30 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

30 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 40 santimetre, kilosu ise 1,5 kg kadar oldu. 30 haftalık hamileyim diyen anneler bu hafta itibariyle mide ekşimesi, baş ağrısı ve migren gibi semptomlarla karşılaşabilir. Tavsiyeler, bebek gelişimi ve hamilelik belirtilerini öğrenin!

30 haftalık gebelik

30 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizn boyu 40 santimetre, kilosu ise 1.5 kg kadar oldu. Bebeğiniz dış görünüş açısından gelişimini neredeyse tamamlamak üzere fakat halen hızlıca kat edilmesi gereken uzun bir yol var.

Erken doğumun söz konusu olması halinde bu hafta doğan bebeklerin yaşamak için yüksek bir şansı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bunu bimek, bebeğinizin ne düzeyde geliştiğini tam olarak kavrayabilmek açısından önem arz etmektedir.

30 Haftalık Gebelikte Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin ciğerleri son bir kaç hafta içerisinde çok ciddi bir gelişime konu oldu, ancak halen tam anlamıyla gelişimini tamamlamadı. Şu an oksijen solunumu açısından yetersiz olduğunu söyleyebiliriz fakat önümüzdeki haftalarda oksijen soluyabilmek için gereken gelişimi tamamlamış olacak.

Bebeğinizin beyni her geçen gün daha fazla gelişiyor ve bilinci de buna bağlı olarak artıyor. Bu gelişim bebeğinizin zihinsel gelişimi açısından çok kritik, özellikle dıştan gelebilecek darbelere karşı dikkatli olunması yararlı olacaktır.

Düşme, kayma vb. sorunlarla karşılaşmamak için hamilelikte nasıl duş alınacağının üzerinden tekrar geçmeniz gerekir. Eğer nasıl duş alınacağından tam emin değilseniz “Hamilelikte Duş Almak” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebekle ilgili bilinmesi gerekenler

Bebeğinizin kafası doğduğunda da orada olacak olan ve ince tüylerden oluşan saç tabakasıyla kaplanmaya başlıyor. Bebeğinizin kemikleri de gelişmeye devam ediyor. İlikler, doğum sonrası ihtiyaç duyulacak kırmızı kan hücrelerini üretmeye çoktan başladı. Sindirim sistemi ise neredeyse tamamen gelişti, doğumdan sonra ağızdan beslenebilmek için sindirim sisteminin tam manasıyla gelişebilmesi büyük önem arz etmektedir.

30 haftalık gebelik

30 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

Bu hafta içerisinde doğum sonrasında hazırlık için güzel bir hafta. Özellikle saçları çok uzun olan annelerin saçlarını kestirmeyi düşünmesi gerekir, çünkü doğum sonrasında bir süreliğine de olsa duş almak çok ciddi bir problem olabilir. Kesik saçların bakımı da şekil alması da kolaylaşacaktır.

Şu günlerde bebeğiniz için ekstradan 300 kalori harcıyorsunuz. Bu, geçtiğimiz haftalara göre daha az fakat yeme alışkanlığını devam ettiren anneler için kilo alma ihtimalini de doğrudan arttırmış oluyor.

Vücudun ağırlık merkezinin değişmesi nedeniyle yürürken sorun yaşamak ya da sendelemek mümkündür. Vücudunuzun ağırlık merkezini tekrar eski haline getirebilmek ve büyüyen karnınızın etkisini azaltmak için hamilelik korsesi almayı ya da duruş bozukluğunuzu gidermeyi düşünebilirsiniz.

30 Haftalık Gebelik Belirtileri

30 haftalık hamileyim diyen annelerin en sık karşılaştığı gebelik belirtileri mide ekşimesi ve baş ağrısı ya da migrendir. Söz konusu semptomların çoğu hamilede görüldüğünü söylemek mümkün olsa da kişiden kişiye farklılaşabileceğini de unutmamak gerekir.

Mide Ekşimesi

Özellikle gece ve sabahın erken saatlerinde yaşanan bu semptom çok can sıkıcı olabilir. Mide ekişmesi sorunundan müzdarip annelerin sindirimi kolay besinleri tercih etmesi ve baharatlı yemeklerden uzak durması tavsiye edilmektedir. Çok fazla yememek, sebze tüketimine ağırlık vermek de işe yaramaktadır.

Eğer ilaç kullanmanızı gerektirecek kadar şiddetliyse mutlaka doktorunuzla görüştükten sonra ilaç alın. Mide ekişmesi için üretilen ilaçların bir kısmı gebelik süresince kullanıma uygun değildir.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısı

Migren

Her altı kadından birisi hamileliğin 3. trimesteri içerisinde migren problemiyle karşılaşmaktadır. Migren diğer semptomlardan farklı olarak mide bulantısı, ışığa karşı hassasiyet ve kusma gibi sorunları da beraberinde getirir. Migren probleminden kurtulabilmek için bol bol su için ve doktorunuzla durumu görüşün. Migren tedavisinde kullanılan ilaçların bir kısmı gebelik süresince kullanılmaya uygun değildir.

< 29 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 31 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.