13 Adımda Göz Altı Torbası, Şişlik ve Morluklardan Kurtul

Henüz 20’li yaşlarda olunmasına rağmen göz altında morluk, göz altında şişlik ya da göz altı torbası gibi sorunlarla karşılaşan kişilerin kendisini olduğundan daha yaşlı hissetmesi gerekmiyor. Sık karşılaşılan bu semptomların çeşitli çözümleri var ve düzenli uygulamalar halinde evde tedavi gerçekleştirilebiliyor.

Göz altındaki koyu halka yaşlandıkça daha sık görülmeye başlar ve genel itibariyle doktora gidilmesini gerektirecek, tıbbi tedavi sürecine başlanması gereken bir sorun değildir.

Tedavi yöntemlerine değinmeden önce bu soruna mevsimsel alerjilerin, egzama, su tutma ya da uykusuzluk gibi problemlerin de neden olabileceği unutulmamalıdır. Eğer sigara ya da alkol kullanılıyorsa bunlarla da göz altındaki problemler arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır.

Göz Altındaki Torbalardan Kurtulmak için 13 Yöntem

Geçtiğimiz dönemlerde yaşlılarda rastlanan göz altı şişkinliği, göz altı torbası ve göz altı morluğu gibi problemler günümüzde gençler arasında da oldukça sık rastlanan bir semptom haline gelmiştir.

1 – Alerji Tedavisi

Çoğu kişi şişkinliğin en temel sebebinin alerji olduğunu bilmesine karşın kendisinde bir alerjik reaksiyon meydana geldiğinin farkında olmaz. Bu kapsamda geçmişe dönük hangi dönemlerde ve ne gibi ortamlarda bu problemlerle karşılaşıldığı analiz edilmelidir. Örneğin bahar mevsiminde gözlerinin şişmesinden şikayetçi olan bir kişinin polene alerjisi olma ihtimali çok yüksektir.

2 – Tuz Tüketimini Azaltın

Tuz, normal şartlar altında tüketilmesi tavsiye edilmeyen bir yapıdadır ve tüketilmesi halinde vücutta su tutulmasına da sebebiyet verebilir. Başta yenilen yemekler olmak üzere tuzdan olabildiğince uzak durmak gerekir. Bir süre sonra gözleriniz kendiliğinden iyileşmeye başlayacaktır.

3 – Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak vücudunuzun sıkılaşması adına oldukça önemlidir. Bazı kişilerin gözlerindeki şişkinliğin en önemli nedeni fiziksel aktivite eksikliğidir ve çeşitli egzersizler yapılması halinde kısa süre içerisinde sonuç alınabilmektedir. Ek olarak vücuttaki tuzun dışarı atılması, dolayısıyla su tutulmasının önüne geçilmesi itibariyle de cildinize oldukça faydalı olacaktır.

4 – Doğru Pozisyonda Uyuyun

Uyku pozisyonunuz ve göz çevresindeki sorunlar arasında bir ilişki olduğunu biliyor muydunuz? Eğer mümkünse geceleri sırt üstü uyuyun ve yer çekiminin doğal masajından yararlanarak sıvıların göz çevresinde birikmesine engel olun. Sırt üstü uyumak alışık olmayan kişilere zor gelebilir fakat sadece bunun için dahi satılan yastıklar var.

5 – Neti Pot’u Dene

Daha önce neti potu duymamış olabilirsin fakat Hindistan’da ayurvedik tıbbında oldukça sık kullanılan bir şey. Neti pot diğer bir adıyla burun çaydanlığı bazı eczane ve internet mağazalarında bulunabilir. Neti potun kullanılma amacı sinüslerin temizlenmesini sağlamak ve mevsimsel alerjilerden korunmak.

6 – Makyajla Uyumayın

Yatağa gitmeden önce yüzünüzdeki ve özellikle gözünüzdeki makyajı temizlediğinizden mutlaka emin olun. Göz çevresinde kalan makyaj tahrişe, şişkinliğe ve enfeksiyon riskine neden olur.

