19 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

19 haftalık gebelikte, bebeğiniz sağlıklı bir şekilde gelişmişse 2. düzey ultrason ile cinsiyeti belirlenebilir. Daha fazlasını öğrenin!

19 haftalık gebelik

19 haftalık gebelik ile neredeyse yolun yarısında sayılırsınız. Bu hafta birkaç farklı nedenden dolayı önemli bir hafta olarak düşünülebilir.

Halen bebeğinizin hareket ettiğini hissetmediyseniz yüksek ihtimalle bu hafta ilk çarpıntıları hissedeceksiniz. Bu haftaya kadar karnınızda bir bebeğiniz olduğunu hissetmemiş dahi olabilirsiniz, ancak bebeğiniz giderek aktifleşiyor ve bunun bazı sonuçları olacak.

Yine bu hafta içerisinde bir ultrason çektirmeniz muhtemel. İlk 3 aylık dönemde çekilen 1. seviye ultrasona nazaran çok daha detaylı bir incelemenin yapılacağı bu ultrasonda bebeğinizin organları dahi ayrıntılı şekilde görülebilecek.

Bu sayede bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyüp büyümediğini kontrol edip müdahalede bulunulması gerekirse önlem alınabilmiş olacak.

Bir bakışta özet

Bebeğiniz duygusal sinir merkezlerini geliştiriyor. Böbrekler sindirime başlayacak. Anne adayı için yorgun bir hafta olabilir.

Anne Adayındaki Değişiklikler

Bedeniniz, minik bebeğinize geçicide olsa hoş ve konforlu bir ev yapmak için çok çaba gösteriyor. Karnınızda meydana gelen bu hareketlenmenin sonuçları yorgunluk ve halsizlik olabilir, ancak bazı anne adaylarında bu durumun tam zıttı ile karşılaşılabiliyor.

Hafta hafta hamilelik

Yüksek ihtimalle her 5 gebeden 4’ü gibi sizde 9. haftada yorgunluk ve halsizlikle karşılaşacaksınız.

Meydana gelecek diğer değişiklikler ise kilo alımıyla ilgili olacak. Geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi kilo almaya devam edeceksiniz ve buna ek olarak göğüslerinizde çok ciddi bir büyüme fark edeceksiniz.

Göbeğinizin altından kasıklarınıza doğru inen kahverengi bir çizgi fark edebilirsiniz. Bu çizgi doğuma kadar size eşlik edecek, ancak gebelikten bir süre sonra kendiliğinden kaybolacaktır.

Bebek Gelişimi

Bebeğiniz yaklaşık olarak 18 santimetre uzunluğa ulaştı, ağırlığı ise yaklaşık olarak 200 gram kadar.

Bebeğinizin böbrekleri çoktan idrar üretmeye başladı.

Empati kurma, anlayış gösterme ve diğer duyguların merkezi olarak kabul edilen bölgeler ise beyindeki gelişimlerine hızla devam ediyor.

Eğer bebeğinizin cinsiyeti belli olduysa ve kız çocuğunuz olacaksa, kendisi çoktan 6 milyon kadar yumurtalık üretti ve cinsel gelişimi halen devam ediyor.

Bebeğin cildini saran tüyler tıpkı şeftali kabuğundakiler gibi görünmekte. Doğumdan sonra bu tüylerin tamamı dökülecek ve yenileri çıkacak olsa da şimdilik doğuma kadar kendisine eşlik edecek.

19 haftalık bebek hareketleri giderek şiddetlenmekte. Bebeğiniz, artan enerjisini bol bol hareket ederek tüketmeye çalışacak.

19 Haftalık Hamilelik Belirtileri

İkinci trimesterinizde karşılaşacağınız hamilelik belirtileri şu şekildedir;

 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Sık idrara çıkmak
 • Kilo almak
 • Büyüyen ve hassaslaşan göğüsler
 • Karında kahverengimsi bir çizgi
 • Sabah bulantısı
 • Mide ekşimesi
 • Uykusuzluk
 • Dolgun ve parlak saçlar
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi

Bu belirtilere ek olarak hamilelik boyunca karşılaşacağınız tüm hamilelik belirtilerine ilişkin detayları okumak isterseniz şu makalemize bakın;

Hamilelik belirtileri

Bulantı Nasıl Geçer

Mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi problemleri geçtiğimiz haftalarda bırakmış olmanızı dilerdik, ancak bunu okuduğunuza göre sizde her 4 hamile kadından 2’si gibi halen bu rahatsızlıklara sahipsiniz.

Mide bulantısı veya mide ekşimesini gidermek için öncelikle bir doktorla görüşün, artık bunun vakti geldi..

Doktorunuzla görüştükten sonra ek olarak zencefil ve nane gibi gıdaları yemeklerinizde tüketmeyi ihmal etmeyin. Bu gıdalar mide için oldukça yararlıdır ve tedavi konusunda size ciddi katkı sağlayacaktır.

Öğünlerinizi küçültün, ancak daha sık yemek yiyin. Bu yöntem özellikle mide ekşimesinin giderilmesi için önemlidir.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer

Sivilcelerin mi var?

Eğer sivilceler çıkmaya başladıysa, sivilcelerden kurtulmak için şu yazımıza göz atın;

Bilgi al: Hamilelikte sivilceler nasıl geçer

Uykusuzluk Nasıl Geçer

Yan tarafa doğru yatmayı alışkanlık haline getirmiş hamileler için uykusuzluk çok büyük bir problem değil, ancak yüzüstü veya sırtüstü uyumaya alışkın kadınların sayısı da azımsanamaz.

Hamilelikte uykusuzluğun en önemli nedeni uyku pozisyonunda yaşanan sorunlardır. Bu nedelne öncelikle sağınıza veya solunuza doğru yatmanız gerektiğinin bilincinde olun.

Daha sonra bu pozisyonda uyurken size katkıda bulunacak hamilelik yastıklarını satın almayı düşünün.

Gün içerisinde egzersiz yaptığınızdan ve kafein konusunda dikkatli davrandığınızdan emin olun.

Gece yatmadan önce ılık süt içmek çok daha rahat bir uyku çekmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

19 Haftalık Ultrason

19 WEEK ULTRASOUND GENDER REVEAL

Ne zaman Endişelenmelisin

Kasığınızda ve karnınızdaki krampların ciddileşmesi halinde doktorunuzla bu durumu paylaşın. Birkaç dakikadan uzun süren fiziksel her ağrı müdahaleyi gerektirebilir ve mutlaka araştırılmalıdır.

Ateş, kusma, kanama ve vajinal akıntı ile karşılaşmanız halinde bir hastaneye başvurun.

Baş ağrısı çok sık rastlanan bir hamilelik belirtisidir ve genellikle müdahale gerektirmez. Fakat baş ağrınız günlük hayatınızı etkileyecek düzeye ulaştıysa doktorunuzdan ilaç talebinde bulunmayı düşünebilirsiniz.

Tavsiyeler

Sağlıklı beslendiğinizden, gerekli soruları doktor ve hemşirelere sormaktan çekinmediğinizden emin olun.

Ağrılarınızın şiddetini ve sıklığını mutlaka takip edin ve doktorunuzun ağrılarınız ile ilgili size soracağı ilk şeyin bunlar olduğunu unutmayın.

Eşiniz ile maddi konuları konuşmaya başlamanız için iyi bir zaman, doğum yaklaşıyor ve yapılması gereken ödemeler olacak.

< 18 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 20 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.