12 Haftalık Gebelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi

12 haftalık hamilelikte bebeğinizin ne gibi gelişimler yaşayacağı, anne adayının fiziksel olarak karşılaşacakları ve en çok merak edilen cinsiyet belirsizliğine ilişkin bilgiler edinin.

12 haftalık gebelik

12 haftalık hamilelik, ilk üç aylık trimesterin neredeyse tamamlandığını gösterir ve sağlıklı şekilde bu haftaya kadar gelmek düşük riskinin önemli ölçüde azaldığının da habercisidir. 12 haftalık bebek kaç aylık olur diye merak ediyorsanız baştan bilmenizde fayda var; bebeğiniz 2 ay 25 günlük.

Hamileliğinizi henüz ailenize, arkadaşlarınıza veya mesai arkadaşlarınıza duyurmadıysanız bu hafta hamile olduğunuzu herkese duyurmak için mükemmel bir haftadır.

Bir bakışta özet

Bebeğiniz bu hafta 6 cm uzunluğunda ve tam olarak oluşmuş durumda. Göz kapakları kaynaşmaya başladı. Küçük bilekleri, ayakları, parmakları ve diğer uzuvlarıyla bebeğiniz ilk hareketlerini bu haftadan itibaren ortaya koyabilir.

Anne Adayı

Normalde giydiğiniz kıyafetlere halen sığıyor olabilirsiniz, ancak bu durum bir süre daha bu şekilde devam edecek ve yeni kıyafetler almak durumunda kalacaksınız.

Genellikle bu haftaya gelene kadar anne adayları 2 kilo kadar ağırlık kazanmaktadır. İlk trimester yani 3 aylık dönemin neredeyse bitmiş olduğu bu haftaya gelene kadar 1-4 kilo almak normaldir ve endişelenmeyi gerektirmez.

Belki elinizi koyduğunuzda siz hissedemiyor olabilirsiniz, ancak yüksek ihtimalle doktorunuz yapacağı tetkiklerle uterusunuzu vücudunuzun dışından hissedebilir.

Belirtiler

Mide bulantısı, mide ekşimesi, yorgunluk ve halsizlik gibi hamilelik belirtilerini halen hissediyor olabilirsin, ancak bu haftadan itibaren bazı beklenmedik belirtiler de boy gösteriyor olabilir. Bunlar;

  1. Hızlı kilo alımı
  2. Ciddi şekilde artan cilt pigmentasyonu (melazma)
  3. Göğüste lekelenme

Cilt Pigmentasyonu (Melazma)

Hormonlardaki ciddi artış, bedeninizde her türlü değişikliğe neden olabilir ve bunlardan birisi de pigmentasyonda ciddi bir artış gözlemlenmesidir.

Hamile kadınların neredeyse yarısı cilt pigmentasyonu sorunundan etkilenir, ancak genellikle endişe etmeyi gerektirmeyen bir belirtidir ve doğumdan hemen sonra kaybolur.

Cilt pigmentasyondaki artış nedeniyle yüzünüzde, ellerinizde ve boynunuzda bazı lekeler ortaya çıkmaktadır.

Göğüsteki Değişim

12 haftalık gebelik göğüsleriniz için ciddi bir değişim getirmiş olabilir, ancak daha fazla değişikliğin gelmeyeceğini düşünmeniz bir yanılgıya düşmenize neden olur. Göğüsleriniz şişmeye ve hassaslaşmaya devam edecek.

Hamileliğinizin ikinci trimesteri yani 3 aylık döneminde de göğüslerinizde büyüme ve hassaslaşma gözlemlenebilmektedir. Bu belirti bazı kadınların acı veya ağrı hissetmesine neden olabilmektedir.

İpuçları

Göğüslerinize iyi oturan ve sizi rahatsız etmeyen bir sütyen kullanmanız rahatlatıcı bir etkiye neden olacaktır, ancak göğsünüz için doğru boyutta olanı satın aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Çok büyük bir sütyen giymeniz de pişik vb. sorunlara neden olabilir.

Buz torbaları, dolapta bekletilmiş lahana yaprakları ya da bezelye ile doldurulmuş buzdolabı poşeti göğüslerinizin ağrı ve acısını dindirmek için evde hemen hazırlayabileceğiniz basit ve etkili bazı yöntemlerdendir.