7 – Alkol Tüketiminizi Gözden Geçirin

Alkol cildi ciddi şekilde kurutur ve meydana gelen dehidrasyon göz etrafındaki çok hassas bölgelerin koyu ve çukur bir görünüm almasına neden olur. Alkol yerine bol su içme alışkanlığı edinilmesi halinde çok kısa bir süre içerisinde birçok sorunun üstesinden gelinebilecektir.

8 – Sigara Tüketmeyin

Sigara tüketimi cildi ciddi şekilde kurutur ve vücudunuzu zayıflatır. Erken yaşlanmanın en önemli sebeplerinden birisi olan sigara, göz çevresinde tahrişe neden olur.

9 – Soğuk Kaşık Yöntemi

Bir gece önceden bir sonraki sabah kullanmak üzere iki adet çorba kaşığını buzluğa atın. Sabah kalktığınızda gözlerinizin şişmiş olduğunu fark ederseniz bir süre buzluktan aldığınız çorba kaşığıyla gözlerinize soğuk kompleks uygulayın. Bunu çorba kaşığıyla yapmak istemeyenler salatalık dilimi ve demlenmiş çay poşetiyle de yapabilir.

10 – Güneşte Uzun Süre Kalmayın

Güneş altında uzun süre kalmak cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına neden olacaktır. Bu kapsamda güneş altında uzun süre durmamaya çalışmak ve mümkünse şapka ya da güneş gözlüğü kullanmak gerekir.

11 – Yapay Işık Kaynaklarına Uzun Süre Bakmayın

Bilgisayar, cep telefonu ve televizyon gibi yapay ışık kaynakları gözleriniz için zararlı çeşitli ışık dalgalarının yayılımına neden olur. Bu kapsamda uzun süre bu yapay ışık kaynaklarına bakmak gözleriniz için kötü sonuçlar doğuracaktır. Eğer bilgisayar ya da cep telefonunu zorunlu olarak uzun süre kullanmak durumundaysanız bu cihazları gece ışığı modunda kullanın. Bu sayede mavi ışık emilimi artacak ve gözleriniz daha rahat hissedecektir.

12 – Göz Kremi Kullanın

Basit bir göz kredimi cildiniz için harikalar yaratabilir. Göz ve göz çevreniz için en iyi olacak göz kremini içeriklerini karşılaştırarak belirleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli detay mineral içeriği olması gerektiğidir.

13 – Daha Fazla Kolajen Tüketin

Vücut için oldukça önemli proteinlerden birisi olan kolajen ölü cilt hücrelerini yenileriyle değiştirmesiyle bilinen bir mucizedir. Yaşlandıkça üretimi azalan kolajenin vücuda çeşitli besin kaynakları aracılığıyla alınması gerekir. Kolajen içeriği en yüksek besinler kırmızı et, tavuk eti, kemikli et, sakatat, kelle paça vb. sakat at grubu. Yemek kemikli yenilmeyecek olsa bile pişirirken kemiğiyle birlikte pişirmek gerekir.

Göz Altı Torbası Neden Olur

Göz altı torbasının ortaya çıkmasına neden olan birden fazla faktör vardır ve genel itibariyle doktora başvurulmasını gerektirmez. Fakat göz torbasıyla birlikte kaşıntı, kızarıklık ya da ağrı da meydana geliyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Göz altı torbalarının ortaya çıkmasına neden olan şey göz kapaklarını destekleyen doku yapılarının ve kasların kolajen kaybı nedeniyle zayıflaması ve cildin sarkmasıdır. Ek olarak yapay ışık kaynaklarına uzun süre bakılması, doğru şekilde uyunmaması, susuzluk, aşırı tuz tüketimi, alerji ya da stres gibi faktörler de bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.