36 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

36 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 48 santimetre, kilosu ise 2,6 kg kadar oldu. 36 haftalık hamileyim diyen anneler bu hafta itibariyle mide ekşimesi, ayak ve bileklerde şişlik sorunuyla karşılaşabilir. Tavsiyeler, bebek gelişimi ve gebelik belirtilerini öğrenin!

36 haftalık hamilelik

36 haftalık gebelik itibariyle bebeğinizin boyu neredeyse 48 santimetre kadar oldu, kilosu ise 2.6 kilogram kadar. Bu hafta içerisinde bebeğinizin 300 gram kadar daha kilo alması bekleniyor, söz konusu kilo yağ olarak alınacak ve yağ tabakasının gelişimi sağlıklı bir bebek için oldukça önemlidir. Bu nedenle, 36 haftalık hamileyim diyen annelerin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Boyu neredeyse 50 santimetreye yaklaştı, ancak yaşanacak gelişmeler henüz bitmiş değil.

36 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Bebeğinizin boyu neredeyse 48 santimetre kadar oldu, ilerleyen haftalarda 50 santimetre sınırını aşması bekleniyor. Fakat boy uzunluğunda genetik faktörlerin de etkili olabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

Bebeğinizin vücudu şeftalinin dışındakilere oldukça benzer bir tüy tabakasıyla kaplandı. Saçları hızla uzuyor, doğum sonrasında kesilmesi dahi gerekebilir.

Kan dolaşımı ve bağışıklık sistemi 36’ncı haftanın sonunda dış dünyaya tamamen hazır hale gelecek. Fakat sindirim sisteminin gelişimi halen bitmiş değil. Bebeğinizin katı yemeklerle beslenmeden önce doğum sonrasında da devam edecek bir gelişim sürecine ihtiyacı var. Sindirim sisteminin gelişimi doğum sonrasında da devam eder.

36 haftalık hamilelik

36 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin 36. haftası itibariyle bebeğiniz doğuma hazırlık için gerekli şeyleri yerine getirmeye başlıyor. Örneğin kafasını kasıklarınıza doğru, ayaklarını ise göğsünüze doğru çevirerek doğum için kritik öneme sahip bir pozisyonu alıyor.

Bu pozisyon değişikliği anneyi ciddi derecede rahatlatacak. Özellikle yemek yerken ve nefes alıp verirken geçtiğimiz haftalara nazaran çok daha rahat hisseden annenin bunu, gebeliğe alışmaya değil de bebeğinin pozisyon değiştirmesine yorması gerekir.

Bu haftalarda en sık karşılaşılacak sorun braxton hicks kasılmaları, diğer bir deyişle yalancı doğum sancısıdır. Anneler, bu kasılmaları gerçeğinden ayırt edebilmek için şiddetine dikkat etmelidir. Doğum sancısıyla braxton hicks kasılmaları arasındaki en önemli fark şiddettir.

Yalancı doğum sancılarının şiddeti aynı düzeyde ve zaman geçtikçe azalırken, gerçek doğum sancısının şiddeti giderek artar ve bu acıyı diğerinden ayırt etmek oldukça kolaydır.

Bebeğinizin pozisyon değiştirmesi nedeniyle tekme ve yumruklarını daha farklı bölgelerde daha farklı şiddetlerle hissetmeniz muhtemel. Uzun süren yumruksuz ve tekmesiz zaman dilimlerinde zaman zaman kontrol sağlamanız yararlı olacaktır. Bu haftalarda bebeğinizin enerjisindeki artışa karşın oluşan uzun süreli hareketsizlik, bazı olumsuzlukların habercisi olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa öncelikle eşinize ya da bir yakınınıza karnınızı dinletin, herhangi bir harekete tanıklık edilemezse doktorunuza başvurmanız gerekir.

Hamilelik Belirtileri

36 haftalık gebe annelerin en sık karşılaştığı hamilelik belirtileri mide ekşimesi, ayak ve bileklerdeki şişliktir. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir fakat çoğu zaman doktor müdahalesi gerektirmeden kendiliğinden geçer.

Ayak ve Bileklerde Şişlik

Her ne kadar ayak ve bileklerde yaşanan şişlik yaygın olsa da nadiren vücudun yüz, el, kol gibi çeşitli bölgelerinin de şişmesi muhtemeldir. Bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Yüzde veya ellerde şişlik görülmesi durumunda plasenta kaynaklı bir zehirlenme söz konusu olabileceği için acilen doktorla görüşülmesi gerekir. Fakat bunun en yaygın nedeni zehirlenme olsa dahi farklı şeylerin de buna sebep olabileceği unutulmamalı, paniğe mahal vermeden doğrudan doktorla görüşülmelidir.

Ayak ve bileklerde yaşanan şişlik için ise daha az tuzlu gıdalarla beslenmek, bacakları kalçanın üstünde kalacak şekilde yukarıya koyarak dinlenmek ve uzun süre ayakta kalmamak gerekir.

Tüm hamilelik semptomlarını öğrenmek isterseniz: Hamileliğin Belirtileri isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Mide Ekşimesi

Bebeğinizin hızla büyümesi, buna bağlı olarak rahmin genişlemesi ve diğer organları çeşitli bölgelere  doğru itmesi mide ekşimesinin en önemli sebebidir. Sindirimdeki yavaşlama, mide asidinin işlevini tam olarak yerine getirememesi vb. nedenlerle ortaya çıkan mide ekşimesi sorunuyla karşı karşıya kalan annelerin beslenme listesini kontrol etmesi ve lifli gıdalara ağırlık vermesi gerekir.

Eğer mide ekşimesi boğazınıza gelen acı bir tada neden olmuyorsa ve sadece mide bölgenizde bir yanma söz konusuysa doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bu, bazı olumsuzlukların habercisi olabilir.

< 35 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 37 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.