37 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

37 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 50 santimetre, kilosu ise 3 kg kadar oldu. 37 haftalık hamileyim diyen anneler bu hafta itibariyle deri çatlağı, kaşıntı, kanama ve lekelenme sorunuyla karşılaşabilir. Tavsiyeler, bebek gelişimi ve gebelik belirtilerini öğrenin!

37 haftalık hamilelik

37 haftalık gebelik itibariyle bebeğinizin boyu neredeyse 50 santimetre, kilosu ise 3 kilogram kadar oldu. Bu, gelişimin tamamlandığı anlamına gelmiyor önümüzdeki her hafta muhtemelen 100 gram daha kilo alınacak. Alınan bu kiloların büyük bir kısmı yağ olarak alınıyor ve bebeğinizin ideal bir yağ oranıyla dünyaya gelmesi sağlık açısından büyük önem arz ediyor.

Dolayısıyla annelerin bu haftalarda beslenmesine ve dinlenmesine daha fazla önem vermesi gerekiyor. Hali hazırda doğuma yalnızca birkaç hafta kaldı ve geçen her gün bebeğinizin gelişimi için çok fazla şey ifade ediyor.

37 Haftalık Gebelikte Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin ciğerleri dünyaya gelmeye neredeyse hazır, erken doğum söz konusu olması halinde ciğerlerin işlevini ciddi ölçüde yerine getireceğini bilmek anneyi rahatlatabilir. Halen tamamlanması gereken bazı gelişmeler söz konusu, ancak akciğer solunumunun kısmi de olsa yapılabileceğini bilmekte fayda var.

Bebeğinizin midesi tamamen mekonyumla dolu. Mekonyum, doğum sonrası bebeğinizin yapacağı ilk dışkıya verilen ad denilebilir. Yeşil, yapış yapış ve sıvımsı bir görünüme sahip. Zaman zaman annelerin endişelenmesine neden olan bu madde sindirim sisteminin çalışmasıyla beraber doğum sonrasında dışarıya atılacak.

Bebeğinizin vücuduna ilişkin bilinmesi gereken en ilginç detay kafasıyla kalçasının eşit büyüklükte olduğudur. Bu büyüklük doğuma kadar korunacak ve doğumun üzerinden bir kaç hafta geçinceye kadar da aynı olacak. Fakat doğum sonrası 2’nci hafta itibariyle kafa ve omuz bölgesinde hızlı bir gelişme süreci başlayacak.

Bu sürecin başlamasıyla birlikte vücuttaki bazı orantısızlıklar da kendiliğinden ortadan kalkmış olacak.

Bebeğinizin bağışıklık sistemi de gelişimine devam ediyor. Her ne kadar doğum kadar gelişmeye devam edecek olsa da anne sütü olmadan tam anlamıyla gelişimin sonlanacağını söylemek doğru olmayacaktır. Doğum sonrasında anne sütüyle beslenmesi bebeğin bağışıklık sistemi için çok büyük önem taşıyor.

Bebeğinizle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizin boyu 50 santimetre kadar, ancak genetik faktörlerin de etkisiyle daha uzun ya da daha kısa olması da söz konusu olabilir. Kilosunun iste ideal olarak 3 kilogram civarında olması beklenmektedir, fakat bu da genetik ve diğer faktörler nedeniyle farklılık gösterebilmektedir.

Bebeğiniz doğuma kadar geçen süreçte geçen her gün 10 gram kadar kilo alacak ve bu kilonun büyük bir kısmı yağ olacak. Yağ oranının ideal ölçüde olması bağışıklık sistemi için de önemlidir.

37 haftalık hamilelik

37 Haftalık Hamilelikte Anne

Çoğu anne 38 ile 42’nci haftalar arasında doğum sancısı sonrasında hastaneye gider ve doğum yapar.

Gebeliğin her ne kadar 41 hafta süren bir yolculuk olduğundan söz edilse de ilk başta yapılan bazı hesaplama hataları nedeniyle bu haftalarda doğumun gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Dolayısıyla her an doğuma gidilecek gibi hazırlık yapılması ve acil bir durum olduğunda kısa süre içerisinde gerekliliklerin yerine getirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğum çantasını hazırlayarak başlamanızda fayda var. Doğum çantasının nasıl hazırlanacağını öğrenmek için “Doğum Çantasında Neler Olmalı” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu haftalarda anne adayı bebeğiyle tanışmanın heyecanını buruk bir şekilde yaşıyor olabilir. Çünkü tam 37 hafta geride kaldı ve oldukça yıpratıcı bir süreçti. Her ne kadar doğuma günler kalmış olsa da ipleri elden bırakmamakta ve beslenmeye dikkat etmekte fayda var. Şu günlerde geçen her saat bebeğinizin gelişimi için çok büyük öneme sahip.

Doğum hazırlık konusunda bazı gelişmeler söz konusu. Bu süreçte rahim yolunda meydana gelen bazı sızıntıların kanlı ya da mukusumsu bir şekilde dışarı çıkma ihtimali var. Eğer böyle ya da kanlı mukusumsu maddeye benzer bir akıntı sorunuyla karşılaşırsanız doğum uzmanınızla görüşmeniz gerekiyor.

Hamilelik Belirtileri

37 haftalık hamileyim diyen annelerin en sık karşılaştığı gebelik semptomları deride meydana gelen çatlaklar, kanama ve lekelenmedir.

Hamilelikte Deri Çatlağı

Gergin, kırmızı ve büyük deri çatlaklarının boy gösterdiği bir dönemdesiniz. Gebeliğin 37  haftasını geride bıraktınız ve bu süreçte vücudunuz da ciddi ölçüde yıprandı. Söz konusu çatlaklar doğum sonrasında kendiliğinden geçecektir. Ortaya çıkmasının nedeni ise derinizin, rahminizin büyümesiyle doğru orantılı olacak şekilde genişlemek konusunda giderek zorlanmasıdır.

Eğer deri çatlaklarında kaşıntı problemi de varsa doktorunuzdan kaşıntıyı giderici krem tavsiyesinde bulunmasını isteyebilirsiniz.

Hamilelikte Kanama ve Lekelenme

Kanama ya da lekelenme problemi konusunda çok dikkatli olmanız gerekiyor. Kanama problemi varsa ve şiddeti çok fazla değilse kısa bir süre bekleyip neler olacağına bakmanız tavsiye edilir.

Fakat kanamanın şiddeti fazlaysa ve endişe verici ölçüye ulaştıysa doktora başvurmanız gerekir. İstatistiksel olarak 200 hamile kadından sadece 1’inde görülen abrupsiyo plasenta yaşanıyor olabilir. Bunun olup olmadığını sadece doktorunuz bilebilir. Abrupsiyo plasenta, plasentanın zamanından önce rahimden ayrılması anlamına gelmektedir, düşük ile karıştırılmamalıdır.

< 36 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 38 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.