29 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

29 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 39 santimetre, kilosu ise 1 kg kadar oldu. 29 haftalık hamileyim diyen anneler bu hafta itibariyle kabızlık, basur, tırnakların hızlı uzaması gibi semptomlarla karşılaşabilir. Tavsiyeler, bebek gelişimi ve hamilelik belirtilerini öğrenin!

29 haftalık gebelik

29 haftalık gebelik itibariyle bebeğinizin boyu 39 santimetre, kilosu ise 1 kilogram kadar oldu. Fakat bu haftalardan itibaren bebekler genetik özelliklerine bağlı olarak daha kilolu, daha zayıf, daha uzun ya da daha kısa olabilir. 29 haftalık hamilelik süresince çoğu bebeğin gelişimi birbirine benzer, ancak önümüzdeki haftalarda kişisel özellikler gelişimin en önemli etkenlerinden olacaktır.

Bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvının zararlı etkisini def etmek için gelişen vernix caseosa isimli beyaz saydam madde yavaş yavaş gözden kayboluyor ve cildin üzerini ince tüy tabakası kaplamaya başlıyor.

Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebeğinizin şu anki büyüklüğü, doğarken erişeceği büyüklüğün neredeyse yarısı kadar, önümüzdeki 11 hafta içerisinde çok hızlı ve radikal gelişmeler meydana gelecek.

Hali hazırda yediğiniz yemeklerin en değerli besin içerikleri sindirildikten sonra öncelikli olarak bebeğinize gidiyor. Bebeğinize giden besleyici içerikten arta kalanlarla ise siz idare ediyorsunuz, vücudunuz şu durumda önceliği bebeğinizden yana tutmakta.

Şu günlerde rahminizden sürekli ve ritmik tıkırtılar duymanız kuvvetle muhtemel. Bunun sebebi bebeğinizin hıçkırması. Hıçkırma, endişe etmeyi gerektirmez fakat yine de fazla baharatlı özellikle de acı yemek yememeye dikkat etmeniz gerekir.

Bebekle ilgili bilinmesi gerekenler

Bebeğinizin boyu 39 santimetre, kilosu ise 1 kilogram civarında. Hızla geliştiği şu günlerde dişleri çoktan tomurcuklandı ve küçükte olsa görülebilir durumda. Erkek cinsel organına sahip bebeklerin cinsel organları bu hafta içerisinde hızla gelişecek. İdrar yolu ve mesane oluşmaya başladı.

29 haftalık gebelik

Annede Meydana Gelecek Değişiklikler

Eğer halen doğum hakkında düşünmediyseniz artık vaktinin geldiğinden emin olabilirsiniz. Gebeliğin 29. haftasından itibaren doğuma kiminle gideceğinizi, size nelerin lazım olacağını, yanınızda gelecek kişinin sizinle ilgili neleri bilmesi gerektiğini vb. düşünmelisiniz.

Doğuma giderken yanınızda bulundurmanız gereken çantada nelerin olması gerektiğinden emin değilseniz “Doğum Çantası Nasıl Hazırlanır?” isimli yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

29 haftalık gebelik itibariyle annelerin kan basıncı hızla artar. Özellikle göğüs bölgesindeki damarlar artan kan basıncı nedeniyle genişler ve çıplak gözle derinin üzerinden dahi görülebilir duruma gelir.

Bu haftalarda güneş altında çok fazla kalmanız tavsiye edilmez, çünkü cilt pigmentesyonunun çok hassas olduğu bir hafta içerisindesiniz. Dolayısıyla güneş ışığıyla D vitamini ihtiyacını karşılamak pek mümkün olmaz, ancak yumurta, balık ve süt gibi gıdaları tüketerek D vitamini ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür.

Bu hafta itibariyle bebeğiniz için kendinizin ihtiyaç duyduğuna ek olarak 900 kalori tüketiyorsunuz, ancak bunu ayarlamanız pek mümkün olmadığı için birkaç kilo alınması söz konusu olabilir. Endişe etmeyin, doğum sonrası tüm bu kilolardan hızla kurtulacaksınız.

29 Haftalık Gebelik Belirtileri

29 haftalık hamile anneler basur, koku, hızlı tırnak uzaması ve kabızlık gibi semptomlarla karşılaşabilir. Bu belirtilere ek olarak ilginç sorunların söz konusu olması da muhtemeldir, beklenmedik herhangi bir şey yaşanması durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Tırnakların Hızlı Uzaması

Hamilelik süresince salgılanan onlarca hormondan birisi de tırnaklarınızın normalden çok daha hızlı uzamasına neden olur. Bu uzama oje sürme ya da tırnak uzatma gibi istekleri gündeminize getirebilir, ancak bunlardan uzak durmalısınız. Tırnaklarınızı uzamasına izin vermeden kesin, oje kullanmayın ve bulaşık yıkarken mutlaka eldiven kullanın.

Kabızlık

Gebeliğin en can sıkıcı semptomlarından birisi de kabızlıktır. Gebelikte kabızlık probleminin şu günlerde basur ile birleşmesi muhtemeldir, bu sorundan uzak durmak için lifli gıdalar tüketmeye bol bol meyve ve sebze tüketmeye son olarak yanınızdan suyu eksik etmemeye dikkat edin. Özellikle basur problemiyle yüzleşmemek için meyve suyu tüketimi çok büyük önem arz etmektedir.

Bilgi Al: Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlık sorununun ortaya çıkmasına tıpkı basur probleminin ortaya çıkması gibi progesteron isimli hamilelik hormonu neden olmaktadır. Bu gibi semptomların yaşanması halinde olaya iyi tarafından bakılması gerekirse, doğum sonrası kendiliğinden geçeceğini hatırlamak işe yarayabilir.

< 28 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 30 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.