28 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

28 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 38 santimetre, kilosu ise neredeyse 1 kg kadar oldu. 28 haftalık gebelikte ciltte çıkan kahverengi lekeler, gece görülen kabusler, yalancı doğum kasılmaları, annedeki değişiklikler, tavsiyeler ve daha fazlasını öğrenin.

28 haftalık gebelik

28 haftalık hamilelik itibariyle bebeğinizin boyu 38 santimetre, kilosu ise neredeyse 1 kilogram kadar. Bebeğinizin kalbi öylesine güçlü atıyor ki eşiniz ya da herhangi birisi karnınıza kulağını koyduğunda onun kalp atışlarını rahatlıkla duyabilir.

28 haftalık gebelik sonrasında bazı doktorlar bebeğinizin durumunu anlamak için karnınızı steteskop ile dinlemeyi dahi tercih edebilmektedir.

28 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Bebeğinizin beyni yapısal olarak gelişimine hızla devam ediyor ve duyu organları yavaş yavaş son halini almaya başladı. Çok yakında duyu organlarıyla çeşitli durumlara tepki vermeye dahi başlayabilecek. Bu hafta bebeğinizin çevresini algılayabilmesi, yorumlayabilmesi kısaca bilincinin oluşması adına çok kritik bir hafta.

Bebeğiniz göz kırpmaya çoktan başladı. Hatta göz gelişimi öylesine ilerledi ki eğer şu an doğmuş olsaydı emzirirken yüzünüzü rahatlıkla görebilirdi. Hali hazırda doğum için geri sayıma başladı ve bu süreçte hızlı kilo almayı da ihmal etmiyor. Doğuncaya dek 2 – 3 kg daha alabilir.

Bebeğinizle ilgili bilmeniz gerekenler

Bebeğiniz kokladığınız bazı şeylerin kokusunu alabilir. Kilosu 1 kilogram, boyu ise 38 santimetre kadar, ancak doğmadan önce hızlıca kat edilmesi gereken uzun bir yol var.

28 haftalık gebelik

28 Haftalık Gebelikte Anne

Doğumunuzun nasıl olacağı, bebeğinizn doğum anı ve doğumla ilgili diğer detaylar hakkında giderek daha fazla ve ayrıntılı düşünüyor olmanız oldukça anlaşılabilir bir durum. Bu konuda kendinizi çok fazla strese soktuğunuzu düşünüyorsanız ve bir türlü rahatlamayı başaramıyorsanız mutlaka hali hazırda anne olan arkadaşlarınızla bir araya gelin.

Zaten anne olan kişilerle yapacağınız görüşmeler sizi ciddi şekilde rahatlatacak, bazı endişelerinizin ne kadar yersiz olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

Hamileliğin son 3 aylık dönemine girdiniz ve yakında doğum için randevu alınması, doğum çantasının hazırlanması vb. konularla uğraşmanız gerekecek.

İlginizi çekebilir: “Doğum çantası nasıl hazırlanır, içerisinde neler olmalıdır?

Bu hafta itibariyle nefes darlığı problemiyle yüzleşmeniz olası. Hamileliğin sık rastlanan semptomlarından olan bu durum rahmin genişlemesi nedeniyle meydana gelmektedir. Büyüme, diyaframınızın hareket kabiliyetini kısıtlar ve nefes alıp vermeniz eskisine göre daha verimsiz olur.

Metabolizmanız giderek hızlanıyor ve bu durum önümüzdeki haftalarda biraz kilo vermenize neden olabilir. Yine de çoğu annenin açılan iştahı nedeniyle bunu telafi ettiğini de belirtmek gerekir.

Bu hafta itibariyle çok sık kabus görülebilr ya da uyku felci geçirilebilir. Uyku felci, halk arasında karabasan basması olarak bilinir. Bu iki durum çoğu hamile kadının 28’nci haftası itibariyle en sık yaşadığı semptomlardır.

28 Haftalık Gebelik Belirtileri

28 haftalık hamileyim diyen annelerin en sık karşılaştığı semptomlar uyku felci (karabasan basması olarak bilinir), kabus görmek, cildin koyulaşması ve ciltte kahverengi noktaların görülmesidir. Ek olarak bazı anneler bu hafta itibariyle Braxton Hicks kasılmalarıyla karşılaşabilir.

Cildin Kahverengileşmesi ve Kahverengi Noktalar

Hamile kadınların yüzde 75’i hamilelik süresince vücudunun çeşitli yerlerinde kahverengi lekelerin çıkması nedeniyle doktora başvurmaktadır. Görünüşte endişe verici bir hamilelik belirtisidir fakat çoğu zaman endişe etmeyi gerektirecek bir şey değildir. Hamileliğiniz süresince salgılanan melanin isimli bir hormon bu lekelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Braxton Hicks Kasılmaları

Doğum kasılmalarından önce meydana gelen braxton hicks kasılmaları rahimde gerçekleşen kasılmalardır ve çoğu zaman yalancı doğum sancısı ya da yalancı doğum kasılması olarak nitelendirilebilmektedir. Rahminizi çevreleyen kaslar 30 ile 60 saniye kadar kasılır ve daha sonra gevşer. Bu kasılmalar doğum öncesinde doğuma haızlık için çok önemlidir ve gerekliliği tartışılmamaktadır.

Bu kasılmaların şiddeti sürekli değişebilir, uzun süren aralardan sonra gerçekleşebilir, belirli bir düzeni yoktur, ciddi rahatsızlık verir ve başladığı şiddette son bulur.

Bu kasılmalardan kurtulabilmek için bulunduğunuz pozisyonu hemen değiştirin. Örneğin yatıyorsanız hemen ayağa kalkın ve yürüyün. Daha sonra ılık bir duş alın ve bol bol su için. Ağrının şişddeti ciddi ölçüde azalacaktır.

< 27 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 29 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.