14 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

14 haftalık hamilelikte anne adayını bekleyen gelişmeler, yaşanacak bazı hamilelik belirtileri ve nasıl giderileceği hakkında bilgi edinip, bebeğinizin gelişimi konusunda merak ettiklerinizi öğrenin.

14 haftalik gebelik 315x225 - 14 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

14 haftalık hamilelik ile ikinci trimester yani üç aylık döneme girmiş bulunuyorsunuz ve bebeğiniz yavaş yavaş son halini almaya başlıyor, hatta bazı kişisel farklılıkları (parmak izi vb.) oluştu bile!

Bir bakışta özet

Bebeğin artık kendi parmak izine sahip. Boyu yarım bir muz kadar. Burun tıkanıklığı 14 haftalık gebelikte en sık rastlanan hamilelik belirtilerindendir.

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz 14’üncü hafta itibarıyla yaklaşık olarak 8-10 cm uzunluğa erişmiştir. 42 gram ağırlığındaki bebeğin her geçen gün hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

Bebeğinin boyunu bir meyve ile kıyaslayacak olursak; yarım bir muzu düşünmen bebeğinin büyüklüğünü gözünde canlandırman için yeterli olacaktır.

Bebeğinin saçları ve kaşları oluşmaya başladı. Küçük parmaklarında sadece kendine özel parmak izini oluşturan bebeğinin bacakları da hızla büyümektedir.

Bebeğin bu haftadan itibaren bazı mimikler sergilemeye başlayabilir. Örneğin; kaşlarını çatmaya ya da yukarı-aşağı oynatmaya başlayabilir. Bu egzersiz zamanla bebeğinin göz kırpmasını sağlayacak kasları geliştirecektir.

Anne Adayı

Bebeğinin bu haftalarda karnını pervasızca tekmelediğini hissedebiliyor olabilirsin. Bu durum acı vermekten çok garip bir his şeklinde yorumlanmaktadır.

Bu durum bazı kadınlarda mutluluk verici bir gelişme olarak yorumlanırken, bazı kadınların sinirlenmesine neden olmaktadır. Her halükarda endişelenecek bir durum değildir.

Burun kanamaları, gece uyurken horlamak ve kimsenin daha önce yaşamamış olduğu bazı gebelik belirtileri ile karşılaşıyor olabilirsiniz.

Hamilelikte burun tıkanıklığı, bu haftadan itibaren belki de canını en çok sıkacak olan konudur, ancak tıkanıklık ile birlikte burun kanaması da görülüyorsa doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bu haftada aşermeye başlayabilirsiniz. İlginç yemekleri isteyebilir hatta bunu yemeden uyuyamayabilirsiniz, genel tavsiye bu gibi durumlarda istenilen şeyin yenilmesi yönünde olsa da pika sendromu gibi rahatsızlıklardan uzak durduğunuzdan emin olun.

Öneriler

Maalesef bazı kadınlar 14 haftalık gebelikte dahi sabahları mide bulantısı yaşamaya devam edebiliyor. Eğer bu haftaya kadar mide bulantısı için farklı yöntemler denedi, ancak sonuç alamadıysan mutlaka doktorunla görüşmelisin.

Zencefil, çay, püre ve bazı tuzlu besinler mide bulantısına iyi gelmektedir.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer

Hamileliğin bu haftasından itibaren çok fazla hareket etmek istemeyebilirsin, ancak her gün en azından açık havada yürüyüşe çıkman çok önemli.

Gece yatmadan 15 dakika kadar yürümeniz, sabahları daha mutlu ve huzurlu uyumanızı sağlayabilir; diğer yandan gece uyurken odanızın havadar ve temiz olduğundan emin olun.

Bu haftalarda libidonuzda yani cinsel arzularınızda artışlar hissedebilirsiniz, bu durum oldukça yaygındır ve endişelenmenizi gerektirmez. Doktorunuz aksini belirtmediği sürece cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Folik asit tüketmeyi unutmayın, sırt ağrılarınız için gereken önlemleri alın ve sağlıklı şekilde gerektiği kadar balık tükettiğinizden emin olun.

< 13 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 15 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.