13 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

13 haftalık gebelikte anne adayının merak edebileceği şeyler, bilmesi gerekenler, bebeğin gelişimi ve cinsel ilişkinin hangi durumlarda yapılmaması gerektiğiyle ilgili bilmeniz gerekenleri keşfedin!

13 haftalık gebelik

Tebrikler 13 haftalık gebelik ile gebeliğin ilk trimesterinin son haftasındasın.

Trimester, gebelikteki her 3 aylık dönemi ifade etmek için kullanılan kelimedir ve oldukça sık kullanılmaktadır. Bu nedenle ne anlama geldiğini bilmen yararlı olabilir.

Bir Bakışta Özet

Minik bebeğin şu an bir tavuk yumurtası büyüklüğünde. Böbrekleri çoktan çalışmaya başladı. Hamileliğe uygun kıyafetler almanın vakti geldi

Anne Adayı

Henüz hamilelik kıyafetleri giymeye başlamamış olabilirsiniz, ancak yüksek ihtimalle şimdiden daha rahat kıyafet tercihleri boy göstermeye başladı. Dar kıyafetlerin, göğüslerini, karnını ve kalçanı daha rahat hissettirdiğini farkedebilirsin veya farketmediysen denemende yarar var.

Sabahları mide bulantıları halen görülüyor olabilir, ancak eskisi kadar şiddetli olacağı pek sık rastlanan bir durum değil.

Göğüslerinizdeki büyüme hızla devam ediyor ve bu durum nedeniyle eşinizin cinsel arzularında bir artış gözlemliyor olabilirsiniz. Şu sıralarda cinsel ilişkiye girmen herhangi bir sorun teşkil etmiyor, olayları akışına bırakabilirsin.

Süt üretimi için hızla salgılanan enzimler bazen ciddi hassaslaşmalara neden olabilir, ancak bu durum seni endişelendirmesin çünkü kısa süre içerisinde bu acı ve ağrı son bulacak.

Göğüslerini incelediğinde, derinin altındaki damarları görmeye başlaman muhtemel zira 13 haftalık gebelik sonrasında ikinci trimesterde oluşmaya başlayacak olan kolostrum yani anne sütünün ilk formu boy gösterecek ve bu damarlar bu formun hazırlanması için büyümüş ve gözle görülebilecek şekilde oradadır.

Bebeğin Gelişimi

13’üncü haftaya kadar bebeğinin bedenindeki en büyük bölge kafasıydı, ancak bu durum şimdiden değişmeye başladı.

Bebeğinin kafası daha şimdiden vücudunun 1/3’ünü oluşturuyor.

Benzersiz parmak izleri ise parmak uçlarındaki yerini çoktan aldı.

Böbrek ve üriner boşaltım sistemi tamamen işlevsel hale geldi.

Bebeğinin cildi yavaş yavaş lanugo adı verilen ince ve tüylü bir tabakayla kaplanmaya başladı. Bunu çok çok ince bir saç teli olarak düşünebilirsin, tıpkı şeftalinin kabuğundaki tüyler gibidirler.

Bebeğin Boyu

Gebeliğin 13’üncü haftasına geldiğinde bebeğin yaklaşık olarak 9,5 santimetre uzunluğunda ve 35 gram ağırlığındadır.

Öneriler

Hamile kadınlar, gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde cinsel arzularının arttığını fark edebilirler. Hamilelikte cinsel ilişki konusu sürekli bir soru işareti oluşturmaktadır, ancak neredeyse hiçbir anne adayı bebeğin karnınız ve rahim ağzını tamamen mühürleyip, enfeksiyona karşı koruyan bir katmanla korunduğundan bihaber. Yani bu katman sayesinde bebeğiniz tamamen güvende ve cinsel ilişki yaşamanızda herhangi bir problem yok.

Ancak ve ancak!

  1. Daha önce erken doğum yaptıysan ya da düşük riskin doktor tarafından tescillendiyse
  2. Açıklanamayan ve uzun süren vajinal kanamalar ya da kasık ağrıların varsa
  3. Çok az oranda plasenta varsa
  4. Yetersiz ve sağlıksız hissediyorsan
  5. Siz ya da partneriniz cinsel yolla bulaşabilecek bir hastalığa sahipse

Cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

Diğer önerilere geçecek olursak bu haftadan itibaren canını sıkması muhtemel diğer bir konu, karnında ve göğüslerinde görünen kırmızı çizgilerdir.

Bu çizgiler hızlı kilo alımının ve dolayısıyla büyümenin bir sonucu olarak cildinde görülmeye başlayabilir. Bu kırmızı çizgileri azaltmak adına yapabileceğin şey ise daha dikkatli beslenmek ve kilo alımını kontrol altında, gerektiği düzeyde tutabilmektir. E vitaminin de bu izlere yararlı olduğunu söylemek faydalı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Hamilelikte beslenme

Bu kırmızı çizgileri geçirmek adına tezgah üstü satılan ürünler var, ancak bunları kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor. Bu kremlerin çoğu deri tarafından emilmekte ve doğrudan kan dolaşımına etki etmekte. Bildiğiniz üzere kan dolaşımındaki sorunlar varis oluşumuna neden olabilir.

< 12 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 14 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.