32 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

32 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 42 santimetre, kilosu ise 1,8 kg kadar oldu. 32 haftalık hamileyim diyen anneler bu hafta itibariyle nefes darlığı ve kramp gibi semptomlarla karşılaşabilir. Tavsiyeler, bebek gelişimi ve gebelik belirtilerini öğrenin!

32 haftalik hamilelik 315x225 - 32 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

32 haftalık gebelik itibariyle bebeğinizin boyu 42 santimetre kadar oldu fakat ağırlığı halen 2 kilogramdan az. 32 hafta süresince çok ciddi gelişmelere imza atan fetüs, an itibariyle bir insana çok daha fazla benziyor. Öyle ki parmakları ve tırnakları son halini aldı bile. Şu andan itibaren tırnakların gelişimi öylesine hızlı ki eğer 40 haftadan sonra doğum yapılırsa doğumdan sonra yapılması gereken ilk şey tırnakların kesilmesi olabilir.

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz pürüzsüz ve yumuşak bir cilde sahip. Her geçen hafta 200 gram kadar kilo alıyor ve doğuma kadar muhtemelen 3 – 4 kg kadar olacak. Bu kilo alımı genellikle yağ olarak gerçekleşiyor ve vücudunda artan yağ tabakası cildinin çok daha opak olmasını diğer bir deyişle giderek daha az saydam olmasını sağlıyor.

Bebeğinizin uzun periyotlarla uyuması ya da hareket etmesi oldukça mümkün. Uzun süren uyku periyodunda rüya dahi görebiliyor. Bilim adamlarının yaptığı son araştırmalara göre anne karnındaki  bebekler de yetkişkinlere oldukça benzer tarzda rüyalar görüyor, ancak bu rüyalar genel itibariyle imgesel ve yetişkinler için anlaşılamaz şekilde oluyor.

32 haftalık hamileyim diyen anneler, sağlıklı bebeklerinden şiddetli tekmeler ya da yumruklar gelmesini bekleyebilir.

Bebeğinizle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizin koku duyuları giderek gelişiyor ve an itibariyle koku alabilir durumda, fakat rahimde hava olmadığı için henüz herhangi bir şeyin kokusunu alması mümkün değil. Artan yağ tabakasına ve kilo alımına doğru orantılı olacak şekilde derisi de giderek kalınlaşıyor.

32 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Annede Meydana Gelen Değişiklikler

32 haftalık gebelik itibariyle anneler göğüslerinin giderek büyüdüğünü fark edebilir. Bunun nedeni doğum sonrası emzirmeye hazırlık için yaşanan gelişmelerdir. Bu süreçte göğüste hassaslaşma, akıntı ya da acı hissedilebilir fakat bu oldukça normaldir. Bebeğinizin doğumundan sonra bu ağrıların geçeceğinden emin olabilirsiniz.

Psikolojik açıdan meydana gelen değişikliklerden bahsedilmesi gerekirse doğum hakkında giderek daha fazla düşünülmesi kaynaklı stres bozukluklarının yaşanması da muhtemeldir. Bu süreçte annenin daha az yalnız kalması ve özellikle daha önce doğum yapmış kişilerle birlikte olması rahatlatıcı bir etkide bulunabilir.

Progesteron hormonunun salınımı giderek artıyor ve bu durum sindirimde anne açısından çeşitli olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu hormonun salınımının artması bebeğinizin yediğiniz yemeklerden daha fazla besin alabilmesi için gereklidir. Yani vücudunuz şu sıralar önceliği bebeğinize veriyor.

32 Haftalık Hamilelik Belirtileri

Nefes darlığı ve bacaklarda kramp yaşanması bu haftalarda en sık görülen hamilelik semptomları arasında yer almaktadır.

Nefes Darlığı

3. trimester yani hamileliğin son 3 aylık dönemi itibariyle büyüyen bebeğinizin diyaframa giderek daha fazla baskı yaptığı bilinen bir gerçektir. Diyaframdaki bu baskı annenin nefes alış verişlerine olumsuz yönde etkide bulunur. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu kadar oksijen almaya devam eder fakat diyaframın baskı altında olması nedeniyle nefes alışları çok daha ufak ve sık aralıklarla tekrarlanır. Nefes nefese kalmaya neden olan bu durumun etkisini minimize etmek için yavaş hareket etmek ve olabildiğince derin nefes almaya gayret etmek gerekir. Bazı anneler bu haftalarda hamile yogası kurslarına yazılmayı düşünmektedir.

Bacaklarda Kramp

Gebeliğin son 3 aylık döneminde en sık yaşanan semptomlardan bir diğeri de kramplardır. Kramp sorunundan müzdarip anneler dilerse Hamilelikte Kramp” isimli yazımızı okuyabilir. Rastgele zamanlarda acı verici şekilde gerçekleşen bu krampların etkisini azaltmak için kas gevşetme egzersizleri yapılabilir. Kramp girmeyen bacağın üzerine eğilmek ve bol bol su içmek de tavsiyeler arasında yer alır.

< 31 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 33 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.