24 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

24 haftalık hamilelik itibariyle bebeğiniz 30 santimetre boyuna ve 600 gram ağırlığına erişti. Gelecek haftalarda hızla kilo almaya ve uzamaya devam edecek. An itibariyle bebeğinizin akciğerleri sıvı yerine oksijen soluyabilmek için gerekli son gereklilikleri tamamlıyor.

24 haftalık gebelikte bebeğinizin kulaklarında bazı değişiklikler söz konusu. Bu değişiklikler sonucu gelişen kulakları kalp atışınızı ve dışarıdaki yoğun sesleri duyabilir hale gelecek. Bazı anneler bu haftalarda matematiksel zekanın gelişimine katkıda bulunabilmek için bebeklerine klasik müzik dinletiyor. Fakat bunun bebeğin matematiksel zeka gelişimine katkıda bulunup bulunmadığı henüz bilimsel olarak kanıtlanmış değil.

Bebeğinizin yüzündeki renk pigmentleri yavaş yavaş ten rengine dönmeye başladı. Saçlar ve kaşların da oluşumu hızla devam ediyor.

Bebeğiniz artık sizi duyabilir, yoğun gürültülü ortamlarda durmamaya ve daha sakin hapşırmaya özen gösterin. Bebeğinizin kirpikleri ve saçları hızla oluşuyor. Hamilelik süresince vücudunuz normalde olduğundan çok daha fazla mukus üretir. Burun tıkanıklıklarının yaşanabilir, uyurken horlanabilir. Bebeğinizin akciğerleri giderek son halini alıyor, çok yakında sıvı yerine doğrudan oksijen solunacak.

24 Haftalık Gebelikte Anne

Bebeğinizin hızlı büyümesi vücudunuzun ağırlık merkezinin de değişmesine neden olacak. Bu değişikliik yürürken bazı dengesizliklerin ortaya çıkmasına ve en önemlisi de sırt, bel ağrısına neden olabilir. Söz konusu ağrılardan kurtulabilmek için yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok, ağırlık merkezinizi dengelemeye ve duruş bozukluklarınızı gidermeye gayret edin.

Eğer sırt ve bel ağrıları çok can sıkıcı raddeye ulaşırsa vücudunuzun ağırlık merkezini tekrar eski haline getirmeye yardımcı olan hamilelik kemerlerini ya da hamilelik korselerini inceleyebilirsiniz.

Bu haftalarda çoğu annenin diş ve diş eti kanamaları şikayetleri olur. Söz konusu semptomun yaşanması halnde bir diş hekimiyle görüşülmesi gerekecektir. Bu durum, 24 haftalık gebelik itibariyle beklenen semptomlar arasında yer almaktadır.

24 Haftalık Gebelik Belirtileri

Anneler bu hafta içerisinde diş ve diş eti kanamaları, sırt ağrısı, karın ağrısı gibi hamilelik belirtileriyle karşılaşabilir. Söz konusu semptomların tümü beklenmektedir fakat herhangi bir belirtinin günlük hayatı etkileyecek derecede şiddetlenmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Karın Ağrısı

Hamileliğin son 3 aylık dönemine yaklaşırken karın ağrıları çok can sıkabilir. Çoğu annenin karşılaştığı bu hamilelik semptomunun en önemli nedeni rahmin genişlemesi ve ağırlıkla basıncın hızlı bir şekilde artmasıdır.
Karın ağrısıyla birlikte kasık ağrısının görülmesi de söz konusu olabilir.

Karın ağrısından müzdaripseniz ve durumunuz el veriyorsa hamilelik kemeri almanız sizi ciddi şekilde rahatlatacaktır. Söz konusu kemer hem vücudunuzun ağırlık merkezini dengelemeye hem de karın ve kalça ağrınızı dindirmeye yarayacaktır.

Bilgi al: Hamilelikte karın ağrısı

Sırt Ağrısı

Hızlı kilo artışı ve rahmin genişlemesi sonucu vücudun denge merkezinin değişmesi, alışılagelmiş duruşun bozulmasına ve dolayısıyla da omurgada ağrıların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu durumdan kurtulabilmek için yapmanız gereken doktorunuza başvurmaktır.

Daha Fazla Bilgi: Hamilelikte Sırt Ağrısı

Sırt ağırısı için geliştirilen merhemlerin, kremlerin, ilaçların vb. çoğu gebelik süresince kullanıma uygun olmayan ilaçlar arasında yer alır ve bu nedenle doktor tavsiyesiyle ilaç temin edilmesi gerekir.

< 23 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 25 Haftalık Hamilelik >

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.