18 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

18 haftalık gebelikte bebeğinizin ilk defa hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyeti de belli olabilir. Anne adayında görülecek değişiklikleri, bebeğin gelişimini ve bilmeniz gerekenleri öğrenin!

18 haftalık gebelik

18 haftalık hamilelik annelerin neredeyse oluşabilecek her hamilelik belirtisi ve semptomunu aynı anda yaşadığı, pek sıcak karşılanmayan bir haftadır. Çoğu anne bu hafta içerisinde daha önce karşılaşmadığı türden karın ağrıları ya da sancılarla karşılaşacaktır. Nadiren de olsa şanslı sayılabilecek küçük bir grup, hiç gebelik semptomu yaşamadan bu haftayı atlatabilir.

 

Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin 18. haftasında bebeğinin boyu yaklaşık olarak 14 cm, kilosu ise yaklaşık olarak 200 gr kadardır. Bebeğinizin duyu organlarına ilişkin ciddi ve hızlı gelişmelerin olacağı bu hafta oldukça önemlidir. Bebeğinin kulakları artık kafasının dışarısından görünecek şekilde gelişmiştir ve sesinizi algılayabilir.

Bebeğinin gözlerine ilişkinde güzel gelişmeler vardır. Örneğin bebeğin artık olması gerektiği yere yerleşen gözlerinden ışığı algılamaya başlayabilir. Bebeğinizin duyu organları ile beyin arasındaki koordinasyonu sağlayacak miyelin adı verilen sinir hücresi de hızla gelişiyor.

Pek çok hamile, 18 haftalık hamilelikte bebeğinin ne durumda olduğunu öğrenip doktor tavsiyesi almak için ultrasona başvuruyor. Eğer bebeğinizin ultrason sırasında utangaç davranmazsa yüksek ihtimalle cinsiyetini de öğrenirsiniz.

Anne Adayındaki Değişiklikler

18 haftalık gebeliğe gelinceye kadar yüksek ihtimalle karnını iyice büyüttün. İkinci trimesterde, sağlıklı kilo aldığını söyleyebilmesi için bir anne adayının mutlaka yaklaşık 4-5 kilo almış olması gerekir. Hamileliğin her ayında da ortalama 1-2 kilo alması beklenir.

Bu rakamlar, gebeliğe başlarken kaç kilo olduğunuzla bağlantılıdır ve buna göre değişebilir.

Bebeğin gün geçtikçe daha hareketli oluyor ve bu durum karnında farklı şeyler hissetmene neden olabilir. Kelebeklenme ve gıdıklanma hissi 18. haftada en sık yaşanan gebelik belirtilerindendir.

18 Haftalık Hamilelik Belirtileri

Yüksek ihtimalle bu hafta yaşayacağınız gebelik belirtilerinin şiddeti geçtiğimiz dönemlere nazaran çok daha az olacak. İlginç bir hamilelik belirtisi canınızı sıkabilir; bir yandan çok enerjik hissederken diğer yandan hiçbir şey yapmak istemeyebilirsiniz. 18. haftada yaşayacağınız diğer belirtiler şu şekildedir;

 • Ellerde ve kollarda karıncalanma veya uyuşma hissi
 • Karpal tünel sendromu
 • Kasılma
 • Ellerin, ayakların altının veya karnın kaşınması
 • Göbeğinizin aşağısından kasıklarınıza doğru inen kahverengi bir çizgi
 • Mide ekşimesi
 • Gaz
 • Şişkinlik
 • Daha sık idrara çıkma isteği
 • Tıkanma
 • Baş dönmesi

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu hamile kadınlar arasında çok sık görülen bir belirtidir. Bilekte sıkışan bir sinirin neden olduğu bu sendrom, ellerinizde ve kollarınızda karıncalanmayla birlikte uyuşma ve ağrıya neden olacaktır. Gebe kadınların yarısından fazlası bu hamilelik belirtisiyle mutlaka karşılaşır.

Nasıl geçer?

Şöyle ki; bilgisayarın başında çok oturduğunuz bir işte çalışıyorsanız ortamınızda ergonomik değişiklikler yapmayı amaçlayın.

Blender, elektrikli süpürge vb. titreşime neden olan aletlerden uzak durun ve elinizle ağrıyan bölgeyi yavaşça ovun.

