8 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

2 aylık hamilelik dönemi içerisinde bebeğinin ne kadar geliştiği, bu hafta içerisinde neler yaşayacağın ve minik bebeğinin ultrasonda nasıl görüneceğiyle ilgili bu içerikte senin ve eşin için bazı tavsiyelerimiz de bulunuyor.

8 haftalik hamilelik gebelik 315x225 - 8 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

An itibarıyla yaklaşık iki aylık dönem geride kaldı!

Eğer hamile olduğunuzu bu hafta öğrendiyseniz 1-7 haftalık hamilelik döneminde neler olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz.

Öncelikle bir hatırlatma yapmakta fayda var; hamile olduğunuz süre hesaplanırken geciken son adet döneminizin ardından gelen ilk gün baz alınır ve bu tarihin ardından geçen süre hamilelik süreniz olarak belirtilir.

Bir bakışta özet

Bebeğinin boyu 2 santimetre civarına ulaştı. Rahmin normalde olduğundan iki kat daha fazla büyüdü. Bebeğinin cildi neredeyse saydam bir deriyle kaplı.

Anne Adayı

Bedeniniz halen dışarıdan hamileymişsiniz gibi görünmeyebilir, ancak vücudunuzda inanılmaz değişiklikler meydana geldi bile!

Hamile kalmadan hemen önce rahmin yaklaşık olarak yumruğun kadardı, ancak şuan bir greyfurt boyutuna ulaştı.

Fark edeceğin gibi göğüslerin hassaslaştı ve büyüdü. Bunun sebebi ise vücudunun laktasyon (süt üretimi) için hazırlanıyor olması.

 

Belki fark edemeyeceğiniz bir değişiklik olabilir, ancak vücudunuzdaki kan miktarı neredeyse %50 oranında arttı!

Bebek Gelişimi

Yetişkin bir insanda ne bulunuyorsa şuan bebeğinde de aynıları bulunuyor. Kulakların dış katmanı oluştu ve iç dokuları halen gelişmeye devam ediyor.

Kemikler oluşmaya başladı, kas dokusu yavaş yavaş yerini alıyor. Parmak ve ayaklar ise uzamaya devam ediyor.

Bebeğinizin karakteristik özelliğini oluşturacak olan yüzü şekillenmeye başladı, burun delikleri ve göz kapakları da olması gerektiği yerde hızla gelişmeye devam ediyor.

Bebeğiniz rahme ilk düştüğünde oluşan embriyonik kuyruk ise yavaş yavaş kısalmaya başlıyor, dolayısıyla bebeğinizin vücudu da düzleşmeye başladı.

Bebeğinizin cinsiyeti aslında çoktan belirlendi, ancak dıştan ultrasonla görünecek şekilde henüz tam olarak büyümedi ve dolayısıyla cinsiyeti ultrasonda belli olmayabilir.

Bebeğin Boyu Ne Kadar?

Bebeğinizin boyu gebeliğin 8. haftası itibarıyla 2.5 cm kadar oldu, bir baklagil ile mukayese edilecek olursa fasulye tanesi ile kıyaslanabilir.

Tavsiyeler

İlk doğum öncesi ziyaretiniz için doktorunuzla randevulaşabilir veya birkaç hafta daha beklemek isteyebilirsiniz. Kadın doğum uzmanlarıyla ilk randevu genellikle 8-12 hafta arasında yapılmaktadır.

Eğer henüz bir kadın doğum uzmanıyla görüşmediyseniz ilk randevunuz uzun sürebilir.

8 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi
8 haftalık hamile anne resmi.

Doktorunuzun sizinle konuşacağı, sorular soracağı konu başlıkları şu şekildedir;

  • Geçmişte geçirdiğiniz hastalıklar.
  • Son adet döneminizin tarihi
  • Doğum kontrol yönteminizin ne olduğu
  • Daha önce kürtaj yaptırıp yaptırmadığınız ya da düşük riskine ilişkin bazı başlıklar.
  • Almakta olduğunuz ilaçlar ya da geçmişte uzun süre kullandığınız ilaçlar.
  • Ailenizden size ırsi olarak geçmiş olabilecek rahatsızlıklar ve 1. derece akrabalarınızdaki sağlık sorunları.

İpuçları

Hamilelik süresince çoğu kadının cildi inanılmaz derecede yağlanır ve sivilce sorunu ortaya çıkar. Bunu tedavi etmek adına reçetesiz ilaçlardan yararlanıyor ya da farklı yöntemler kullanıyorsanız bu ürünlerin içeriğinde neler olduğunu bilmeniz çok önemlidir.

Hamilelik süresince kullanacağınız her türlü ilacın hamilelere uygun olup olmadığını eczacınıza ya da doktorunuza sormak kulağınıza küpe olmalıdır.

Baba adayı için ipuçları

Evcil hayvan ya da farklı bir bakıma muhtaç bir kişiye refakatçilik ediyorsanız bu dönemde sorumluluğu tamamen üzerinize almanız gerekebilir. Hamile bir kadının hayvanlarla çok fazla etkileşim içerisinde olmaması enfeksiyon riskini azaltmak adına çok önemlidir.

Ağır poşet ya da çantaları taşımalı, alışveriş yaparken mutlaka eşinizin yanında olmalısınız.

< 7 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 9 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.