35 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

35 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 47 santimetre, kilosu ise 2,5 kg kadar oldu. 35 haftalık hamileyim diyen anneler bu hafta itibariyle kabızlık ve baş ağrısı sorunuyla karşılaşabilir. Tavsiyeler, bebek gelişimi ve gebelik belirtilerini öğrenin!

35 haftalık gebelik

35 haftalık hamilelik itibariyle hamilelik sürecinin neredeyse sonuna gelinmiş oldu. 35 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 47 santimetre, kilosu ise 2.5 kg kadar olabilir. Boy ve kilonun ne durumda olacağı konusunda belirleyici rol oynayacak en önemli unsur genetiktir. Dolayısıyla bazı bebekler bu haftalarda daha zayıf, daha kilolu, daha uzun ya da daha kısa olabilir. Bu konuda endişe etmeye gerek yoktur.

Bebeğiniz bu haftalarda emme egzersizleri yapmakla meşgul, doğum sonrası bu egzersizler beslenebilmesi konusunda çok ciddi bir sorunun çözülmesini sağlayacak.

Bebeğin Gelişimi

Rahminizdeki amniyotik sıvı giderek azalıyor ve doğuma kadar azalmaya da devam edecek. Bu sıvının azalması, bebeğinizin hareketlerinin çok daha keskinleşmesi ve şiddetlenmesi anlamına gelmektedir. Bu hareketler, bazı anneler için acı verici olabilmekte fakat endişe edecek herhangi bir şey yok. Eğer karın bölgenizdeki ağrı şiddetlenirse doğum kontrol uzmanızla konuyu görüşmeniz gerekir.

Bebeğinizle ilgili bilmeniz gerekenler

Bebeğinizin boyu 47 santimetre, kilosu ise 2.5 kilogram kadar oldu. Doğum sonrasında karşılaşacağınız görünümüne neredeyse sahip ve gelişiminin büyük bir kısmının tamamlandığından söz edilebilir. İlerleyen günlerde bebeğinizin kilosu artacak ve bu kilo artışı genel itibariyle vücudundaki yağ artışından kaynaklanacak. Doğuma kadar geçen her hafta 250 gram kadar kilo alması muhtemel.

Bebeğiniz şu an % 15 yağ oranına sahip, doğum sonrasında ise bu oran % 30 seviyesinde olacak. Yağ dokusunun varlığı ve gerektiği oranda olması, sağlıklı bir bebek için oldukça önemlidir.

35 haftalık gebelik

Annedeki Değişiklikler

Doğan bebeklerin sadece % 5’inin beklenen zamanda doğduğu düşünüldüğünde şu günlerde yaşanan her semptom konusunda daha hassas olmanız muhtemeldir. Her hamilelik semptomunu erken doğum belirtisi olarak algılamak yanlıştır, ancak böyle bir durum söz konusu olduğunda (istisnai bir durum söz konusu değilse) yaşamına devam edebileceğini bilmek sizi rahatlatabilir.

Bebeğiniz bu haftalarda doğuma hazır hale gelebilmek için rahminizde yer değiştirecektir. Bu yer değişikliği kafasının kasıklarınıza doğru yönelmesi ve ayaklarının göğüs bölgenize denk gelmesi anlamı taşımaktadır. Bu hareket değişiklikleri sırasında çeşitli ağrı ve acılar söz konusu olabilir, ancak çoğu zaman endişe verici düzeyde bir şiddete sahip olmaz.

Bu hareket değişikliği sırasında bebeğinize yardımcı olmak isterseniz koltukta arkanıza yaslanabilir ya da iki el ve dizlerinizin üstünde yerde durabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri

35 haftalık hamileyim diyen annelerin en sık karşılaştığı gebelik semptomları kabızlık ve baş ağrısıdır. Bu semptomlar çoğu zaman endişe verici şiddette gerçekleşmez, ancak gündelik hayatın kalitesini düşürebilir.

Kabızlık

Kabızlık sorunundan müzdarip annelerin öncelikle bu konuya oldukça detaylı bir şekilde değindiğimiz Gebelikte Beslenme” yazımızı okumasını tavsiye ediyoruz. Artan hormon salınımı, beslenme önceliğinin bebeğinize verilmesi vb. nedenlerle kabızlık sorunun ortaya çıkması oldukça muhtemeldir. Kabızlıktan kurtulmak için bol bol su içmeli ve meyve, sebze, yulaf vb. lifli gıdaların tüketimini arttırmanız gerekmektedir. Eğer ilaç kullanmak isterseniz mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Bilgi Al: Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir

Baş Ağrısı

Artan stres, hormon salınımı vb. sorunlar nedeniyle baş ağrısı sorunuyla karşılaşılması da oldukça muhtemeldir. Gebelikte baş ağrısı sorunuyla karşılaşmak her ilacın kullanılamaması nedeniyle oldukça can sıkıcı olabilir. Eğer baş ağrısı sorunuyla karşı karşıyaysanız masaj yapmayı, beyaz ışıkları sarı olanlarla değiştirmeyi, bol bol su içmeyi, temiz hava almayı ve doktorunuzla bu konuyu görüşmeyi düşünebilirsiniz.

< 34 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 36 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.