20 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

20 haftalık gebelikte çoğu kadın bebeğinin cinsiyetini ve rahatsızlığı olup olmadığını gösteren bir anatomi taraması yaptırır.

20 haftalik gebelik 315x225 - 20 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

20 haftalık gebelik hamileliğinin tam ortası olarak düşünülebilir ve hissedeceğin hamilelik belirtilerinin de zirvede olduğu bir hafta olarak tasvir edilebilir.

Bu hafta açlığın sanki hiç giderilmeyecekmiş gibi bir his olarak canını sıkabilir, ancak canını sıkmana gerek yok bu neredeyse tüm gebelerde 20 haftalık gebelik itibariyle sıkça rastlanan bir durum.

Yüksek ihtimalle artık bebeğinin cinsiyetini öğrendin ve karnında ciddi anlamda şişmeye başladı, yapılacakları, anne adayındaki değişiklikleri ve gebelik belirtilerini daha yakından tanıyalım..

Bir bakışta özet

Aşermeye başlayabilirsiniz, ancak sağlıksız yiyeceklerden olabildiğince uzak durmanız çok önemli. Bebeğinizin ilk tekmelerini hissetmeniz oldukça muhtemel. Kasılmalar genellikle endişelenmeyi gerektirmez, ancak kanamayla birleşmesi halinde doktora başvurulması gerekir. Kasılmalar hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Anne Adayındaki Değişiklikler

Bebeğinin hareket ettiğini hissetmeye başladın mı?

Annedeki değişiklikler arasında bu hafta açık ara en öne çıkan durum karında hissedilecek tekme ve yumruklar olacaktır.

Eğer daha önce bir doğum yaptıysanız tekme ve yumrukları 16 haftalık gebelik itibariyle hissetmeye başlamış olabilirsiniz, ancak ilk defa anne olacaklar yüksek ihtimalle bu haftadan itibaren bu hisleri yaşayacaktır.

Bu hafta itibariyle anne adayları otobüslerde kendilerine daha sık yer verildiğini gözlemleyebilir. Karnınız şişmeye başladı, ancak halen hamile olup olmadığınız tam olarak anlaşılamıyor.

Bu sırada maruz kaldığınız bakışlar canınızı sıkmasın ve sizi strese sokan şeylerden uzak durmaya çalışın.

Yorgunluk ve halsizlik halen müzdarip olduğunuz bir gebelik belirtisi olabilir, bunun için iyice dinlendiğinizden ve sağlıklı beslendiğinizden emin olun.

Hamilelikte nasıl sağlıklı besleneceğini öğrenmek için tıkla

Kilo Alımı

Hamileliğin ilk haftasından itibaren bu haftaya gelene kadar 3,5 – 9 kg arasnda kilo almış olman gerekir. Yani hamilelikten önce 50 kiloysanız bu hafta itibariyle 55 veya 60 kilo olmanız herşeyin yolunda olduğunu gösterecektir.

Bebek Gelişimi

20 haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık olarak 17 santimetre kadardır. Bebeğin bir meyve ile mukayese edilecek olursa muz büyüklüğünde olduğu söylenebilir. 20 haftalık bebek kaç gram olur diye merak ediyorsanız, bebeğinizin ağırlığının yaklaşık olarak 300 gram olduğunu bilmeniz iyi olacaktır.

Bebeğinizin kafasında saçları oluşmaya başladı, lanugo ismi verilen ince tüyler ise vücudunun heryerini kaplıyor.

Eğer daha önceden doğum videoları izlediyseniz beyaz bir madde görmüş olabilirsiniz. Doğumdan hemen önce ortaya çıkan bu maddenin adı vernix caseosa’dır ve 20 haftalık hamilelikte oluşmaya başlayan bir katmandır.

Vernix caseosa görevi itibarıyla bebeğinizi sıvıdan korur ve dıştan gelecek müdahalelere karşı da bedeni savunduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda bebeğinizi sarmalayan koruyucu bir katman olarak düşünülebilir.

20 Haftalık Gebelik Belirtileri

İkinci trimesterinizin tam olarak ortasındasınzı ve bu hafta itibariyle biraz daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. İştahınız geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi kapalı değil, ki bu oldukça etkileyici bir gelişme.

Gebeliğin 20. haftasında karşılaşacağınız hamilelik belirtileri şu şekildedir;

  • Ağrılar
  • Deri çatlağı
  • Cilt pigmentasyonu
  • Aşerme
  • Kasılmalar

Aşermek

Hamilelikte sıkça karşılaşılan aşerme, anne adayının bir gıdaya karşı inanılmaz bir istek duyması anlamına gelebilir.

Anne adayları genellikle turşu veya dondurmaya aşermektedir ve doğru bilinenin aksine aşermenin bebeğin ihtiyaçlarını karşılamakla bir alakası yoktur.

Frontiers in Psychology tarafından konuya ilişkin yayınlanan bir makalede bu durumun tamamen psikolojik olduğu ve zararlı yiyecekleri canın istemesi halinde sevilen yiyeceklerden mümkün olduğunca zararsız olanları seçerek azar azar yenilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

*Frontiers in Psychology’nin yazısına ulaşmak için tıkla.

Tavsiyeler

Anatomik tarama için oldukça iyi bir hafta, bebeğinizin beyninden parmak uçlarına kadar her detayının incelenmesi ve herşeyin yolunda olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

Amniyotik sıvı seviyesini, plasentanın vücudun neresinde bulunduğunu ve bebeğinizin cinsiyetini gözler önüne serecek bu tarama oldukça önemlidir ve mutlaka yapılması gerekir.

Dışarı çıkıp düzenli yürüyüşler yaparak temiz havayı içinize çekin. Dilerseniz bir hobi edinmeyi düşünebilirsiniz.

Ne Zaman Acilen Doktora Gitmelisin

Bu hafta bazı kasılmalarla karşılaşabilirsin, ancak bu kasılmalar tüm hamile kadınların başına gelir. Bu yüzden endişe etmeyi gerektirmez, ancak ağrı çok şiddetliyse ve vajinal kanama mevcutsa erken doğum belirtisi olabilir ki bunun için hemen bir doktora başvurman iyi olacaktır.

< 19 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 21 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.