21 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

21 haftalık gebelik yolun yarısını tamamlamak anlamına gelir. Bu hafta içerisinde iştahının ve enerjinin arttığını hissedeceksin.

21 haftalık gebelik

Gebeliğin 21. haftası tam anlamıyla bir kilometre taşıdır çünkü yolun yarısı an itibariyle tamamlandı. 21 haftalık gebelik bazı aşırılıkların olduğu haftalardan birisidir, işte anneyi ve bebeği bekleyen değişiklikler!

Annedeki Değişiklikler

Karnınız iyiden iyiye büyümeye devam ediyor. Buna alışmak için normalde olduğundan çok daha geniş kıyafetler giyebilir ve dikey çizgili elbiseleri tercih edebilirsiniz.

Bebeğinizin karnınızda sık sık hareket ettiğini hissetmeniz gerekir, fakat bu öylece günlük yaşantınıza etki edecek şiddette değil bir süre yalnızca karnınıza odaklandıktan sonra fark edebileceğiniz hareketlerdir. Yani şiddetinin düşük olması konusu endişe edilecek bir şey değildir.

Bebekteki Değişiklikler

Bebeğiniz 21 haftalık hamilelik itibariyle 22 santim uzunluğa ulaştı ve aşağı yukarı 340 gram ağırlığında. Bir sebze ile kıyas edilmesi gerekirse havuç boyunda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bebeğiniz ilk defa bu hafta içerisinde gözlerini açabilir. Amniyotik sıvıyı yutması ya da parmaklarının belli olması da mümkündür.

21 Haftalık Hamilelikte Ultrason Görüntüsü

21 Haftalık Gebelikte Ultrason Görüntüsü (KIZ Bebek)

Belirtiler

Bu hafta canınızı en çok sıkacak konu damarlarınızdaki varislerdir. Varislerle ilgili detaylı rehberimizi okumak için “Gebelikte Varis Problemi ve Önleme Yolları” isimli makalemizi okuyabilirsiniz, ancak burada da kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Varis

Rahminiz giderek genişliyor ve baskı yapmaya devam ediyor. Bu durum damarlarınızda varis oluşmasının en önemli nedenidir. Doğumdan sonra da bir süre daha devam eden bu sorundan kurtulmak için çoğu zaman bir şey yapmak gerekmez ve kendiliğinden geçer.

Varisli damarların görünümünü önlemek ve iyileştirmek için:

 • Bacaklarınızı kalbinizden daha yüksekte tutmaya özen gösterin,
 • Uzun süre aynı yerde oturmayın ve arada bir kısa yürüyüşler yapın,
 • Beslenmenize dikkat edin ve bol bol su için.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde en sık karşılaşılan problemlerden birisi de idrar yolu enfeksiyonudur. 21 haftalık gebelik itibariyle bu sorundan muzdarip olma ihtimaliniz çok yüksektir. Rahminizin mesane üzerindeki baskısının artması nedeniyle ortaya çıkan bu sorunu önlemek için doktorunuzla görüşün. İdrar yolu enfeksiyonunu ayırt etmek için gözlemlemeniz gereken semptomlar şunlardır:

 • İdrar yaparken ağrı ve yanma,
 • Daha sık idrara çıkma,
 • Uzun süre idrarını tutamama,
 • Kasık bölgesinde ağrı ve kramp,
 • Titreme,
 • Ateş,
 • Kötü kokulu idrar.

Bu semptomları görmeniz halinde doktorunuza başvurun.

Sivilce ve Ciltte Yağlanma

Akne ve cilt yağlanması 21 haftalık gebelikte yaşanması muhtemel sorunlardan birisidir. Hormonların aşırı çalışması nedeniyle ortaya çıkan bu sorunları önlemek için:

 • Günde iki defa temiz bir şekilde ılık suyla yüzünüzü yıkayın,
 • Kozmetik malzemelerinin yağsız olduğundan emin olun,
 • Saçınız sık yağlanıyorsa her gün yıkayın.

Sağlık Önerileri

Bu hafta itibariyle 1 ile 3 kg kilo almış olmalısınız. Bunun çok üzerinde kilo aldıysanız beslenmenize dikkat etmelisiniz, daha az kilo aldıysanız da doktorunuzla görüşmelisiniz. Fakat daha az kilo alımı sağlıklı besleniliyor olması halinde çoğu zaman endişe etmeyi gerektirmez.

Hamilelikte cinsel ilişki normal bir gebelikte ve karmaşık bir durum söz konusu olmadığında tamamen güvenlidir.

Bu nedenle cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sorun yoktur. Fakat riskli bir hamilelik söz konusuysa cinsel aktivitenin güvenli olup olmadığını öğrenmek için mutlaka doktorunuzla görüşün.

< 20 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 22 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.