31 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

31 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 42 santimetre, kilosu ise 1,3 kg kadar oldu. 31 haftalık hamileyim diyen anneler bu hafta itibariyle yalancı doğum sancısı ve daha sık idrara çıkmak gibi semptomlarla karşılaşabilir. Tavsiyeler, bebek gelişimi ve gebelik belirtilerini öğrenin!

31 haftalık hamilelik

31 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizi kucağınıza almanıza sadece bir kaç hafta kaldığını hatırlamanız, buna bağlı olarak doğum hazırlıklarına başlamanız gerekir. Bebeğiniz 31 haftalık gebelik itibariyle 42 santimetre boyuna ve 1.3 kilogram ağırlığa erişti

31 Haftalık Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz 42 santimetre boyuna erişti, ancak önümüzdeki haftalarda hızla uzamaya ve kilo almaya devam edecek. Doğum öncesi son düzlük olarak nitelendirilen önümüzdeki haftalar bebeğiniz için çok radikal ve büyük gelişmelere konu olacak.

31. haftaya kadar bebeğinizin kolları, bacakları, gövdesi ve başı arasında büyüklük açısından bir orantı yoktu fakat bu haftadan itibaren bebeğinizin uzuvlarının büyüklükleri birbiriyle çok daha orantılı ve doğuma kadar geçen süreç içerisinde giderek daha da orantılı bir hal alacak.

Bebeğinizin mesanesi oluşmaya başladı ve geçen hafta kırmızı kan hücresi üretimine başlayan kemik iliği de görevine devam ediyor.

Bebeğiniz artık geceyle gündüzü dahi ayırt edebilmeye başladı, ancak bu ayrım onun için bir şey ifade etmiyor. Doğum sonrasına dek uyku düzeniyle ilgili herhangi bir rejimden söz edilmesi mümkün değil.

Bebekle İlgili Bilinmesi Gerekenler

30 hatalık gebelikte bebeğin boyu ortalama 40 santimetre uzunluğunda, kilosu ise 1.3 kilogram ağırlığında olur fakat bu genetik söz konusu olduğundan dolayı farklılık gösterebilmektedir. Bebeğinizin tırnakları tamamen oluştu ve doğuma kadar uzamaya devam edecek.

31 haftalık hamilelik

31 Haftalık Gebe Anne

31 haftalık hamileyim diyen annelerin Braxton Hicks kasılmalarıyla başının belada olduğunu söylemek mümkündür. Muhtemelen geçtiğimiz hafta içerisinde görülmeye başlayan bu kasılmalar yalancı doğum sancısı olarak da bilinmektedir. Bu kasılmalar çoğu zaman acı verici olmaz ve doğuma hazırlaması dolayısıyla iyiye yorulur.

Bu hata içerisinde çok daha yorgun hissedebilir ve uykuya daha fazla vakit ayırmak isteyebilirsiniz, gece erken uyumayı ve olabildiğince verimli bir uyku almayı ihmal etmeyin. Eğer halen kafein tüketmeyi bırakmadıysanız uyku düzeninizi bahane ederek kafeini bırakmanız iyi olabilir.

Anne ile ilgili bilinmesi gerekenler

Salınımı gerçekleştirilen hormonların bu haftadan itibaren kırışıklıklarınızı görünmez yapması muhtemel. Bu salınım sonucu cilt kırışıklıklarınızın görünmemesi sizi olduğunuzdan daha genç ve dinç göstereceği için halk arasında hamilelik ışıltısı denilen bir semptomu yaşamanız anlamına gelmektedir.

31 Haftalık Gebelik Belirtileri

31 hatalık gebe annelerin en sık karşılaştığı hamilelik belirtileri daha sık tuvalete gitmek ve göğüslerdeki sızıntılardır.

Daha Sık Tuvalete Gitmek

Rahmin giderek genişlemesi ve bebeğin ağırlaşması mesane üzerindeki baskıyı giderek arttırmaktadır. Bu baskı sonucu mesane küçülmekte ve daha hacme sahip olmaktadır. Dolayısıyla gebelikte sona yaklaştıkça diğer bir deyişle bebek ağırlaştıkça ve rahim büyüdükçe daha sık idrara çıkılması gerekecektir.

Göğüslerden Akıntı

Henüz doğuma 9 hata varken göğüslerden süt sızması pek çok anne için alışılmadık bir durum fakat ortada endişe edilecek herhangi bir şey yok. Söz konusu akıntı, vücudunun emzirmeye hazırlık sürecinin bir parçasıdır ve herhangi bir müdahaleyi gerektirmez. Göğüsten sızan bu sütün beyaz renge ek olarak altın rengi, sarı vb. olması da muhtemeldir.

< 30 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 32 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.