasyon yani yumurtlama dönemi oldukça önemlidir. Hatta hamile kalmanın anahtarının ovülasyon döngüsünü iyi anlamak olduğunu belirtmek dahi mümkündür.

Ortalamalara göre adetten 14 gün sonra yumurtlama gerçekleşir fakat bu sadece bir ortalama. Çoğu kadın adet olduktan sonraki 11-21 gün aralığında yumurtlamayla karşılaşır.

Öğren: Yumurtlama dönemi hesaplayıcısı

Adet gerçekleştikten sonraki gün döngünün ilk günü sayılır. Döngünün ilk gününden 11 gün geçtikten sonra ilişki denemelerine başlayıp döngünün üzerinden 21 gün geçene kadar denemelere devam etmek gebelik ihtimalini arttıracaktır. Adet sonrası 11-21 gün arasındaki bu 10 günlük süreye doğurganlığın tavan yaptığı dönem denilmektedir.

Her kadının döngüsünü takip etmesi gerekir; aksi taktirde ne zaman yumurtlamanın gerçekleştiğini bilemezsiniz ve bunu öğrenmeniz de oldukça zordur. Çoğu kadın için adet döngüsü 28 ile 32 gün arasındadır.

Yumurtlama kadınlara özgü beş ana hormon tarafından gerçekleşmesi sağlanan dişi üreme sisteminin çok hassas bir hormonan işlemidir. Her bir hormonun görevi çok önemlidir ve ilk hormon göreve başladığında yumurtanın gelişimi ya da salınımı için gereken prosedürler sırasıyla yerine getirilir.

Bu sürecin bazı adımlarında çıkan sorunlar çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Örneğin kadınlar arasında yumurtlama dönemine ilişkin yaşanan sorunlardan birisi polikistik over sendromudur.

Bilgi al: Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Yumurtlama Sonrası Gebelik

Yumurtlama gerçekleştikten sonra gebe kalmak mümkündür. Yumurta serbest kaldıktan sonra gebelik için sadece 24 saatlik şansınız var ve bunu çok iyi değerlendirmeniz gerekir.

Servikal mukus sayesinde spermler 5 güne kadar kadın vücudunda yaşayabilir, bu sayede tam olarak o 24 saat içerisinde ilişkiye girilmemiş olsa bile yaşayan spermlerin yumurtayı dölleme ihtimali olur. Yumurtanın döllenmesi sayesinde de gebe kalınabilecektir.

Ovülasyonu Etkileyen Faktörler

Vücut kendi kendisini tedavi edebilme gücüne sahip muazzam bir yapıdır. Yine de her insan farklı genetiklere sahiptir ve bazı durumlarda çevresel faktörler kişilere daha şiddetli etki edebilir.

Bu gibi iç ve dış faktörler gebe kalma şansınızı olumsuz yönde etkileme gücüne sahiptir. Bu faktörlerin sürekli hale gelmesiyle kısırlık problemi dahi ortaya çıkabilir.

  1. Stres altında olmak ovülasyon dönemine ve doğurganlığa en ciddi etkide bulunan içsel faktörlerden birisidir. Derin nefes almak, düzenli egzersiz yapmak stresinizi azaltabilir.
  2. Sağlıklı ve dengeli biçimde beslenerek gebe kalma ihtimalinizi arttırabilirsiniz, eğer yeterince iyi beslenemiyorsanız yumurtlama döneminizde bazı aksaklıklar ortaya çıkabilir.

Yumurtlama Testleri

İnternetten dahi satın alınabilecek ovülasyon testleri sayesinde yumurtlama dönemini keşfetmeniz mümkün olabilir. İdrar testine oldukça benzeyen bu testler yumurtlama döneminde salınımı artan hormonları inceler ve buna göre sonuç verir. Yani bir yumurtlama testinden olumlu yanıt almak gebe olunduğunu değil yumurtlama dönemi içerisinde olunduğunu söyler.

Bilgi al: Hamilelik Belirtileri

Eğer hamile kalmak istiyorsanız ve yardım almanız gerektiğini düşünüyorsanız doktorunuzla görüşmekten çekinmeyin. Tıp bilimi her geçen gün ilerlemekte ve yeni imkanlar ortaya çıkmakta.

10 Soru Yanıtlandı

    • Beril P.
    • Beril P.
    • Beril P.
    • Beril P.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.