26 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

26 haftalık hamilelik itibariyle bebeğiniz gözlerini açtı ve çevresini algılamaya çalışıyor. 26 haftalık hamileyim diyen anneler için bebek gelişimi, tavsiyeler, belirtiler, annedeki değişiklikler ve daha fazlası.

26 haftalık gebelik

Bebeğiniz 26 haftalık gebelik süresince ciddi gelişmelere imza attı ve an itibariyle 35 santimetre boyuna 800 gram ağırlığına erişti. İnanılması ne kadar güç olsa da bu haftadan itibaren her geçen gün daha da hızlı bir gelişme söz konusu olacak.

Bu nedenle annelerin gebeliğin 26’ncı haftası itibariyle beslenme, hareket, stres vb. konularda daha dikkatli olması gerekiyor.

Bu haftalarda erken doğum yapan annelerin bebekleri yaşama şansına sahip olabiliyor. Yani bebeğinizin hayati organları an itibariyle yaşamını devam ettirebilmesi için ona gereken her şeyi sağlıyor.

26 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

26 hatalık hamilelik itibariyle bebeğiniz ilk nefes antrenmanını yapmaya başladı. Çok yakında oksijen solumak için bebeğinize gereken her şey yerini alacak ve amniyotik sıvı solunumu son bulacak.

Bebeğiniz bu hafta içerisinde gözlerini açacak ve çevresindeki ışığı algılamaya başlayacak. Fakat görme duyusu henüz çok gelişmedi. Bu nedenle net bir görüntüden ziyade parlak ve karanlık olan bölgeleri birbirinden ancak ayırabilecek.

Bebeğinizin önümüzdeki günlerde yüksek seslere tepki vermesi muhtemel. Araştırmacılar bazı bebeklerin 26. hafta itibariyle çevreden gelen rahatsız edici seslere karşı aktivite gösterdiğini tespit etti.

Eğer erkek bebek annesi olacaksanız bu haftalarda bebeğinizin testisleri oluşmaya başlayacak. 2, 3 ay içerisinde de tamamen son halini alacak.

Bebeğinizle ilgili bilmeniz gerekenler

Bebeğiniz bu haftadan itibaren oksijen solumak için çeşitli girişimlerde bulunacak. Bebeğiniz doğduğunda yetişkinlikte sahip olacağı göz büyüklüğünün % 75’ine zaten sahip olacak. Bebeğiniz 35.5 santimetre boyunda ve 800 gram ağırlığında. Bebeğinizin çevreden gelen seslere tepki vermesi mümkün.

26 haftalık gebelik

26 Haftalık Hamilelikte Anne

Bebeğinizin giderek daha fazla hareket etmesi karnınızda hiç alışık olmadığınız türden bir his yaşamanıza neden oluyor. Bu hareketler zaman zaman tekmelerle yer değiştirebilir. Bu durumu gelişen reflekslere bağlamak gerekir, söz konusu tekmeler ya da karındaki aşırı hareket nedeniyle endişe edilmesi gerekmez.

Çoğu annenin endişesi ise bebeğinin aşırı hareket sonrası bir süre hareket etmemesiyle ilgili oluyor. Bu durumu basitçe endişe edilmemeli diyerek geçiştirmek doğru olmayacaktır, eğer bebeğinizin hareketi bir anda kesildiyse ve uzun süre de hareket hissetmediyseniz ilk dikkat etmeniz gereken şey akıntı, acı, kanama vb. bir semptomun görünüp görünmemesi olmalıdır. Eğer farklı bir semptom da boy göstermeye başladıysa doktora gidilmesinde fayda vardır.

Fakat farklı bir semptom gözlemlemediyseniz bebeğinizin neredeyse tüm günü uyuyarak geçirdiğini hatırlamanız yararlı olabilir. Tekmelere ya da hareketlere konsantre olmak daha çok endişe etmenize neden olacağından bu gibi detaylara çok fazla takılmamanız yararınıza olacaktır.

26 Haftalık Gebelik Belirtileri

26 haftalık gebeyim diyen annelerin en sık karşılaştığı hamilelik semptomları yüksek tansiyon ve uykusuzluk problemidir.

Gebelikte Uykusuzluk

Gebelik süresince zaman zaman uykusuzluk problemiyle karşılaşılmıştır, ancak bu haftalarda annelerin daha sık bu problemden müzdarip olduğu gözlemlenmiştir. Anneler, uykusuzluk problemini giderebilmek için hamilelik yastığı almayı ve kafeinden bir süre uzak durmayı düşünebilir. Ek olarak sevilen bir koku ve loş ışık da uyku problemini yenmeye yardımcı olacaktır.

< 25 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 27 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.