Acunay - Hamilelik, Sağlık ve Güzellik
Hamilelik, sağlık, çocuk gelişimi ve güzellik gibi konularda bilgiler barındıran web sitesi.

Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı? Endişe Edilmeli Mi?

Adetliyken hamile kalıp kalmayacağını merak eden kadınlar için bazı bilgiler kritik öneme sahiptir. Araştırmalar ışığında adet döneminin öncesi, içerisi ve sonrasında hamile kalınıp kalınamayacağını bilmek gerekir.

Hamile kalmak isteyenler veya hamile kalmaktan çekinenlerin aklındaki en sık sorulardan birisi de adetliyken hamile kalınıp kalınamayacağıdır. Tıpkı bu soru gibi bir grup kadın da adetten hemen sonra hamile kalınıp kalınamayacağını merak etmektedir. Birbiriyle bağlantılı olan ve aynı başlık altında değinilmesi gereken bu iki konuya tıbbi araştırmalar ışığında değinmek yararlı olacaktır.

Yukarıdaki iki durumdan birisi hamile kalmak isteyenler için çok daha uygun koşulların olmasını sağlayacakken birisi de hamile kalmak istemeyen kadınlar için uygun koşulların oluşmasını sağlayacaktır.

Adet Döneminde Gebe Kalınır Mı?

Adet dönemi içerisinde hamile kalınıp kalınamayacağını merak eden kadınlar için verilecek net bir yanıt bulunmamaktadır. Adet döneminde ve özellikle de ovulasyon yani yumurtlama gününe birkaç gün uzaklıkta olunduğunda hamile kalma şansı çok düşüktür ve bu dönem genellikle hamile kalmak istemeyen kadınlar tarafından tercih edilmelidir.

Fakat bazı istisnalar söz konusudur. Yukarıdaki durum tipik 28 ile 30 gün arasında adet döngüsüne sahip kadınlar için geçerli olmaktadır. Daha kısa döngülere sahip kadınlardan birisiyseniz hamile kalma ihtimalinizde herhangi bir değişim olmayacaktır yani her zamanki gibi hamile kalma ihtimaliniz yüksektir.

Örneğin 3 haftalık döngülere sahip bir kadının yumurtlama dönemi normalden daha erken gerçekleşecektir. Bu durumda 5 güne kadar yaşayabilen spermlerin kanamanın sona ermesine kadar geçen gün süresince gebeliğe neden olma ihtimali vardır.

Kısaca hamile kalmak isteyen kadınların adet döneminde cinsel birliktelik yaşaması istenilen sonuca ulaşılamamasına neden olabilir. Tipik adet döngüsüne sahip kadınların hamile kalma ihtimalleri adet döneminde oldukça azdır.

Adet Döneminden Hemen Sonra Hamile Kalınır Mı?

Adet döneminin sona ermesinden hemen sonra doğurganlık hat safhaya çıkar ve hamile kalma ihtimali de oldukça yükselir. Her 28 günde bir gerçekleşen tipik döngüye sahip bir kadının adetten sonraki 11 ve 21’inci günler arasında doğurganlığı maksimum seviyeye ulaşır. Bu dönemler arasında yaşanacak birliktelik hamilelik ihtimalini ciddi şekilde yükseltecektir.

Adet Döneminden Önce Hamile Kalınır Mı?

Dönemden önce hamile kalma riski çok düşüktür. Yumurtlamanın 28 – 30 günlük periyotlara sahip bir kadın için 11’inci ve 21’inci günler arasında gerçekleştiği düşünüldüğünde bunun ne kadar düşük bir ihtimal olduğu bir kez daha anlaşılacaktır.
Ovulasyon yani yumurtlama dönemini bilen kadınlar hamile kalmak istemiyorsa ovulasyonun üzerinden ne kadar fazla zaman geçerse hamile kalma ihtimallerinin de o kadar azalacağını bilmesi önemlidir.

Bunları da beğenebilirsin