İyi haber ise karpan tünel sendromunun doğumdan hemen sonra kendiliğinden geçecek olmasıdır. Bu sendromun sizde görüldüğünden eminseniz mutlaka doktorunuzla görüşün.

Vücutta Ağrılar

Sırtınız, kasıklarınız veya uyluklarınız ciddi şekilde ağrıyabilir.

Rahminizin genişlemesiyle birlikte şişen karnınız vücudunuzun denge merkezini değiştirir, ancak vücudunuz bu yeni duruma kısa sürede alışamaz.

Şişen karnınız ve duruş bozuklukları bu gibi ağrılara neden olabilir.

Vücut ağrıları için tavsiye yazılar:

Gece yatarken bacaklarınızda kramp görülme ihtimali de çok yüksektir. Yatmadan hemen önce bacaklarınızı nemlendiriciyle ovun ve rahat bir pozisyonda uyuyun.

Kaşıntı

Karnın kaşınması, ancak kaşınması halinde dahi geçmemesi ve içten gelen bir kaşıntı hissi gebeliğin en sık rastlanan belirtilerindendir.

Karındaki kaşıntının yanında, ellerde ve ayak tabanlarında hissedilen kaşıntı bazen can sıkıcı olabiliyor.

Bu kaşıntı tercih ettiğiniz kumaş nedeniyle olabilir, bu nedenle öncelikle kaşınan bölgeyle en çok temas eden kıyafetinizi ve en çok giydiğiniz çoraplarınızı farklı kumaşlardan yapılmış olanlarala değiştirin.

Eğer bu yazıyı okuyorken karnınız, elleriniz veya ayaklarınız kaşınıyorsa anlık bir çözüm önerisi olarak nemlendirici kullanmayı deneyebilirsiniz. Nemlendirici kremle kaşınan bölgeyi kibarca ovun.

Ancak kumaşları değiştirmeyi unutmayın, çünkü nemlendirici kalıcı çözüm olmayacaktır.

Kahverengi Çizgi (Linea Nigra)

Karındaki gerilme dolayısıyla ortaya çıkan linea nigra yani göbekten kasıklara doğru inen kahverengi çizgi, hamile kadınların neredeyse yüzde 90’ında görülmektedir.

Genellikle hamileliğin ikinci üç aylık döneminde ortaya çıkmaya başlarlar ve önlemek için yapılacak pek birşey maalesef yoktur.

Tavsiyeler

Eğer bir diş hekimiyle görüşmeyeli uzun zaman olduysa şimdi tam vakti!

Bu haftaya kadar yaşanan hamilelik belirtileri yüksek ihtimalle diş etlerinizin tahriş olmasına ve kanamasına neden oldu.

Gebelik, diş ve diş eti rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kalıcı bir rahatsızlığın ortaya çıkmaması için dişlerinizi düzenli olarak muayene ettirin.

Doğumu nerede yapacağınızı düşünmeye başlamanızın artık vakti geldi. Gebeliğin neredeyse yarısını tamamladınız ve bu gibi kritik kararlar için araştırma yapmanız gerekir. Önünüzde henüz bolca zaman varken bu kararı vermeniz, ciddi bir stresten kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı bir beslenme düzenini takip ettiğinizden, zararlı yiyecek ve içeceklerden kaçındığınızdan emin olun. Eğer hamilelikte beslenme konusunda henüz araştırma yapmadıysanız beslenme üzerine yazdığımız rehberi okuyun, bilmeniz gerekenleri öğrenin;

Ne Zaman Endişelenmelisin

İkinci üç aylık dönemde aşağıdakilerden birisiyle karşılaşmanız halinde doktora başvurmalısınız;

 • Vajinal kanama
 • Akıntı ve vajinal bölgede koku
 • Ateşlenme
 • Titreme
 • İdrara çıktığınızda yanma veya ağrı hissi
 • Kasıklarınızda kramp veya ağrı

Ayak bilekleriniz, yüzünüz veya ellerinizde ciddi bir şişme gözlemliyorsanız ya da hızla şiştiğini fark ediyorsanız doktorunuzla görüşün.

Ayrıca yen ilaçlar veya bitkisel yöntemler denemeden önce doktorunuzla görüşmeyi de unutmayın.

< 17 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 19 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.