39 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

39 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 51 santimetre, kilosu ise 3.2 kg kadar oldu. 39 haftalık hamileyim diyen anneler bu hafta itibariyle yalancı doğum sancılarıyla karşılaşacak. Tavsiyeler, bebek gelişimi ve gebelik belirtilerini öğrenin!

39 haftalık hamilelik

39 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 51 santimetre, kilosu ise neredeyse 3.2 kg kadar oldu. Bebeğiniz de tıpkı sizin gibi doğum için hazırlıklara başladı, bu hazırlık genel itibariyle doğuma en uygun pozisyonun alınmasıyla ilgili. Başının kasıklarınıza doğru dönmemiş olması halinde sancılı bir doğum söz konusu olabilir.

39 Haftalık Gebelikte Bebek

Bebeğiniz 39 hafta süresince vücudunun çeşitli yerlerinde filizlenen şeftalinin dışındakine benzer tüylerini bu hafta itibariyle dökecek.

Bebeğinizin beyin gelişimi için şu günlerde geçen her saat büyük bir önem arz ediyor. Bebeğiniz doğuma kadar geçen süreçte gittikçe daha fazla beyin hücresine sahip olacak ve üretilen bu hücreler çeşitli yetilerin tam anlamıyla yerine getirilmesini sağlamak amacıyla kullanılacak.

Bebeğinizle ilgili bilmeniz gerekenler

Bebeğiniz vücut ısısını korumak ve dış dünyaya alışabilmek konusunda ona ciddi yardımlarda bulunacak yağ tabakasını oluşturmaya devam ediyor. Gün aşırı 10 gram kadar kilo alabilir. Sinir sistemi ve saçları da gelişmeye devam ediyor.

39 haftalık hamilelik

39 Haftalık Hamilelikte Anne

Yaşanan en ufak gebelik semptomunu dahi doğuma yormak bu hafta içerisinde annenin hem psikolojik hem de fiziksel olarak yıpranmasına neden olabilir. Acaba diyerek geçirilen bu hafta içerisinde gerçekten de doğum sancısıyla karşılaşılması muhtemeldir ve bu nedenle söz konusu endişe oldukça anlaşılabilir.

Hafif kasılmalar, akıntı vb. semptomlar nedeniyle en azından bir defa da olsa soluğu hastanede almış olabilirsiniz ve bununla bir daha karşılaşmamak için gerçek doğum sancısının nasıl olacağını bilmek gerekiyor.

39 Haftalık Gebelik Belirtileri

Gebeliğin bu haftasında en sık karşılaşılacak semptom hiç şüphesiz yalancı doğum sancılarıdır. Yalancı doğum sancılarını gerçeğinden ayırmanın en basit yolu şiddet ve sıklığına dikkat etmektir.

Yalancı doğum sancıları gerçek doğum sancılarının aksine 30 saniyeden daha kısa sürer ve şiddeti neredeyse hep aynıdır. Bulunulan pozisyon değiştirildiğinde de kendiliğinden ortadan kaybolur.

Gerçek doğum sancısı ise 5 dakikada bir tekrar eden ve giderek şiddetlenen acı verici bir sancıdır. Farklı semptomlarla aynı anda gerçekleşmesi muhtemeldir. Eğer düzenli aralıklarla tekrar eden ve şiddetli sancılarınız varsa telefonu yakınınızda tutmak faydalı olacaktır.

Gebelik semptomlarının katlanılmaz bir hal almasıyla ilaçlara yönelinmesi muhtemeldir. Eğer ilaç kullanmak isterseniz bunu doktorunuzun tavsiyesi olmadan asla yapmamanız gerektiğini unutmayın. Her ilaç gebelik için uygun değildir ve gebelikte kullanımı bebeğinizin kalıcı hasarlar almasına neden olabilir.

Doğuma Hazırlık

Bu hafta içerisinde gerçek doğum sancısıyla karşılaşmanız ve apar topar doğuma gitmeniz muhtemel. Bu nedenle doğum için size gerekli olan şeylerin listesini çıkarın ve çantanızı hazır edin. Önümüzdeki bir kaç gün içerisinde bebeğinizi kucağınıza almış olacaksınız.

Eğer nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız doğum çantası hazırlama isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

< 38 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 40 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.