33 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

33 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 44 santimetre, kilosu ise 2 kg kadar oldu. 33 haftalık hamileyim diyen anneler bu hafta itibariyle yalancı doğum sancısı ve varis gibi semptomlarla karşılaşabilir. Tavsiyeler, bebek gelişimi ve gebelik belirtilerini öğrenin!

32 haftalık hamilelik

33 haftalık gebelik itibariyle bebeğinizin kilosu 2 kilogram kadar oldu, boyu ise 44 santimetreden biraz fazla. Saçları hızla uzuyor ve kafasını rahminize doğru çevirmeye başladı. İlerleyen günlerde annede çeşitli hamilelik semptomları boy gösterecek ve braxton-hicks kasılmaları bu semptomlar arasındaki en can sıkıcı olanlardan.

Bebeğin Gelişimi

Çok yüksek ihtimalle bu hafta içerisinde bebeğinizin başı rahminize doğru dönecek. Yine bu dönem içerisinde bacakların karna doğru çekilmesi ve klasik cenin pozisyonu alınması muhtemel. Bu pozisyonu alması, doğum sırasında pelviklerden geçişin kolaylaşması adına oldukça önemlidir.

Bebekle ilgili bilinmesi gerekenler

Bebeğinizin kilosu 1.8 ile 2 kg aralığında, boyu ise 44 santimetreden biraz uzun. Burun delikleri oluştu fakat burun kemerinin oluşması için doğuma kadar beklenilmesi gerekiyor. Bilindiği gibi bebekler anne karnında burun kemiğiyle ilgili herhangi bir gelişim göstermez, bu nedenle küçük nokta kadar bir burunla doğarlar fakat zaman ilerledikçe kemik de doğru orantılı şekilde gelişir.

32 haftalık hamilelik

Annedeki Değişimler

33 hafta geride kaldı, ancak bu haftalardan itibaren gebelik sürecine iyice alıştığınızı ve bununla birlikte yaşamayı öğrendiğinizi fark etmeniz oldukça muhtemel. Bebeğinizin hareketleri, karşılaştığınız sorunlar karşısında nasıl çözümler üretmeniz gerektiği vb. size tecrübe olarak kalacak çünkü yalnızca bir kaç hafta sonra bebeğinizi kucağınıza almış olacaksınız.

Her ne kadar istemeseniz de kısa yürüyüşler, nefes egzersizleri vb. şeyler yaparak gününüze renk katmanız gerekiyor. Bu haftalarda eve kapanmak ve sohbete daha az yer vermek bir annenin yapması gereken şeyler değil. Stresin arttığı şu günlerde özellikle daha önce doğum yapmış arkadaşlarla yapılacak sohbetler olumlu katkıda bulunacaktır.

Bebeğinizin giderek büyümesi ve karnınızda yer değiştirmesi vücut denge merkezinizi olumsuz yönde etkileyebilir ve bu durum sırt, bel ağrıları yaşamanıza neden olabilir. Sandalyede otururken arkanıza yaslanmaya, oturup kalkarken yavaş hareket etmeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Ayrıca amniyotik sıvının giderek azalması nedeniyle bebeğinizin tekmeleri daha da sertleşebilir.

Hamilelik belirtileri

33 haftalık hamileyim diyen annelerin en sık karşılaştığı gebelik semptomları braxton hicks kasılmaları ve varisli damarlardır.

Braxton-Hicks Kasılmaları

Gebeliğin son üç aylık dönemi içerisinde annelerin en sık karşılaştığı gebelik semptomlarının başında braxton ve hicks kasılmaları gelmektedir. Bu kasılmalar anneyi doğuma hazırlamak için gerçekleşmekte ve genellikle zararsız olmaktadır. Braxton-hicks kasılmaları anneler arasında yalancı doğum sancıları olarak da bilinmektedir.

Düzenli aralıklarla gerçekleşmemesi, şiddetli değildir, uzun sürmez ve zaman içerisinde şiddeti artmaz. Bunlar yalancı doğum sancısıyla gerçek doğum sancısını birbirinden ayıran en önemli özelliklerdir. Gerçek doğum sancısı şiddetlidir, uzun sürer, sık gerçekleşir ve acı verir.

Bu yalancı doğum sancılarının etkisinden kurtulabilmek için sancı girdiğinde mevcut pozisyonun değiştirilmesi, örneğin oturuluyorsa ayağa kalkılması, ayakta geziliyorsa oturulması gerekir.

Varisli Damarlar

Gebeliğin en sık karşılaşılan semptomlarından olan varislerle ilgili detaylı bilgi edinmek için “Gebelikte Varis” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.  Çoğu zaman görsel görüntünün bozulması dışında ciddi bir etkiye neden olmayan bu semptomdan kurtulabilmek için bol bol su içilmeli ve gebeliğe uygun kıyafetler seçilmelidir.

Eğer varisler acı verici olmaya başladıysa ya da bilekleriniz şişiyorsa doktorunuzdan yardım istemeniz gerekiyor.

< 32 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 34 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.