16 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

16 haftalık gebelikte anne adayındaki değişiklikler, bebeğin gelişimi, hamilelik belirtileri ve bilmeniz gerekenleri öğrenin.

16 haftalik gebelik 315x225 - 16 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

Gebeliği yarılamanıza neredeyse 4 hafta kaldı ve 16 haftalık gebelik ile en heyecan verici dönemlerden birisine girmek üzeresiniz. Bebeğinizin hareket ettiğini beklenmedik bir anda hissetmeniz oldukça muhtemel!

Eğer bu ilk hamileliğiniz ise bebeğinizin atacağı ilk tekmeyi veya hareket etmesini hissetmeniz bir veya iki hafta kadar sonra olabilir. Çoğu kadın bebeğinin hareket ettiğini dışarıdan göremese de hisseder. Bu genellikle hareket halindeyken olması nedeniyle hissetmeyi güçleştirir, ancak bu haftalarda bebeğinin hıçkırdığını dahi hisseden anneler vardır.

Bir bakışta

Bebeğiniz ilk hareketlerini bu hafta yapabilir. Annede yaşanacak değişikliklerin neredeyse hepsi iyi yönde. Gebelik belirtileri yavaş yavaş azalıyor, ancak halen endişelenmeyi gerektirebilecek şeyler var.

Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin ikinci trimesteri yani ikinci üç aylık dönemi ‘gebeliğin balayı’ olarak nitelendirilir. Bunun sebebi ise anne adayının henüz bir veya iki hafta önce olduğundan çok daha huzurlu ve rahat hissetmesidir.

Haftalar ilerledikçe azalan gebelik belirtileri ve semptomlar, hamileliği çok daha çekilebilir kılmaktadır ve ikinci üç aylık dönem gebeliğin en sevilen dönemidir.

Yüksek ihtimalle doktorunuzla yapacağınız bir sonraki görüşmede sırt üstü uyumamanız gerektiğiyle ilgili tavsiyelerde bulunulacak. Bu, vücudunuzu desteklemek adına fazladan yastık kullanmanız gerektiği anlamına gelecektir. Uyku ve dinlenme çok önemli olduğundan dolayı bu eylemlerden maksimum verimi almalı, ancak hamileliğinize zararlı şeylerden de kaçınmalısınız. Sırtüstü uyumanız da zararlı olan şeylerdendir.

Uyku kalitenizi arttırıcı ve gebeliğe özel üretilen bazı hamilelik yastıklarını satın almayı düşünebilirsiniz. Bu yastıklar, gebelik için özel olarak tasarlanmıştır ve uyku kalitenizi ciddi denilebilecek şekilde arttırır.

Bebek Gelişimi

Bebeğiniz gebeliğin 16. haftası itibarıyla çok daha hareketli bir yapıya bürünecektir. Dolaşım ve idrar sisteminin hızla geliştiği şu günlerde okkalı bir tekme yemeniz muhtemel.

Bebeğinizin gözleri, kulakları ve dudakları olması gerektiği yani kalıcı olarak duracağı yere artık yerleşmiştir ve çok daha normal bir görünüm kazanmıştır.

Bebeğinizin kafası da geçtiğimiz aylara göre çok daha dik duruyor.

Bebeğinizin bacakları hızla uzamaya devam ediyor ve eğer bebeğiniz kız olacaksa yumurtalıklarında binlerce yumurta oluşmaya başladı.

Gebeliğin bu aşamasında bebeğiniz kafasından cinsel organına kadar ölçülür. 16 hafta içerisinde çoğu bebek 11 santimetre uzunluğa erişmiştir, kilosu ise yaklaşık olarak 100 gram kadardır.

Bir avokado ile gözünüzde canlanabilir.

Yinede kısa süre içerisinde bebeğinizin boyunu çok daha yüksek rakamlarla ifade edeceğimizi unutmayın. Çok yakında bebeğiniz bir anda hızla uzamaya başlayacak.

Hamilelik Belirtileri

Çoğu kadın, gebeliğin 16. haftasında sabahları mide bulantısından şikayet eder. Bunun yanında unutkanlık başlangıcı ve konsantre olmakta zorlanmanız da muhtemeldir.

