38 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri: Doğuracak Mısın?

38 haftalık gebelik doğum belirtileri beklenen zamanın gelip gelmediğini anlamanızı sağlar. Önceden bunlara dikkat eden dikkatli bir anne, doğuma hazır olabilir. Sancı ve kasılmalar başta olmak üzere bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

38 haftalik gebelik doğum belirtileri

38 haftalık gebelik doğum belirtileri en sık yaşandığı dönemdir, hatta doğumların yüksek bir oranda 38 ya da 39’uncu hafta içerisinde gerçekleştiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bunun nedeni gebelik haftasının tam doğru olarak hesaplanamamasıdır, çünkü bebek rahme daha önce düşmüş olsa dahi ilk gebelik testinin yapılması sonrasında gebelik haftası hesabı yapılırken geciken ilk adet günü başlangıç tarihi olarak alınır. Fakat unutulmamalıdır ki bundan öncesi de vardır.

Bu yazıda 38 haftalık gebelik doğum belirtileri, ne zaman doktorunuza başvurmanız gerektiği, doğum belirtilerinin neler olduğu ve türevi bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

38 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri

Eğer şunları yaşıyorsanız doktorunuzu arayın ya da en kısa süre içerisinde hastaneye başvurun:

  • Yalancı doğum sancılarından farklı şiddetli kasılmalar,
  • Ciddi kramp ve acı,
  • Bel bölgesinde ağrı,
  • Kasık bölgesinde basınç hissi,
  • Karın bölgesinde kramp, gaz hissi,
  • İshal,
  • Vajinal bölgede kanama ya da lekelenme,
  • Vajinal sıvı akışı.

Yukarıdaki semptomlar doğum yapılacağını şiddetle gösterir, lütfen bu belirtileri hafife almayın ve sonucunda yanlış bir alarm vermiş olma ihtimali dahi olsa doktorunuza başvurun. Özellikle 37’nci haftadan itibaren tetikte olmanız gerekir ki muhtemelen doktorunuz da bu tavsiyeyi size vermiştir.

Detaylı bilgi al: Doğum Sancısı

Dolayısıyla size en kısa süre içerisinde ulaşabilecek kişiyi arayın ve hastaneye gidin, nadiren de olsa ön göremediğiniz şekilde su gelmeye başlarsa ambulans çağırın ve evinizin kapısını açıp önünde kendinizi en rahat hissettiğiniz pozisyonda fazla hareket etmeden bekleyin. Kesinlikle kendi başınıza hareket etmeye çalışmayın, merdivenleri kullanmayın ve komşularınızdan yardım isteyin.

38 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı Neden Olur

Gebeliğin 38’nci haftasında yaşanan kasık ağrısının nedeni hem bebeğinizin hem de rahminizdeki sıvının miktarındaki artıştır. Bu artış iç organlarınızın ve özellikle kasığınızın daha fazla basınç altında kalmasına neden olmaktadır ki bu durumda da ciddi kasılmalar ya da ağrılar hissetmeniz normaldir.

Bu haftalarda yaşanan kasık ağrısı bazen doğum belirtisi olarak karıştırılabilir, yani normal bir kasık ağrısıyla doğum belirtisi olan kasık ağrısını ayırt etmek zor olabilir. Bunun en basit yolu acının şiddetini analiz etmektir. Yani daha önceki kasık ağrılarınızı düşünün ve bunun diğerlerinden farklı olduğunu hissediyorsanız, haklı olma ihtimaliniz çok yüksek.

Gebeliğin bu son haftaları içerisinde vücudunuzu yakından takip etmeli, neler hissettiğini analiz etmelisiniz. Tetikte olmanız her zaman için iyi olacaktır. Kasık ağrınız geçmiyor, düzenli aralıklarla şiddetlenip hafifliyor fakat bir süreklilik arz ediyorsa bu durumda gerçek bir doğum kasılması yaşıyor olma ihtimaliniz çok yüksek. Yukarıdaki başlık altında değindiğimiz diğer doğum belirtilerine göz atın ve doktorunuzla iletişime geçin.

38 Haftalık Gebelikte Rahimde Sancı

Gebeliğin 38’nci haftası içerisinde rahim bölgesinde yaşanan sancı ciddi bir doğum belirtisi olabilir. Bu sancının daha öncekilerden farklı olduğunu anlamanız kolaydır, çünkü gerçek bir doğum sancısı daha önceki yalancı kasılmalardan çok daha şiddetlidir ve şiddeti gittikçe azalmak yerine artar.

Bu nedenle eğer rahim bölgenizde sürekli artan bir sancı hissediyorsanız aklınıza getirmeniz gereken ilk şey doğumdur. Yukarıdaki başlık altında yazanları tekrar dikkatlice okuyun ve doktorunuza haber verin.

Bilgi al: Doğum çantası

Doğum sancısı yaşarken yani o sırada nelere ihtiyacınız olduğunu öğrenmek isterseniz, biz konuyla ilgili bir makale hazırlayıp burayı güncelleyene kadar Prima’nın hazırladığı şu makaleyi okuyabilirsiniz.

38 Haftalık Gebelikte Karın Sertleşmesi

Hamilelikte karın sertleşmesi, gebeliğin son 3 aylık dönemi içerisinde sık karşılaşılan bir durumdur ve aralıklarla tekrar eder. Fakat 38’nci haftada yaşanan bir karın sertleşmesinin genellikle rahim ağzının genişlemesi ve kan akışının artması amacıyla yaşandığı düşünülür.

Yaşanan vakalar incelendiğinde karın sertliğinin de bir doğum belirtisi olduğundan söz edilebilir. Hem bebeğin giderek büyümesi ve organlara baskı yapması hem de bölgedeki kan akışının şiddetlenmesi karın sertleşmesini ortaya çıkarır.

Hemen endişeye kapılmadan önce yukarıda yazanları tekrar detaylıca okuyun ve diğer semptomları yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin, eğer yaşıyorsanız doktorunuza haber vermeyi düşünün.

Bilgi al: Gebeliğin son 3 ayı (özet)

38 Haftalık Gebelik Bebek

Gebeliğin 38’nci haftasında bebeğinizin kaç kilo olacağı ciddi değişiklik gösterebilir fakat genel ortalama bu haftadaki bir  3.1 kg kadar olması gerektiğini gösterir. 38 haftalık bebek  kilosu bundan daha yüksek olabileceği gibi bundan daha düşükte olabilir, endişe edilmesi gereken bir konu değildir ve bebeğinizle ilgili doktor tarafından bir uyarı yapılmadıysa endişe edecek bir şey yoktur.

38 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

38 haftalık gebelik doğum belirtileri
38 haftalık gebelik doğum belirtileri

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.