Bebekteki Gelişim

12 haftalık hamilelik geride kaldı ve artık büyük değişikliklere imza atmanın vakti geldi!

Bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 6-8 cm uzunluğunda ve yine yaklaşık olarak 15-20 gram ağırlığında. Artan hormonal aktivite, bebeğinizin cinsel organının dışarıdan da görülebilecek şekilde hızla gelişmesini sağlamaya başlayacaktır.

El ve ayak parmakları arasındaki perde bu haftadan itibaren ortadan kalktı, tırnaklar ise çoktan gelişmeye başladı.

Bebeğinizin gözleri 11. haftaya nazaran daha hızlı gelişecek ve bebeğinizin boşaltım sisteminin en önemli organlarından olan böbrekleri idrar üretmeye başlayabilir.

Bebeğiniz bu haftadan itibaren hareket etmeye başlayabilir, ancak yüksek ihtimalle 3,5 – 4 aylık olana kadar bu hareketleri fiziksel olarak hissedemeyeceksiniz. İç güdüsel olarak edinilmesi gereken bir kazanım olan emme kabiliyeti de şu anda gelişmeye devam ediyor.

Bebeğin Cinsiyeti

12’inci hafta bebeğinizin cinsiyetinin belli olması için henüz erken bir dönem olarak yorumlanabilir, ancak bazı erkek çocuğa hamile kadınlar bebeklerinin cinsiyetini bu hafta öğrenebilme şansına sahip olabiliyor.

Kesin olarak 16’ıncı haftada belli olacak cinsiyetin 12’inci haftada da belli olabilme ihtimali var, ancak bunun için hem erkek çocuğa hamile olmanız hem de bebeğinizin cinsel organının gözle görülebilecek düzeyde gelişmiş olması gerekiyor.

Sağlık Önerileri

Hamilelik yüzünden kilo aldığınızı bahane edip abur cubur vb. zararlı besinleri vücudunuza almayın. Sağlıklı beslendiğinizden emin olun ve kilonuzu dert etmeyin. Zararlı besinleri çok fazla tüketip kiloyu bu besin öğeleri nedeniyle almanız; gestasyonel diyabet, yüksek tansiyon, sırt ve bacak ağrısı gibi rahatsızlıkların boy göstermesine neden olabilir.

Folik asit tüketimini kesinlikle ihmal etmeyin ve dengeli bir beslenme düzeniniz olduğundan emin olun. (Meyve, sebze vb. besinler her zaman öğünlerinizde bulunsun)

Doktorunuzdan size özel edineceğiniz önerilere ek olarak bir diyetisyen ile görüşmek isteyebilirsiniz. Diyetisyeniniz bazı kan testleri ve ölçümler yaptıktan sonra sizin için önerilerde bulunacaktır.

Cildinizin daha hassas bir hale gelmeye başladığı bu haftadan itibaren güneş ile doğrudan temastan kaçınmanız yararlı olabilir. SPF değeri 15’ten yüksek bir güneş kremi kullandığınızdan ve dışarı çıkarken şapka taktığınızdan emin olun. Bu hem cilt pigmentasyonunun etkilerini azaltacak hem de diğer cilt rahatsızlıklarının oluşma ihtimalini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

12 haftalık gebelik, vajinal kasları güçlendirmek adına Kegel egzersizleri yapmaya başlamak için oldukça güzel bir hafta olabilir. Doğumdan sonra da iyileşme sürecine de yararlı olan bu egzersizler için doktorunuzdan izin aldıktan sonra gününüzün yarım saatini ayırabilirsiniz.

12 haftalık gebelik çoğu kadının hamilelik belirtileri vb. hormonal aktiviteler nedeniyle yaşadığı rahatsızlıklardan kurtulmaya başladığı dönemin başlangıcını temsil eder. Dolayısıyla bu haftadan itibaren hamileliğiniz daha çekilebilir ve enerjik geçebilir, kendinizle ilgili hissettiğiniz rahatsızlıklar için doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Kasıklarınızda ağrı ve kanama, üç günden fazla süren lekelenme ve tüm gün süren kramplar hissetmeniz halinde doktorunuzla mutlaka görüşün.

< 11 Haftalık Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik 13 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.