Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Neden Olur

Hamile değilken bile görülebilen kahverengi akıntının neden olduğunu öğrenin. Gebelik kaynaklı kahverengi akıntıyla sağlık sorununa işaret eden kahverengi arasındaki farkı bilin.

kahverengi akinti neden olur

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemi içerisinde muhtemelen beyaz bir akıntıyla karşılaşmanız gerekir, ancak bazı sebeplerle bu kanamanın kahverengi akıntı şeklinde nüksetmesi de mümkündür. Bir akıntıyı sağlıklı olarak nitelendirebilmek için akıntının şiddeti, rengi ve kıvamıyla ilgili bazı kıstaslara dikkat edilmesi gerekse de çoğu zaman kahverengi akıntının normal olduğu söylenir.

Yine de bazen kahverengi akıntının rengi kan rengine öylesine yakın olabilir ki çeşitli endişelerin olması mümkündür. Neyse ki kahverengi akıntıyla karşılaşan kadınların çok büyük bir kısmı için kahverengi akıntı endişe edilecek bir konu değildir.

Kahverengi Akıntı Nedir

Kahverengi akıntı aslında kandan başka bir şey değildir. Rahmin içerisinde dışarı çıkmak için bekleyen kan zaman geçtikçe kahverengi görünmeye başlar ve rahme yerleştikten bir süre sonra akması nedeniyle de kahverengi akıntı olarak tasvir edilir.

Hamile Olunmasa da Kahverengi Akıntı Olur Mu?

Kahverengi akıntının meydana gelmesinin tek sebebi hamile olunması değildir. Adet sonrası az miktarda kahverengi akıntıyla karşılaşılması olasıdır. Bunun olma nedeni ise eski kanın da akması gerekliliğidir.

Yine de adet dönemi öncesinde gerçekleşen kahverengi ya da pembe akıntının en önemli nedeni gebeliktir. Kahverengi akıntı ve pembe akıntı çok ciddi bir erken hamilelik belirtisi olabilir. Eğer gebelik kaynaklı bir akıntı söz konusuysa bu akıntının gerçekleşme nedeni uterus kapaklarından geçen yumurtanın rahme yerleşmesidir. Yerleşme kanaması olarak da tasvir edilen bu olay sonucu kahverengi ya da pembe akıntıyla karşılaşılması mümkündür.

Bilgi al: İmplantasyon

Eğer son zamanlarda korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz ya da adetiniz birkaç günden daha fazla geciktiyse bu nedenle de kahverengi akıntıyla karşılaşmış olmanız muhtemeldir. Bu durumu tescillemek için yapmanız gereken en iyi şey hamilelik testidir.

Eğer 45 yaşından daha büyükseniz söz konusu kanamanın nedeni menopoza geçişin başlamasından önce gerçekleşen perimenopoz olabilir. Perimenopoz, menopoz dönemi başlamadan yıllar önce gerçekleşir ve kahverengi akıntıya ek olarak ruh halinde değişiklik, ateşlenme ve uykusuzluk gibi problemleri de beraberinde getirir.

Kahverengi Akıntının Etkileri

Gebelik kaynaklı olsa bile kahverengi akıntının bazı durumlarda ciddi bir hastalık belirtisi olması da mümkündür. Fakat endişe edilmesi gereken bir sağlık sorunu varsa çoğu zaman kahverengi akıntıya ek olarak bazı farklı semptomlar da boy gösterir. Yani yalnızca kahverengi akıntı çoğu zaman endişe edici bir şey olduğunu göstermez, ancak kahverengi akıntıya ek olarak farklı sağlık sorunları da boy gösteriyorsa doktora görünmek en iyi fikirdir.

Kahverengi akıntının pelvik inflamatuar hastalık (PID) kaynaklı gerçekleşmesi yani servikal enfeksiyondan meydana gelmesi mümkün olabilir. Eğer bu sorun mevcutsa muhtemelen karnınızda ağrı olur ve cinsel ilişki sırasında yanma hissi yaşarsınız. Buna ek olarak alışılmadık bir vajinal koku da söz konusu olabilir.

Eğer polikistik over sendromu (PCOS) mevcutsa hormonal bir dengesizlik kaynaklı kahverengi akıntı yaşanıyor olabilir. Saçların aşırı hızlı uzaması, sivilce sorunu ya da kiloda ani artış da beraberinde gelir.

Kahverengi Akıntı Nasıl Geçer?

Hamilelik kaynaklı bir kahverengi akıntı yaşanıyorsa muhtemelen henüz nasıl geçeceğiyle ilgili araştırma yaparken bu akıntı kendiliğinden geçecek ve kendisini unutturacaktır. Eğer böyle olmazsa, yani akıntı uzun süre devam ederse akıntının iç çamaşırınızı kirletmesine engel olacak önlemler aldıktan sonra en kısa süre içerisinde doktora başvurmanız gerekir. Evde doğal yöntemlerle ya da çeşitli tekniklerle kahverengi akıntıyı durdurmaya çalışmak zaman kaybı olmasının yanı sıra çok daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.