Geçtiğimiz haftalarda yaşadığınız gebelik belirtilerinden çoğu bu hafta da aynen devam eder. 16 haftalık gebelikte karşılaşacağınız hamilelik belirtileri şu şekildedir;

 • Artan kan hacmi nedeniyle çok daha parlak bir cilt.
 • Kabızlık sorunu
 • Mide ekşimesi ve / veya bulanması
 • Burun kanaması
 • Gaz
 • Kilo almaya devam
 • Hemoroit
 • Unutkanlık
 • Konsantre olmakta güçlük çekmek ve dikkat dağınıklığı

Yaşadığınız bu belirtiler canınızı sıkıyorsa, doktorunuzla veya hamileliğinde benzer belirtileri yaşamış bir arkadaşınızla konuşun.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer

Hamilelik Işıltısı

Vücudunuzdaki kan miktarının artması neticesiyle yüzünüz çok daha parlak görünebilir. Giderek aktifleşen hormonlar, bu günlerde cildinizi çok daha parlak ve ilgi çekici bir görünüme bürüyebilir.

Eğer yüzünüz çok yağlanırsa ve bu durum sizi rahatsız ederse, yağsız bir cilt temizleyicisi kullanın.

Kabızlık

Kabızlık, ciddi anlamda problem teşkil edebilecek bir gebelik belirtisidir ve mutlaka giderilmesi gerekir. Taze ve kurutulmuş meyveler tüketmeyi deneyin.

Yüksek lifli besinler ve bol bol su tüketimi kabızlığın kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır. Badem, fasulye, kepekli ekmek ve diğer tahılları tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Bilgi Al: Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir

Mide Ekşimesi

Eğer mide ekşimesi giderek daha kötü bir hal alıyorsa, tetikleyici gıdalar bulunması muhtemeldir. Kızarmış veya baharatlı gıdalar genellikle mide ekşimesine neden olmaktadır.

Bu gibi gıdalardan bir süre uzak durmayı deneyin ve ne olacağını görün.

Burun Kanaması

İlk bakışta endişe verici bir belirti gibi görünebilir, ancak ara sıra burun ve diş eti kanamaları görülmesi gebelikte oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Burun kanaması genellikle zararsızdır ve buna artan kan hacminiz neden olur. Burnunuzdaki küçük kılcal damarlar, taşıyabileceğinden fazla kan taşımaya zorlanınca yırtılır ve burnunuz kanar, işte hepsi bu!

Burun kanamasını geçirmek için

 1. Kafanızı kalbinizden daha yukarıda tutun.
 2. Başınızı eğmeyin.
 3. İşaret parmaklarınızla burnunuzu 5 dakika kadar kapatın.
 4. Burnunuzun üzerine buz torbası koyun ve selpakla sızan kanı temizleyin.

Tavsiyeler

Mide bulantısının geçtiği veya geçmeye başladığı şu günlerde egzersiz rutini edinmenin tam vakti!

Tatlı ve gereksiz şekerlerle dolu besinlerden uzak durmaya çalışın. Eğer canınız çok tüketmek isterse meyveli yoğurt gibi daha makul seçeneklere yönelin.

Tuzlu gıdalara karşı dikkatli olun ve mümkünse bunların alternatiflerini tüketmeyi deneyin. Protein ve kalsiyum içerikli gıdalar her zaman dostunuzdur!

Önerilen içerik: Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Rehberi

Gün içerisinde en az 30 dakika boyunca yürüyün. Yüzmek ve yürümek yapabileceğiniz en sağlıklı egzersizlerdendir, ancak bir egzersiz rutinine başlamadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Diğer yandan beşik, bebek koltuğu, bebek monitörleri ve bebeğinize yönelik diğer eşyaları ürünleri araştırmak için iyi bir haftadasınız.

Ne Zaman Endişelenmeli

Bebeğinizin düzenli olarak hareket ettiğini hissediyorken bir anda 12 saat boyunca bebeğinizin hareketsiz kaldığını farkederseniz, hastaneye başvurmanızda fayda var.

Bebeğinizin hareket ettiğini henüz hiç hissetmediyseniz endişelenmeyin, 20 haftalık gebeliğe kadar hareket hissedilmeyebilir.

Kanama ve göğüsteki lekelenmelerle birlikte ciddi bir karın ağrınız varsa bunu doktorunuzla paylaşmalısınız.

< 15 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 17 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.