34 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

34 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 45 santimetre, kilosu ise 2,2 kg kadar oldu. 34 haftalık hamileyim diyen anneler bu hafta itibariyle şişkinlik sorunuyla karşılaşabilir. Tavsiyeler, bebek gelişimi ve gebelik belirtilerini öğrenin!

34 haftalık gebelik

34 haftalık gebelik itibariyle bebeğinizin boyu 45 santimetre, kilosu ise 2.2 kg kadar oldu. Bebeğinizin cildi inanılmaz bir pürüzsüzlüğe sahip, ilerleyen günlerde hızla kilo alacak ve boyu da doğum öncesine kadar bir kaç santimetre kadar daha uzayacak.

Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin hareketleri, amniyotik sıvının giderek azalması kaynaklı giderek daha keskin bir hal alacak. Özellikle tekme ve yumrukların etkisi daha önceki haftalara nazaran çok daha fazla.

Bebeğiniz, giderek sabit kalma eğilimi gösteren rahminize karşın hızla büyümesi nedeniyle daha az hareket alanına sahip. Bu durum hareketlerin azalmasına ve anileşmesine neden olabilir. Bu nedenle daha önceki haftalara nazaran neden daha az hareket ettiğiyle ilgili endişe etmemeniz gerekiyor.

Bebeğinizin kulakları konuşmalarınızı duyacak kadar gelişti, bazı anneler bu haftalarda matematiksel zekanın gelişimine katkıda bulunabilmek adına klasik müzik dinlemeyi tercih ediyor. Bu, henüz bilimsel olarak ispatlanmış bir şey değil fakat araştırmalar klasik müzik, özellikle de Beethoven tercih edebiliyor.

Bebeğinizin ciğerleri de gelişimini tamamlamak üzere. Doğum sonrasında oksijen solunumu için hazır hale gelmeye çalışan ciğerlerin şu an bir işlevi yok. Parmak ve ayak tırnakları da hızla gelişiyor, geç doğum yapan anneler tırnaklarının çok uzun olması nedeniyle doğum sonrasında ilk iş olarak bebeklerinin tırnaklarını kesebilir.

Bebeğinizle ilgili bilmeniz gerekenler

Bebeğinizin boyu 45 santimetre, kilosu 2.2 kg kadar oldu. Rahmin maksimum büyüklüğe ulaşması ve kendisinin giderek büyümesi nedeniyle hareket alanı kısıtlandı ve bu nedenle daha az hareket ediyor. Ciğerlerin gelişimi neredeyse tamamlanmak üzere.

34 haftalık gebelik

Annedeki Değişiklikler

34 haftalık hamileyim diyen annelerin hafta içerisinde doğum kontrolü yaptırması gerekir. Doğum uzmanıyla yapılacak görüşmede doğum ve nasıl yapılacağıyla ilgili görüşmek iyi bir fikir olabilir. Doktorunuz, gerçek doğum sancılarının nasıl olduğunu ve doğum sancıları başladığında neler yapılacağını size açıklayacaktır. Bu hafta itibariyle doğuma hazırlık sürecine başlamanız gerekir. İlk iş olarak doğum çantasını hazırlayabilirsiniz.

Eğer doğum çantasını nasıl hazırlayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa “Doğuma Giderken Neler Gerekli” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu hafta canınızı en çok sıkacak semptomlardan birisi özellikle ayak bileklerinizdeki şişliklerdir. Bu şişlikler ile ilgili ilaç kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Baş ağrısı ve mide bulantısı da yaşanacak semptomlar arasındadır.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir

Hamilelik Belirtileri

34 haftalık gebelikte en sık karşılaşılan semptom şişkinliktir.

Şişkinlik

Özellikle rüzgarlı ortamlarda şişkinliğin etkisi katbe kat artabilir. Gazlı içeceklerden uzak durulması ve yatmadan 2 saat önce yemek yemenin bırakılması gerekir. Nane ve papatya çayının şişkinlik probleminin çözümü için kullanıldığı ve oldukça başarılı sonuçlar verdiği bilinmektedir. Yatmadan önce sıcak bir nane ya da papatya çayı içerek şişkinlik sorunun üstesinden gelmeniz iyi olabilir.

< 33 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 35 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.