23 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

23 haftalık hamilelik süresince bebeğinizin boyu 30 santimetreye kadar ulaşmış, ağırlığı ise 500 gram kadar olmuştur. 23 haftalık gebelik hamileliğin yarısının tamamlandığı anlamına gelebilir, ancak halen kat edilmesi gereken uzun bir yol var.

23 haftalık hamilelik

23 haftalık hamilelik süresince bebeğinizin boyu 30 santimetreye kadar ulaşmış, ağırlığı ise 500 gram kadar olmuştur. 23 haftalık gebelik hamileliğin yarısının tamamlandığı anlamına gelebilir, ancak halen kat edilmesi gereken uzun bir yol var.

Bu süreçte bebeğiniz hızla gelişecek ve söz konusu gelişim de beraberinde çeşitli semptomları getirecektir. Anneler bu semptomların etkisinden kurtulabilmek ya da şiddetini azaltabilmek için sağlıklı beslenmeye ve kısa yürüyüşler yapmaya özen göstermelidir.

23 Haftalık Gebelikte Bebek

Bebeğiniz gözleri an itibariyle tamamen oluştu, fakat gözünün ne renk olacağı henüz belli değil. Çok yakın zamanda bebeğinizin göz rengi de belli olacak.

Rahminiz bu haftaya kadar oldukça genişledi ve bebeğiniz için oldukça konforlu bir alan oluşturdu. Bebeğinizin bu hafta veya bir sonraki hafta içerisinde taklalar attığına tanıklık edebilirsiniz.

Akciğerleri hızla gelişiyor ve doğum sonrasında oksijen soluyabilmesi için her geçen gün daha da gelişmeye devam edecek. Bebeğinizin cildi halen saydam ve kemiklerle organları görülebilir durumda.

Bu haftalarda rahatsız edici yoğun gürültülerden uzak durmanız bebeğiniz için iyi olabilir. Zamanı olan anneler bu haftalarda bebeklerine klasik müzik dinletmeyi tercih etmektedir.

23 Haftalık Gebelikte Bilinmesi Gerekenler

  • Bu haftadan itibaren hapşırma, öksürme, yüksek gürültü vb. sesler bebeğinizi rahatsız etmeye başlayabilir.
  • Bebeğinizin gözleri oluştu, rengi ise önümüzdeki haftalarda belli olacak.
  • Bebeğin boyu 30 cm civarında, kilosu ise 500 gram kadar.
  • Yapılan bazı araştırmalar bebeğinizin şu günlerde rüya görmeye başlayabileceğini ortaya koydu. REM yetisinin bu haftalarda kazanılıp kazanılmadığı halen tartışılmakta.

23 Haftalık Gebelikte Anne

Anneler bu haftalarda hızla kilo almaya devam etmektedir. Bu kilo artışı her ne kadar beklense de sağlıklı beslenmeden ödün verilmemelidir. Besin içeriği bakımından zengin ve hafif yiyeceklerin tercih edilmesi çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını önleyecektir.

Hamileliğin son 3 aylık döneminde anne sütünün oluşabilmesi için her gün ekstra 200 kaloriye ihtiyaç duyulur. Bu nedenle daha az beslenmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

Bebeğinizin kilosundaki artış sırt ağrılarının şiddetlenmesine neden olabilir. Bu durumdan kurtulabilmek için “Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer“ yazımızı okuyabilirsiniz.

23 Haftalık Hamilelik Belirtileri

Anneler bu haftalarda ellerinin karıncalandığını ve geceleri daha sık horladığını fark edebilir.

Hamilelikte Ellerin Karıncalanması

Hamilelik süresince sinir hücrelerine ekstra baskı uygulanmaktadır. Bu baskı vücudun çeşitli bölgelerinde karıncalanma hissine neden olsa da en sık karıncalanan yerin eller olduğu gözlemlenmiştir.

Karıncalanan eller için yapılabilecek en etkili tedavi yöntemi sık ve küçük molalar vermektir. Hali hazırda tüm günlük işler için ellerin kullanıldığı düşünüldüğünde 2-3 dakikalık ufak molalar verilmesi gerektiği fark edilebilir.

Hamilelikte Horlama

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yaşanan semptomlardan birisi de horlamadır. Horlamanın asıl sebebi hamilelikte yaşanan burun tıkanıklığıdır. Burunların tıkalı olması oksijen alışverişinin sekteye uğramasına ve horlanmasına neden olur.

Doktorunuzdan burun spreyi tavsiyesi isteyebilirsiniz. Her burun spreyi hamilelik döneminde kullanılmaya uygun değildir ve bu nedenle mutlaka doktora danışılmalıdır.

< 22 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 24 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.