40 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

40 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 52 santimetre, kilosu ise 3.5 kg kadar oldu. 40 haftalık hamileyim diyen anneler bu hafta itibariyle kasılma, uykusuzluk ve nefes darlığı problemiyle karşılaşacak. Tavsiyeler, bebek gelişimi ve gebelik belirtilerini öğrenin!

40 haftalik gebelik

40 haftalık hamilelik itibarile bebeğinizin boyu 52 santimetre, kilosu ise 3.5 kilogram civarında olmalıdır. Boy ve kilo genetikle yakından ilgilidir, dolayısıyla bebeğinizin boyu ya da kilosunun bu ortalama değerlerden büyük ya da küçük olması da mümkündür.

Ortalama değerlerden daha düşük değerlere sahip olunması bebeğinizin daha kısa ve zayıf bir birey olacağını göstermez, aynı şekilde uzun ve kilolu olan bebekler de uzun ve yapılı bir birey olmayabilir. Gebelik dönemi oldukça karmaşık ve sırrı halen tam anlamıyla çözülememiş bazı niteliklere sahip bir süreçtir, dolayısıyla bu gibi kişiden kişiye farklılık gösteren değerleri dinamik kabul etmemek gerekir.

40 Haftalık Gebelikte Bebeğin Gelişimi

40 haftalık gebelik süresince bebeğinizin görme yetisi ancak 2.5 santimetre öteyi görebilecek kadar gelişti. Dolayısıyla bebeğinizin sizi ya da 2.5 santimetreden uzaktaki herhangi bir şeyi görüp, seçmesi pek imkan dahilinde değil.

Fakat bebeğinizin kulakları ve burnu oldukça iş görüyor. Dolayısıyla sesinizi ve kokunuzu rahatlıkla ayırt edebileceğini bilmek bazı taşları yerine oturtabilir. Eğer bebeğiniz halen doğmadıysa onunla konuşmanız, sesinizi duyurmanız bir anlığına da olsa dikkatini size vermesini sağlayabilir.

Bebeğinizle ilgili bilmeniz gerekenler

Küresel çapta tutulan kayıtlar incelendiğinde hamile kadınların sadece % 5’lik kısmının planlanan tarihte doğum yaptığı ortadadır. Dolayısıyla her ne kadar planlanan bir doğum tarihi olsa da öncesinde veya sonrasında da doğum yapılması gerekebileceği akıldan çıkarılmamalı, bu durum konusunda çok fazla endişelenilmemelidir.

Bebeğinizin kafa tasındaki kemikler halen tam anlamıyla kaynaşmadı, tıpkı vücudunun bir çok bölgesindeki diğer kemikler gibi. Bu kemiklerin halen kaynaşmamış olmasının en önemli sebebi doğum sırasında kolaylık sağlamak. Eğer tam anlamıyla kaynaşmış bir kafa tasına sahip bebeği dünyaya getirmek gerekseydi, bu deneyim gerçekten acı verici ve  riskli bir prosedür olurdu. Fakat çok şükür ki bu durum böyle değil!

40 haftalik gebelik

40 Haftalık Gebelikte Anne

40’ıncı haftaya gelindi fakat halen doğum yapılmadıysa kadın doğum uzmanınız yüksek ihtimalle elle kontrol yapacaktır. Bu kontrol rahim yoluna ilişkindir ve yapılması doğum için gerekli olan bazı hormonların salınımına yardımcı olur.

Bu hafta içerisinde bir ultrason yapılması  da gerekecektir. Kadın doğum uzmanınız eğer mümkünse bir kaç gün hastanede kalmanızı talep edecek ve doğum için her an hazır olmanızı sağlayacaktır.

Doğuma hazırlığınızı halen yapmadıysanız doğum çantası hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Doğum çantasını nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek için tıklayınız:

Doğum çantası nasıl hazırlanır?

Hamilelik Belirtileri

40 haftalık hamileyim diyen annelerin hiç şüphesiz canını en çok sıkacak hamilelik semptomu nefes darlığıdır. Nefes darlığına ek olarak kasılma ve uykusuzluk problemleriyle de mücadele edilebilir.

Nefes Darlığı

Bebeğinizin, dolayısıyla da rahminizin büyümesiyle organlarınızın işlevini yerine getirebileceği alanlar kısıtlanır. Söz konusu alanın kısıtlanması nefes alıp verme verimliliğinizi de ciddi ölçüde düşürür ve nefes darlığı problemi baş gösterir. Bebeğinizin başı kasıklarınıza doğru döndüğünde eksiye nazaran daha rahat nefes alınıp verilse de doğuma kadar tam anlamıyla verimli bir oksijen alışverişi yapılamayabilir.

Kasılma

Geçtiğimiz haftalarda sık sık braxton hicks yani yalancı doğum sancıları, kasılmaları ile karşılaştınız fakat bu hafta yaşayacağınız kasılmalar çok yüksek ihtimalle doğum öncesi doğuma hazırlık için gerçekleşen kasılmalar. Rahim ağzının 3 santimetreye kadar genişlemesi sırasında kasılmaların aralıkları 20 dakikaya kadar düşer, eğer sık ve giderek şiddetlenen kasılmalar yaşanıyorsa doğum için geri sayımın başladığı düşünülebilir.

Uykusuzluk

Gebeliğin son dönemlerinde şiddeti giderek artan uykusuzluk probleminin en önemli sebebi stres ve nefes alıp vermede yaşanan sorunlardır. Gebelerin uykusuzluğun etkisini hafifletmek için bol bol su içmesi, kısa yürüyüşler yapması, temiz oksijen almaya gayret etmesi ve hafif besinleri tercih etmesi gerekir.

< 39 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.