22 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

22 haftalık gebelik deri çatlaklarının boy göstermeye başladığı bir döneme denk gelir. 22 haftalık hamilelikte bebeğin gelişimi, annedeki değişiklikler ve daha fazlasını öğrenin.

22 haftalık hamilelik

22 haftalık gebelik itibariyle anneler kendilerini çok daha iyi ve enerjik hissetmeye başlayabilir. Hamileliğin 3’üncü trimesterine yaklaştıkça hamilelik belirtileri giderek daha az günlük hayatı etkileyecektir.

Yüksek ihtimalle geçtiğimiz hafta yani 21 haftalık hamileyken bebeğinin ilk hareketlerini hissettin. An itibariyle bebeğin artan hızla büyümeye devam edecek ve bu nedenle rahmin genişlemesi, dolayısıyla da çeşitli krampların boy göstermesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta yaşananları öğrenmek için tıklayın: 21 haftalık hamilelik hakkında bilinmesi gerekenler.

Bebek Gelişimi

22 haftalık hamilelikte bebeğin boyu 28 cm, kilosu ise 450 – 550 gram aralığındadır. Bebek, giderek daha çok insana benziyor ve yavaş yavaş fetüs görünümünü kaybetmeye başladı.

Bu haftalarda çekilecek ultrason görüntüleri bebeğinin son haliyle oldukça benzerlik gösterecek, ancak hızlı bir kilo artışı da söz konusu.

22. hafta, bebeğinin gözleri için oldukça kritik bir hafta. Bu hafta içerisinde bebeğin en hızlı ve yoğun gelişimi gözlerinde yaşayacak. Göz kapakları ve pigmentleri hızla gelişiyor.

22 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü

22 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü

22 Haftalık Gebelik Belirtileri

Aslında bu hafta ve takip eden birkaç hafta çok ciddi bir hamilelik belirtisi yaşaman ya da gündelik hayatının zorda kalması söz konusu değil. Yine de bazen aşağıda yer alan hamilelik belirtileri bazı annelerin canını sıkabiliyor. Yaşanması muhtemel gebelik belirtileri şu şekilde;

  • Varisli damarlar,
  • Hemoroid,
  • Karın ve kasık ağrısı,
  • Sırt ağrısı,
  • Vajinal akıntı,
  • Deri çatlağı,
  • Şişmiş el ve ayaklar,
  • Nefes problemleri.

Bilgi al: Hamilelikte karın ve kasık ağrısı

Varisli Damarlar

Kan basıncının ve kanın artması sonucu gebelik süresince varis problemi görülmesi muhtemeldir. Çoğu zaman bacaklarda ortaya çıkan varisli damarların üstesinden gelmek için oturduğunuz yerde çok fazla durmamaya ve ara sıra ayağa kalkıp etrafta gezinmeye dikkat edin. Ayaklarınızı kalbinizin üstünde kalacak şekilde yukarıda tutabilirsiniz.

Detaylı bilgi: Hamilelikte varis nasıl geçer? (ÖĞREN)

Hemoroid

Hemoroid de tıpkı varisli damarlar gibi hamilelik süresince yaşanması beklenen gebelik belirtileri arasında yer alır. Rahmin büyümesi ve kasıklarınıza daha fazla baskı yapmaya başlaması hemoroid sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Şiddetini azaltmak için bol bol su içip, lifli gıdalar tüketmeye ve kısa yürüyüşler yapmaya özen gösterin. Doktorunuza danışmayı da unutmayın.

El ve Ayak Şişmesi

Hamilelikte el ve ayak şişmesi sık yaşanan problemlerden birisidir. Bu beklenen bir semptomdur ve çoğu zaman müdahale etmeyi gerektirmez, ancak şiddetinin yüksek olması ve gündelik hayata etki etmesi halinde doktora başvurulması gerekir. El ve ayaktaki şişmeler doğumdan sonra kendiliğinden tamamen iyileşecektir.

Sırt Ağrısı

Bebeğinizin büyümesiyle vücudunuzun denge merkezi de sapmaktadır. Bu omurganıza ek yük binmesine ya da duruş bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Hamile yastığı ile uyumayı deneyebilirsiniz.

Deri Çatlağı

Deri çatlaklarının ortaya çıkması hamilelik süresince oldukça normaldir. Bebeğinizin ve buna bağlı olarak rahminizin büyümesi derinizin de genleşme sınırlarını zorlamaya devam edecektir, bu çatlaklar hamilelik süresince görülür. Doğum sonrasında ise renkleri solmaya başlar ve çok daha az dikkat çeker. Bol bol su içmek, cilt onarımına katkıda bulunacaktır.

< 21 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 23 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.