Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı? Endişe Edilmeli Mi?

4
Adetliyken hamile kalıp kalmayacağını merak eden kadınlar için bazı bilgiler kritik öneme sahiptir. Araştırmalar ışığında adet döneminin öncesi, içerisi ve sonrasında hamile kalınıp kalınamayacağını bilmek gerekir.

Hamile kalmak isteyenler veya hamile kalmaktan çekinenlerin aklındaki en sık sorulardan birisi de adetliyken hamile kalınıp kalınamayacağıdır. Tıpkı bu soru gibi bir grup kadın da adetten hemen sonra hamile kalınıp kalınamayacağını merak etmektedir. Birbiriyle bağlantılı olan ve aynı başlık altında değinilmesi gereken bu iki konuya tıbbi araştırmalar ışığında değinmek yararlı olacaktır.

Yukarıdaki iki durumdan birisi hamile kalmak isteyenler için çok daha uygun koşulların olmasını sağlayacakken birisi de hamile kalmak istemeyen kadınlar için uygun koşulların oluşmasını sağlayacaktır.

Adet Döneminde Gebe Kalınır Mı?

Adet dönemi içerisinde hamile kalınıp kalınamayacağını merak eden kadınlar için verilecek net bir yanıt bulunmamaktadır. Adet döneminde ve özellikle de ovulasyon yani yumurtlama gününe birkaç gün uzaklıkta olunduğunda hamile kalma şansı çok düşüktür ve bu dönem genellikle hamile kalmak istemeyen kadınlar tarafından tercih edilmelidir.

Fakat bazı istisnalar söz konusudur. Yukarıdaki durum tipik 28 ile 30 gün arasında adet döngüsüne sahip kadınlar için geçerli olmaktadır. Daha kısa döngülere sahip kadınlardan birisiyseniz hamile kalma ihtimalinizde herhangi bir değişim olmayacaktır yani her zamanki gibi hamile kalma ihtimaliniz yüksektir.

Örneğin 3 haftalık döngülere sahip bir kadının yumurtlama dönemi normalden daha erken gerçekleşecektir. Bu durumda 5 güne kadar yaşayabilen spermlerin kanamanın sona ermesine kadar geçen gün süresince gebeliğe neden olma ihtimali vardır.

Kısaca hamile kalmak isteyen kadınların adet döneminde cinsel birliktelik yaşaması istenilen sonuca ulaşılamamasına neden olabilir. Tipik adet döngüsüne sahip kadınların hamile kalma ihtimalleri adet döneminde oldukça azdır.

Adet Döneminden Hemen Sonra Hamile Kalınır Mı?

Adet döneminin sona ermesinden hemen sonra doğurganlık hat safhaya çıkar ve hamile kalma ihtimali de oldukça yükselir. Her 28 günde bir gerçekleşen tipik döngüye sahip bir kadının adetten sonraki 11 ve 21’inci günler arasında doğurganlığı maksimum seviyeye ulaşır. Bu dönemler arasında yaşanacak birliktelik hamilelik ihtimalini ciddi şekilde yükseltecektir.

Adet Döneminden Önce Hamile Kalınır Mı?

Dönemden önce hamile kalma riski çok düşüktür. Yumurtlamanın 28 – 30 günlük periyotlara sahip bir kadın için 11’inci ve 21’inci günler arasında gerçekleştiği düşünüldüğünde bunun ne kadar düşük bir ihtimal olduğu bir kez daha anlaşılacaktır.
Ovulasyon yani yumurtlama dönemini bilen kadınlar hamile kalmak istemiyorsa ovulasyonun üzerinden ne kadar fazla zaman geçerse hamile kalma ihtimallerinin de o kadar azalacağını bilmesi önemlidir.

4 Soru Cevaplandı

 1. Merhabalar ben ewinle adetimin 2 .ci gunu birlikte oldum ve icime bosaldi normalde benim adetim 4 gun surer sonrasinda 3 gunde leke olur ama biz 2 ci gunu birlikte olduk bi kac saat sonra kanaman bitti leke gormeye basladim hamile kalabilme ihtimalim yuksekmi merak ediyorum cewap verirseniz cok sewinirim simdiden tesekurler

  • Merhaba Merve,

   Adet döneminde gebe kalma ihtimali çok düşüktür, ancak çok düşük de olsa tabii ki gebelik ihtimali vardır. İlerleyen günlerde yaşayacağın fizyolojik değişikliklere dikkat et, eğer gebeysen muhtemelen karşılaşacağın ilk semptom kasık ağrısı, mide bulantısı vb. olacaktır. Gebelik semptomları için şu yazıyı okuyabilirsin: https://acunay.com/hamilelik-belirtileri/

   Sevgiler.

 2. acilllll cewappppp!!!! adetim bitti diye banyo yapip ilişkiye girdik ve esim içime boşaldi hemen ayaga kalkip dışa cıksın diye uğraştım coğunluk çıktı ertesi gün damla damla kanamam geldi hamile kalırmıyim cok korkuyorum kalır diye😟☹

  • Merhaba Melek,

   Öncelikle bu gibi yöntemler gebeliği önlemeye yetmez, yani ihtimali düşürebilir evet fakat asla bir kontrol yöntemi değildir. Adet döneminde de hamile kalma ihtimali çok düşüktür. Dolayısıyla gebeliğin oldukça düşük bir ihtimal olduğunu söylemek mümkün.

   Sevgiler.

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.