38 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

38 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 50 santimetre, kilosu ise 3 kg kadar oldu. 38 haftalık hamileyim diyen anneler bu hafta itibariyle yalancı doğum sancısı, uyku problemi, akıntı, şişlik gibi sorunlarla karşılaşabilir. Tavsiyeler, bebek gelişimi ve gebelik belirtilerini öğrenin!

38 haftalık gebelik

38 haftalık gebelik itibariyle bebeğinizin kilosu 3 kilogram, boyu ise 50 santimetre kadar oldu. 3 kilogram ağırlık bir ortalamadır ve bebekten bebeğe farklılıkların olması oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Bu nedenle söz konusu değerleri bir ortalama olarak kabul etmek ve genetik faktörlerin bu gibi değerlerde büyük rol oynadığını hatırlamak gerekir.

38 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

38 haftalık hamilelik itibariyle bebeğiniz her geçen gün 10 gram kadar kilo almaktadır. Bu kilo alımının büyük bir kısmı yağ olarak alınmakta ve doğum sonrası gerekecek enzimlerin depolanması sağlanmaktadır.

Doğuma yalnızca bir kaç hafta kaldı ve bebeğinizin organları artık dış dünyaya hazır. Akciğerleri rahminizin dışında da solunum yapabilecek kadar gelişti, bağışıklık ve sindirim sistemi de işlevinin çok büyük bir kısmını yerine getiriyor.

Bağışıklık sisteminin gelişimine ayrıca değinilecek olursa gelişimin büyük bir kısmının doğum sonrasında yaşanacağını hatırlatmak gerekir. Anne sütünün en önemli faydalarından birisi de bebeğin bağışıklık sistemine yaptığı katkılardır.

Bebeğinizin göz rengi henüz oluşmadı fakat doğum sonrasında tamamlanacak pigment gelişimi hızla devam ediyor. Doğan bebeklerin çok büyük bir kısmı mavi ya da yeşil göz rengiyle doğar, ancak ilerleyen dönemlerde gözler daha spesifik renklere bürünür; kahverengi, siyah, bal rengi, ela vb..

Karnınızdaki şişliğin giderek aşağı kaydığını hissetmek size tuhaf gelebilir, ancak bu da yaşanması beklenen bir gebelik semptomudur. Bebeğiniz doğuma ilişkin son hazırlık olarak kafasını rahminize doğru hareket ettiriyor. Bu durum da denge merkezinin değişmesine, sırt ağrılarının ortaya çıkmasına ve bazı alışılmadık denge problemlerinin yaşanmasına neden olabilir.

Doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için bebeğinizin kafasının rahminize doğru olmasının çok büyük bir önemi vardır.

38 Haftalık Hamilelik: Bebekle ilgili bilinmesi gerekenler

Doğumdan sonra göreceğiniz gibi bebeğinizin kalçası, karnı, omuzları vb. hepsinin boyutu aynıdır. Bu oldukça ilginç fakat bir o kadar da şirin bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur. Doğumun üzerinden bir kaç hafta geçinceye kadar bu görünüm korunur, ancak ilerleyen haftalarda hızlı değişiklikler meydana gelir.

Bebeğinizin kavrama kabiliyeti de oldukça gelişmiştir. Doğum sonrasında parmaklarınızı tuttuğunda bunun ne denli gelişmiş olduğunu kendiniz de öğrenebileceksiniz.

38 haftalık gebelik

38 Haftalık Hamilelikte Anne

Gün geçtikçe daha da heyecanlanıyorsunuz ve bu durum oldukça anlaşılabilir bir durum. Bebeğinizi kucağınıza almanıza, parmaklarına, topuklarına, karnına dokunmanıza ve koklamanıza sadece bir kaç gün kaldı. Bu günlerin değerini iyi bilmeye ve tadını çıkarmaya çalışın, bol bol dinlenin ve bebeğinizin doğumu için hazırlanın.

Doğum çantası nasıl hazırlanır?

38 Haftalık Hamilelikte Doğum Sancısı

Doğum sancısının bu haftadan itibaren ortaya çıkması kuvvetle muhtemel. Bu nedenle doğum sancısını diğer sancı ve ağrılardan nasıl ayırt edeceğinize değinmemiz gerekiyor.

Doğum sancıları 30 saniyeden daha fazla sürer ve her 5 dakikada bir tekrarlar. Şiddeti giderek artar, dağa doğrusu aynı şiddette gerçekleşmez. Doğum sancısıyla yalancı doğum sancısını ayırt etmenin en kolay yolu şiddetini ve ne kadar sürdüğünü kontrol etmektir. Eğer 30 saniyeden daha uzun süren ve tekrarlayan bir sancı söz konusuysa telefonu yakınınızda tutmanız gerekiyor.

38 Haftalık Gebelik Semptomları

38 haftalık hamileyim diyen annelerin en sık karşılaştığı gebelik semptomları yalancı doğum sancısı, uyku problemleri, vajinal akıntı, kaşıntı, şişlik ve anskiyetedir.

Braxton Hicks Kasılmaları (Yalancı Doğum Sancısı)

Braxton Hicks kasılmalarının anneyi gerçek doğuma hazırladığı ve doğum sırasında iç güdüsel olarak bazı şeylerin yerine getirilmesini sağladığı yönünde yapılan araştırmalar var. Yalancı doğum sancısının şiddeti çok fazla değildir ve kısa süre içerisinde pozisyon değişikliği sonrasında kendiliğinden geçer.

Bilgi için tıkla: 38 haftalık gebelikte doğum belirtileri

38 Haftalık Hamilelik Uyku Problemi

Kaygı ve stresin uyku problemine neden olması oldukça anlaşılabilir bir durum. Çok yorgun hissedilmesine rağmen zaman zaman uyuyamamak can sıkıcı olabilir. Kafein tüketimini azaltmak, lifli gıdalar tüketmek ve karanlık bir ortamda uykuya dalmaya çalışmak işe yarayacaktır.

Vajinal Akıntı

Mukusumsu ve zaman zaman kanlı bir akıntının ortaya çıkması muhtemel. Doğuma hazırlık sürecinde rahim ağzının genişlemesi sonucu meydana gelen bir sızıntıdır, çoğu zaman endişe etmeyi gerektirmez fakat kan varsa doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir.

< 37 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 39 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.