25 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

25 haftalık gebelik itibariyle bebeğiniz 33 santimetre boyuna ulaştı. Huzursuz bacak sendromu, pelvik ağrılar, annenin kilosundaki artış, bebek gelişimi hakkında, 25 haftalık hamilelikle ilgili bilmen gerekenleri öğren.

25 haftalık hamilelik

25 haftalık hamilelik itibariyle bebeğiniz boyu 33 santimetre oldu. Karnınızın içerisinde taklalar atan ve kıpır kıpır hareket eden bebeğiniz dinlenmek için uzun şekerlemelere de ihtiyaç duyacak. An itibariyle bebeğiniz söylediklerinizi duyabilir, bu durum sizinle bebeğiniz arasındaki ilişkinin bir adım daha ileri gitmesini sağlayacak.

Bu hafta itibariyle yoğun seslerden, gürültülerden ve rahatsız edici müziklerden uzak durmanız iyi olabilir. Hapşırırken ya da öksürürken daha sakin kalmaya da özen göstermeniz lazım. Çeşitli araştırmalar anne karnında klasik müzik dinlemenin matematiksel zekayı geliştirdiğini söylemektedir.

Bebeğiniz dokunuşlarınızı hissedebilecek, görebilecek ve en önemlisi sizi duyabilecek. Bebeğinizle bol bol konuşmayı ve iletişim kurmayı ihmal etmeyin.

25 Haftalık Gebelikte Anne

Hamileliğin 25. haftasında çoğu annenin doğum öncesi randevusu olur, çünkü bu kritik bir haftadır. Doğum şekli ve diğer detaylar hakkında ilk görüşmelerin çoğu bu haftalarda yapılır. Henüz doğum planınızı hazırlamadıysanız nasıl ve nerede doğum yapacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz.

Göğsünüzden sarımsı, yapışkan bir sıvı gelebilir. Çoğu zaman birkaç gün içerisinde son bulan bu akıntıya sıvı altın denilmektedir. Bu sarımsı sıvı, doğum sonrasına hazırlık için çok önemlidir ve herhangi bir müdahaleyi gerektirmez.

Anneler şimdiye kadar muhtemelen 6 – 8 kilogram kadar kilo almış olmalıdır. Eğer ikizlere hamile ise bu aralık 12 – 20 kilograma kadar çıkabilir. Bu haftaya kadar alınan kilolar bazen anneleri psikolojik açıdan bunalıma sokabiliyor. Fakat ortada endişe edecek hiçbir şey yok, çünkü bu kiloların hepsi doğum sonrasında kendiliğinden kaybolacak.

25 Haftalık Hamilelik Belirtileri

Pelvik bölgelerdeki ağrılar ve huzursuz bacak sendromu bu haftaların en can sıkıcı hamilelik semptomlarındandır.

Pelvik Ağrılar

25 haftalık hamilelik itibariyle pelvik bölgelerde ağrıların ortaya çıkması muhtemeldir. Bir yerde otururken, ayağa kalkarken ya da hareket ederken kendisini gösterebilen bu ağrılar kasık, karın, kalça ve bel ağrısıyla karıştırılabilmektedir.

Bu ağrılar çoğu zaman zararsızdır ve bir süre sonra kendiliğinden geçer. Yine de şiddetli acı hissedilmesi halinde doktora başvurulması gerekir.

Bilgi al: Hamilelikte karın ağrısı

Huzursuz Bacak Sendromu – Bacak Ağrısı

Gece uyumadan önce ortaya çıkan bu semptom hamileliğin en beklenmedik belirtilerindendir. Çoğu anne bu sendromu yaşamaz, ancak huzursuz bacak sendromu yaşayan anneler de uzun bir süre bu günlerini unutamaz.

Çok fazla yorulmamak ve kafein tüketimini kesmek huzursuz bacak sendromunun kendiliğinden ortadan kaybolmasına katkıda bulunacaktır.

< 24 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 26 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.