27 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

27 haftalık gebelik itibariyle bebeğiniz 30 santimetre boyuna, 875 gram ağırlığa erişti. 27 haftalık hamilelikte annedeki değişiklikler, bebek gelişimi, gebelik belirtileri ve işinize yarayacak diğer tavsiyeleri öğrenin.

27 haftalık hamilelik

27 haftalık hamilelik itibariyle bebeğiniz 36 santimetre uzunluğa ve 876 gram ağırlığa erişti. Büyüklüğünü bir sebze ile mukayese etmek gerekirse, bir karnıbahar ile eş büyüklükte olduğunu düşünebilirsiniz. 27’nci haftada bebeğinizin gözleri çoktan açıldı ve geceyle gündüzü ayırt edebilir hale geldi.

Eğer bu hafta içerisinde erken doğum yapılırsa yoğun bakım ünitesinde bağlanan bir bebeğin hayatta kalma ihtimali çok yüksektir. Akciğerler halen gelişmekte fakat tıbbi müdahale ve bakım sonrasında gelişimine yoğun bakım ünitesine bağlı şekilde de devam edebilir.

27 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

27 haftalık gebelikte bebeğinizin beyin gelişiminin final aşamasına ulaştığını söylemek mümkündür. Bu hafta içerisinde geçen her dakika bebeğinizin beyin gelişimi için çok önemli şeylere konudur. Dolayısıyla beslenme, dinlenme ve psikolojik konularda daha dikkatli davranmanız doğumla birlikte gelen rahatsızlıkların önüne geçebilmek için faydalı olacaktır.

Beyin gelişimine ek olarak tatların algılanabilmesi için gerekli pigmentlerin de yavaş yavaş yerini almaya başladığını söylemek gerekir. Nadiren de olsa bu hafta itibariyle baharatlı yemeklerin anne karnındaki bebeklerin hıçkırmasına neden olduğu gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle acı ya da baharatlı yemeklerden bir süre uzak durmak yararlı olabilir.

Eğer bebeğiniz hıçkırmaya başlarsa bunu anlarsınız, ancak endişe etmenizi gerektirecek herhangi bir şey yoktur. Çok kısa bir süre içerisinde hıçkırık kendiliğinden geçecektir.

Bebekle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bebeğiniz 36 santimetre boyunda ve 876 gram ağırlığında. Gözlerini çoktan açtı ve geceyle gündüzü ayırt edebilmeye başladı. Henüz oksijen solumaya başlamasa da akciğerleri kısmi olarak çalışmaya başladı, akciğerlerin gelişimi bir süre daha devam edecek. Bebeğinizin vücudundaki yağ oranı an itibariyle % 15 seviyelerinde, bu oran doğuncaya dek % 30’a çıkacak. Bebeğinizin kalp atışları oldukça güçlü, hatta herhangi birisi kulağını karnınıza yaslarsa kalp atışlarını dinleyebilmesi mümkün.

27 haftalık hamilelik

27 Haftalık Gebelikte Anne

An itibariyle üçüncü ve son 3 aylık dönemin içerisine girmiş bulunuyorsunuz. Bu hafta itibariyle daha önce karşılaşmadığınız çeşitli hamilelik belirtileriyle karşılaşmanız mümkün.

Bebeğinizin son birkaç ay içerisinde daha fazla enerjiye ihtiyaç duymasından mütevellit iştahınızda ciddi bir artış meydana geldi. Bu iştah artışının ekstra kiloya neden olması kaçınılmaz, ancak yine de sağlıksız besinlerden ve aşırı yağdan uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

Eğer hamilelik süresince nasıl besleneceğinizden emin değilseniz “Hamillikte Beslenme” isimli rehberimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Her ne kadar normal ve çekinilmemesi gereken bir konu olsa da bazı anneler bu hafta karşılaştığı bazı hamilelik belirtilerini çevresindekilere ya da doktora söylemek konusunda çekimser davranabiliyor. Bu hafta itibariyle karşılaşma ihtimaliniz olan hamilelik belirtileri göğüslerden sızıntı, basur, hapşırırken idrar kaçırmak ve kokudur.

Bu semptomlardan herhangi birisiyle kaşrılaşılması halinde mutlaka doktora başvurulmaldır.

Progesteron hormonunun salınımı nedeniyle göğüsleriniz ciddi şekilde büyüyebilir. Bu büyümenin sebebi doğum sonrasında yani çok yakında bebeğinizi emzirebilmeniz için gerekli sütü sağlamaktır.

27 Haftalık Hamilelik Belirtileri

27 hafta içerisinde en sık karşılaşılan hamilelik beliritleri basur ve hapşırırken idrar kaçırmaktır. Diğer belirtiler anneden anneye değişkenlik gösterebilir.

Basur

Hamileliğin en istenmeyen ve en sancılı semptomlarından birisi hiç şüphesiz basur problemidir. Her ne kadar istenmese ve kaçınılmaya çalışılsa da vücutta salgılanan progesteron hormonu nedeniyle bir çok anne doğuma kadar basur probleminden müzdarip olabilir.

Hamilelik süresince basur problemiyle karşılaşmamak için meyve ve sebze suyu tüketiminizi arttıramanız gerekmektedir. Bol sıvı tüketen annelerin çok daha azı basur problemiyle yüz yüze gelmektedir.

Eğer basur probleminiz varsa ve buna karşı herhangi bir önlem alacak durumda değilseniz doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz, neyse ki doğuma diğer bir deyişle bu problemden kurtulmanıza yalnızca 12 hafta kaldı.

Hapşırırken İdrar Kaçırmak

Çoğu hamile kadın bu haftadan itibaren hapşırırken idrarını tutamadığından şikayetçi olmaktadır. Bu sorunun ortaya çıkma sebebi bebeğinizin giderek daha da ağırlaşması ve buna bağlı olarak mesanenin üzerindeki baskının da artmasıdır. Artan baskı mesanenin hacmini küçülttüğü gibi işlevinin tam anlamıyla yerine gelmesi konusunda da bazı problemlerin ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Bu durum, doğum sonrasında kendiliğinden düzelecektir.

< 26 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 28 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.