17 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

17 haftalık gebelikte, annede siyatik sinir ağrıları, kabızlık, gaz, mide bulantısı, mide ekşimesi gibi gastrointestinal problemler görülebilir. Tavsiyelere ve bilinmesi gerekenlere göz atın!

17 haftalik gebelik 315x225 - 17 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi


17 haftalık gebelikte bazı hamilelik belirtilerinin artık yavaş yavaş geçmesi gerekir. Umarız, an itibariyle geçtiğimiz haftalarda yaşadığın ağrı ve acılardan kurtulmuşsundur.

Bir bakışta özet

Bebeğiniz vücudunu ısıtabilmek için yağ dokusu geliştiriyor. Siyatik sinir ağrınızın farklı bir şey olmadığından emin olmak için doktorunuzla görüşün. Kabızlık ve gaz problemini basit değişiklikler ile önlemeniz iyi olacaktır.

Annedeki Değişiklikler

An itibariyle gebeliğin ikinci üç aylık dönemindeki semptomlarla karşılaşman mümkün olabilir, ancak mide bulantısı, yorgunluk ve halsizlik gibi gebelik belirtilerinin de artık yavaş yavaş geçmesi gerekir.

Rahminizde hızla büyüyen bebeğiniz bulunduğu ortamı genişletmeye devam ederken, organlarınız da bundan nasibini alır.

Rahminizin büyümesiyle birbirine yaklaşmaya başlayan organlarınız; mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Gastrointestinal (GI) sorunların baş göstermesi de mümkündür.

*gastrointestinal : mide ve bağırsak gibi sindirim sisteminin etkin organlarını karşılayacak bir terim anlamında kullanılmaktadır.

Bilgi al: Hamilelikte karın ağrısı

Kilo Alımı

Eğer hamileliğin başlangıcında beden kitle indeksiniz 18,5 ile 24,9 arasında ise almanız gereken kilo miktarı 2,5 – 6 kg aralığında olmalıdır.

Bunun anlamı hamilelikten önce 50 kiloysanız hamileliğin 17. haftasında 52 ila 56 kilo arasında olmanız gerektiğidir.

Kilo alımı; yaşam şartları, beslenme düzeni ve diğer sağlık sorunları nedeniyle tabii ki farklılık gösterebilir, ancak genel ortalama yukarıdaki gibidir.

Beden kitle indeksinizi bu araç ile hesaplayabilirsiniz.

Hesapla

Bebeğin Gelişimi

17 haftalık hamilelikte bebeğinizin boyu 12-13 santimetreye kadar uzayabilir. Ağırlığı ise yaklaşık olarak 115 ila 140 gram arasında değişecektir.

Eğer bir sebze ile tasvir edilecek olunursa ‘Soğan’ şu an bebeğinizin büyüklüğü ile bağdaştırılabilir.

Gebeliğinizin 17’nci haftasına kadar kıkırdak dokudan oluşan iskelet yavaş yavaş kemik haline gelmeye başladı. Bebeğinizin vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olacak yağ dokusu da kas dokusunun altındaki yerini alıyor.

17 Haftalık Gebelik Belirtileri

Gebelik takibinizin 17’nci haftasında karşılaşmanızın muhtemel olduğu bazı hamilelik belirtileri

  • Mide ekşimesi
  • Hazımsızlık
  • Mide bulantısı
  • Gaz
  • Kabızlık
  • Cilt pigmentasyonu
  • Siyatik sinir ağrısı

Gastrointestinal Sorunlar

Mide yanması, hazımsızlık ve mide bulantısı gibi Gastrointestinal sorunlar gebeliğinizde karşılaşabileceğiniz en yaygın rahatsızlıklardan yalnızca bazılarıdır ve hamilelik sürecinde neredeyse tüm kadınlar tarafından en az birisi tecrübe edilir.

Mide ekşimesi, yediklerinizin boğazınıza tekrar gelmesi ve yemek yemek istememeniz Gastrointestinal sorunların bir sonucu olmaktadır ve mutlaka üzerine gidilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Doktorunuz mide ekişmesi için sizden bir talep bekliyor olabilir, eğer bu sorunlar çok fazla canınızı sıkmaya başladıysa mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Çünkü yüksek ihtimalle doktorunuz açısından bu sorunların müdahale gerektirdiği nokta sizden bir şikayet geldiği noktadır.

Gaz ve kabızlık hamileliğinizi olumsuz yönde etkileyebilecek oldukça sık rastlanan Gastrointestinal sorunlardır. Bu rahatsızlıkları beslenme ve yaşam tarzınızda yapacağınız basit değişikliklerle aşmanız mümkün. Yüksek lifli besinlerle beslenmeyi, bol bol su tüketmeyi deneyin.

Bilgi Al: Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir

Sık sık ayağa kalkıp evi turlamayı da unutmayın.

Cilt Pigmentasyonu

Yüzünüzde ve göğüslerinizde kahverengi veya siyah lekeler oluşuyorsa bunun sebebi yüksek ihtimalle bir hamilelik belirtisi olan cilt pigmentasyonudur.

Gebelik maskesi olarakta adlandırılan bu durum için yapılan araştırmalar, sebebinin hormon değişiklikleri olduğunu tespit etti.

Cilt pigmentasyondan korunmanın en etkili ve basit çözümü güneş ışığından uzak kalmaya çalışmaktır. Özellikle öğle saatlerinde güneşin UV ışınlarından korunmak için şapka ve gözlük takmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Siyatik Sinir Ağrısı

Belinizden kalça ve bacaklarınıza doğru inen bir ağrı ve yanma hissi siyatik sinir ağrısının en ayırt edici özelliğidir.

Araştırmacılar gebe kadınların bu ağrıyı neden yaşadığını henüz tespit edemedi, ancak çalışmalar halen sürüyor.

Ağrı genellikle bacaklarınızdan birisinde ciddileşir ve sadece orası ağrıyormuş gibi hissettirebilir.

Bir havuza gitmeyi ve biraz yüzmeyi deneyin. Yüksek ihtimalle yüzmeniz bacak ağrınızı hafifletecektir. Eğer evinizde küvetiniz bulunuyorsa içerisini suyla doldurup bacaklarınızı yukarı aşağı harekette ettirebilirsiniz.

Tavsiyeler

Alçak topuklu veya hamilelik için özel olarak üretilen ayakkabıları edinin. Göbeğiniz şişerken duruşunuzdaki bozukluklar ciddi sırt ve bel ağrılarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu durumu engellemek için yapabileceğiniz en etkili çözüm ise ayakkabı seçiminize dikkat etmek olacaktır.

Bebeğinize isim düşünmeye başlayın. Yüksek ihtimalle bu noktada bebeğinizin cinsiyetini öğrenmişsinizdir, çoğu kadın 16-20 haftalık hamilelikte bebeğinin cinsiyetini öğreniyor.

Ne Zaman Endişelenmelisin

Düşük riski 17 haftalık hamilelikte her ne kadar azalmış olsa da halen bir ihtimal vardır.

Vajinal kanama veya sızıntıyla birleşen bir karın ağrınız varsa derhal doktorunuza başvurun. Ateşiniz varsa da bir hastaneye gitmeniz gerekiyor.

Siyatik sinir ağrısı çok şiddetlenirse ve farklı bir rahatsızlık olduğundan şüphelenirseniz bundan emin olmak için doktorunuza başvurun.

< 16 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 18 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.