4 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

4 aylık bebek gelişimi, 4 aylık bebek neler yapar, boyu ve kilosu ne kadar olmalıdır, nelere dikkat edilmelidir, nasıl oyuncaklar yapılabilir ve türevi konularda bilinmesi gereken her şey.

4 aylik bebek gelisimi

4 ay süresince gelişen bebeğin gelişimi gün geçtikçe daha da hızlanacaktır ve bu durum günden güne farklı güzel, anı oluşturacak şeylerle karşılaşmanızı sağlayabilir. 4 aylık gelişim süresince duyu organları gerçekten de iyi duruma gelmiştir ve bebeğinizin çevreyi algılama biçimi her geçen gün daha iyi olacaktır. Çoğu bebek 4 aylıkken ilk dişlerini göstermeye başlar.

4 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz şu sıralar mümkün olan her şeye dokunmaya çalışacaktır. Bu nedenle biraz dikkatli olmanız yararlı olabilir. Kürk, ip, halı, yer temizleme bezi ya da sabun gibi aklınıza gelebilecek her şeyden bahsediyoruz! Dokunduğu şeylerin yüzeyiyle ilgili hassasiyeti giderek artan bebeğiniz tabii ki sadece dokunmakla kalmayıp bunların tadına bakmaya da çalışabilir, etrafta bebeğinize zararlı olabilecek şeyleri tutmamanız iyi olur.

Bebeğinizin görme yetisi de gün geçtikçe iyileşiyor, giderek daha net görmeye başlasa da halen yakındaki nesneleri çok daha iyi seçebilir durumda. Eğer görme yetisiyle ilgili bir gariplik olduğunu sezerseniz doktorunuzla görüşmeniz iyi olacaktır.

Bebeğiniz renkleri ayırt etmeye de başladı. Geçtiğimiz dönemlerde birbirine yakın renkleri ayırt etmek konusunda zorlanan bebeğiniz artık çok daha kolay bir şekilde renkleri ayırt edebilir. Bu nedenle renkli ve parlak cisimler daha da ilgisini çekmeye başlar.

Konuşma

Bebeğinizin konuşmasını beklemek tabii ki abes olacaktır, ancak dikkatli bir şekilde kendisini dinlerseniz mutlu veya mutsuz olduğunda çıkardığı seslerin kendi içerisinde tutarlı olduğunu görebilirsiniz. Yaygın bir inanışa göre bebekler mutsuz olduklarında p ve b, mutlu olduklarında ise j ve k harflerinin yoğun olduğu sesler çıkarır.

Bebeğinizin taklit yeteneği de söylediklerinizi tekrar etmek konusunda eğlenceli şeylerin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Örneğin ‘böö’ dediğinizde bebeğinizin de buna benzer bir sesi size karşı çıkarması muhtemeldir.

4 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu

Boy ve kilo gibi faktörler tamamen genetik sebeplerle bambaşka olabilse de 4 aylık erkek bebeğin ortalama 64 santimetre kadar boya, 7 kilogram kadar ağırlığa, 4 aylık kız bebeğin 62 santimetre kadar boya, 6.4 kilogram kadar da kiloya sahip olması beklenir.

Eğer bebeğinizin boyu ya da kilosu bunlara yakın değilse endişelenmeyin ya da bebeğiniz hızlı büyümüyorsa panik olmayın. Doktorunuz bebeğinizin büyümesini en iyi şekilde değerlendirecektir.

İlk Dişlerini Çıkarabilir

Bebeğinizin ilk dişleri 3 aydan 12 aya kadar geçen sürecin herhangi bir ayı içerisinde çıkmaya başlayabilir. 4 aylık bebeklerin ellerini ısırmaya başlaması ya da çevredeki nesnelere dişlerini sürtmesinin nedeni ilk dişlerinin çıkmaya başlaması olabilir. Eğer ilk dişler çıkıyorsa muhtemelen öncelikle alt dişler çıkacaktır, dikkatli şekilde  bebeğinizi gözlemleyebilirsiniz.

Daha Az Öğün

Bebeğinizin midesi geçen 4 aylık süreçte iyiden iyiye genişledi ve bu nedenle tek oturuşta daha fazla yemek yemeye başlayabildi. Bu aydan itibaren muhtemelen öğün sayılarını azaltırken farkında olmadan porsiyonları büyüttüğünüzü fark edeceksiniz.

4 Aylık Bebek için Faydalı Şeyler

4 aylık bebeğinin gelişimine katkıda bulunmak isteyen annelerin yapabileceği bazı şeyler vardır:

  1. Farklı yüzeylere sahip çeşitli nesneleri bebeğinize dokundurtabilir ve dokunma hissinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Kürk, keçe, kadife, havlu, ipek vb. oldukça güzel örneklerdir fakat tabii ki çoğaltılabilir.
  2. Bebeğinizle oyun oynamanız iyi olacaktır. Çeşitli nesne ve eşyaların ilginç özelliklerini bebeğinize göstermeniz ve yeni şeyler keşfetmesini sağlamanız harika olur.
  3. Bebekler için uygun müzikler keşfedip kısık sesle ve belirli bir zamanda bu müzikleri bebeğinize dinletebilir, müzik kulağının gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Ayın Oyunu

Bebeğiniz için nasıl bir oyun geliştirmek istediğinizi bilmiyorsanız 4 aylık bebeğiniz için makarna, pirinç ya da nohut gibi nesneleri ağzı kapalı küçük bir şişeye koymayı düşünebilirsiniz. Bu çok basit görünse de salladığınızda çıkan sesin bebeğinizin ilgisini çok çekeceğinden emin olabilirsiniz. Farklı boyut ve nesnelerle farklı sesler çıkmasını sağlayabilir, bu sayede bebeğinizin yeni sesler duymasını mümkün kılabilirsiniz.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.