15 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

15 haftalık gebelikte bebeğin gelişimi, anne adayını bekleyen değişimler ve ultrason görüntüleri hakkında bilmeniz gerekenleri keşfedin!

15 haftalik gebelik 315x225 - 15 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

15 haftalık gebelik, anne adaylarının yavaş yavaş rahatlamaya başladığı dönemlerin habercisidir. Bu haftadan sonra mide bulantısı, yorgunluk ve halsizlik gibi hamilelik belirtilerinden çoğu günler geçtikçe azalmaya başlayacaktır.

İlerleyen haftalardan itibaren arkanıza yaslanarak gebeliğin keyfini çıkarabilirsiniz. Yapmanız gerekenleri öğrenmek için ise Öneriler başlığının altındaki paragrafı okuyabilirsiniz. Duruş bozuklukları ve bazı rahatsızlıklar mutlaka giderilmesi gereken sorunlardır.

 

Belirtiler ve Değişimler

Daha önce de söylediğimiz gibi, 15. haftada annede fiziksel olarak önemli değişimler yaşanmayacaktır.

15 haftalık gebeliğe kadar anneler genellikle 5 kilogram kadar kütle kazanmaktadır. Bu miktar kadından kadına farklılaşabilir, ancak 5 kilogram normal kabul edilen bir değerdir. Bu haftadan itibaren karnından kasıklarına doğru inen kahverengi bir çizgi dikkatini çekebilir. Bu çizgi ilerleyen zamanlarda kaybolacaktır ve endişelenmeyi gerektirmez.

Bu hafta yaşanacak en büyük değişim rahminizi çevreleyen bağların hızla büyümeye başlaması olacak. Bu durum kasık ve karın ağrısına neden olabilmektedir. Eğer bu ağrılar vajinal kanamayla birleşirse mutlaka doktorunuzla görüşün.

Bilgi al: Hamilelikte karın ağrısı

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz geçtiğimiz dönem boyunca kilo almaya devam ederek 50 gram ağırlığa ulaştı bile ve boyu 10 cm uzunluğunda

Bebeğinizde bu hafta görülecek en büyük değişim; kulaklarının yavaş yavaş sertleşmesidir. Bebeğiniz, sertleşen kulak kemiği sayesinde annesinin kalp atışlarını, konuştuğunu ve nefes aldığını duyabilir.

Çoğu kadın bu haftalarda çocuğuna klasik müzik dinletmeye başlar.

Her ne kadar bebek rahmin içerisinde hareket etmeye başlamış olsa da anne adayı için şiddetli tekmeler hissetmenin vakti henüz gelmedi. Çoğu kadın 15 haftalık hamilelikte dahi henüz bir tekme hissedememiş olabilir.

Çok nadirde olsa bebeğiniz bu haftalarda hıçkırmaya başlayabilir. Bu durumda anne adayının bebeğe dair fiziksel tepkileri hissetmesi biraz daha kolaylaşmaktadır.

Bebeğiniz rahminizin içerisinde kaşlarını çatıyor, yerini değiştiriyor ve rahat etmeye çalışıyor. Geçtiğimiz 1 haftalık süreçte bebeğinizin kol ve bacakları kafasından çok daha hızlı büyüdü.

Bebeğinizin kafası halen vücudunun en büyük bölümünü oluşturuyor, ancak bu durum zamanla değişecek.

Öneriler

Eğer ilk hamileliğinizi yaşıyorsanız bu hafta karnınız çok fazla şişik olmayacaktır. Bu nedenle hamilelikte çok işinize yarayacak bazı teknikleri öğrenmek için güzel bir hafta olabilir.

Örneğin hamilelikte nasıl yürümeniz gerektiğini ve duruş bozukluklarını gidermek için neler yapabileceğinizi keşfedin.

Burun tıkanıklığı konusunda eczacınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Folik asit ve balık tüketmeyi ihmal etmeyin.

< 14 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 16 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.